Predsednik republike Borut Pahor je danes na varnostni konferenci v Münchnu poudaril pomen enotne Evrope, če želimo imeti Evropejci več varnosti. Vračanje k nacionalnim politikam je po njegovi oceni le kratkoročna rešitev, ki vodi v staro geopolitiko in od katere ne bo imel nihče nič, je dejal v izjavi za TV Slovenija. "Če hočemo imeti Evropejci več varnosti, če hočemo biti bolj varni, če hočemo vplivati na to, da bo svet bolj varen, moramo biti bolj enotni," je dejal Pahor.
Nekateri zagovarjajo, da je Evropa ta trenutek šibka in da se moramo zapirati v nacionalne okvirje, da bomo bolj varni, je nadaljeval. "To je kratkoročna rešitev in dolgoročno vodi v staro geopolitiko in od tega nihče ne bo imel nič. Zlasti tisti, ki smo pripadniki manjših narodov in držav, si od tega nič ne obetamo in moramo za vsako ceno vztrajati pri tem, da Evropa obstane in da je kvečjemu močnejša, ne pa šibkejša," je pozval.
Glede splošnega vzdušja na tradicionalni konferenci v bavarski prestolnici je Pahor ocenil, da trenutno v primerjavi s prejšnjimi leti vlada nek konsenz, da se varnostna situacija v svetu slabša. Pri udeležencih je opazna nova delitev glede na pristop k spremembam te varnostne arhitekture in ali so radikalni posegi v obstoječe strukture dovolj predvidljivi, da zagotavljajo potreben občutek varnostni.
Pri tem je navedel ameriški odstop od iranskega jedrskega sporazuma in pogodbe o omejitvi jedrskih raket srednjega dosega (INF).
"Mislim, da bo v tem smislu tudi v naslednjem letu svetovna politika iskala odgovore na ta vprašanja. Evropa si želi nekaj več zadržanosti pri radikalnih posegih v arhitekturo, zlasti če ni jasnih alternativ, medtem ko ZDA želijo radikalno poseči v to arhitekturo, ne glede na to, da niso vselej predvidljive posledice teh radikalnih posegov," je ocenil predsednik republike.
Ocenil je še, da je na konferenci razdvojenost tudi med zagovorniki multilateralizma in tistimi, ki menijo, da je v takšni obliki škodljiv in ga je treba radikalno spremeniti. "Tu bo potrebnega čim več dialoga in medsebojnega poslušanja, da ne bo prišlo do nekih nerazumevanj, ki bi vodili v poglobitev nezaupanja," je povedal.
Letošnje 55. konference se je udeležil tudi visoki kitajski partijski funkcionar Yang Jiechi, kar po besedah Pahorja jasno nakazuje, da je Kitajska postala supersila tudi v svetovni varnostni politiki.
Pahor se je danes sicer na dvostranskih srečanjih sestal tudi z nekaterimi drugimi udeleženci konference. Med drugim je spregovoril z nemškim zunanjim ministrom Heikom Maasom, črnogorskim predsednikom Milom Đukanovićem in bolgarskim predsednikom vlade Bojkom Borisovom.
Na tradicionalni münchenski varnostni konferenci, ki so bo končala v nedeljo, se danes nadaljujejo razprave o nadzoru orožja, neširjenju jedrskega orožja in razorožitvi, razmerah v jugovzhodni in vzhodni Evropi ter podnebnih spremembah.
Dogodek tradicionalno privablja številne voditelje najpomembnejših držav sveta in tudi letos so v bavarsko prestolnico prišli številni visoki gostje. Tridnevne konference se ob več sto pomembnih gostih in odločevalcih udeležuje najmanj 35 predsednikov držav, 50 zunanjih ministrov in 30 obrambnih. Med njimi sta tudi slovenska ministra Miro Cerar in Karl Erjavec.