Otok bo na slabšem kot EU

sta
31.05.2020 18:30

Če se London ne bo držal zavez, ne bo dogovora o odnosih po brexitu, svari glavni pogajalec EU Michel Barnier

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Francoz Michel Barnier, glavni pogajalec Evropske unije za brexit, je v intervjuju za britanski časnik Times London odločno posvaril pred bežanjem od sprejetih zavez.
Stephanie Lecocq

Če se Združeno kraljestvo ne bo držalo svojih zavez, ne bo dogovora o prihodnjih odnosih po brexitu med Londonom in Brusljem, je v pogovoru za britanski časnik Times posvaril glavni pogajalec Evropske unije za brexit Michel Barnier, kot ga povzema slovenska tiskovna agencija STA. Prihodnji teden se namreč začne nov krog pogajanj, ki naj bi bil ključen.

Proč od zavez

"Združeno kraljestvo je naredilo en korak nazaj, dva koraka nazaj, tri korake nazaj od prvotnih zavez," je povedal Barnier po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. "Zelo dobro se spominjamo besedila dogovora, ki smo ga podpisali z britanskim premierjem Borisom Johnsonom. Želimo zgolj, da se to spoštuje," je poudaril. "V nasprotnem primeru dogovora ne bo," je izpostavil. Glavni pogajalec EU je zatrdil še, da britanski izstop iz unije pomeni izgubo za obe strani. "Če se ne dogovorimo, pa bodo posledice še hujše. Te bodo dodane k že tako zelo hudim posledicam koronakrize," je dejal. V interesu obeh strani je, da dosežeta dogovor, čeprav bo Otok v primeru izstopa brez dogovora na slabšem kot unija. "Mi smo precej manj izpostavljeni kot oni, saj gre zgolj sedem odstotkov našega izvoza v Združeno kraljestvo, medtem ko gre 47 odstotkov britanskega izvoza v EU," je povedal Barnier. Mimogrede omenimo, da sta tako Barnier kot Johnson oba prebolela covid-19, ki jo povzroči novi koronavirus.

Ključni krog

V torek se bo začel nov krog pogajanj o prihodnjih odnosih med stranema, ki pa bo ključen, saj ima London samo še mesec dni časa, da zaprosi za podaljšanje prehodnega obdobja, ki se izteče konec leta. Do takrat morata London in Bruselj doseči dogovor. Prehodno obdobje je mogoče podaljšati za leto ali dve, a britanska stran to še vedno zavrača.
Pogajanja med stranema so zašla v slepo ulico - EU in Združeno kraljestvo sta po tretjem krogu pogajanj sredi maja ocenila, da napredka ni oziroma da ga je zelo malo.
EU britanski strani očita, da se osredotoča le na tiste teme, ki so zanjo pomembne, ne zanimajo pa je tiste, ki so ključne za EU, na primer ribištvo. Britanska stran očitke seveda zavrača. (zur)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta