Pelješki most dobil ime, uradnega datuma odprtja še ne

STA, A.L.
14.06.2022 12:02

Pelješki most je uradno dobil ime - Pelješac. Kdaj ga bodo odprli za promet, še ni znano, saj še vedno niso dokončali povezovalnih cest.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Po dosedanjih informacijah bodo avtomobili čez most lahko začeli voziti v drugi polovici julija, ko bo most odprt, pa bi lahko postal tudi nova turistična zanimivost, piše hrvaški tednik Nacional.

Ime mosta je minuli teden razkrila tabla, ki so jo postavili na začetku mostu, na njej pa je poleg imena Pelješac zapisana tudi njegova dolžina, ki znaša 2404 metre, je danes razkril hrvaški časnik Jutarnji list.

Podjetje Hrvatske autoceste je odprtje mostu za promet napovedalo za začetek turistične sezone, a so ga zaradi zamud pri gradnji povezovalnih cest prestavili.

Most Pelješac je delo slovenskega inženirja Marjana Pipenbaherja in kitajskega gradbenega podjetja China Road and Bridge Corporation (CRBC). Njegova gradnja se je po 1277 dneh končala konec januarja letos.

Hrvaška prvič v zgodovini samostojne države povezana v enotno celoto

Z mostom Pelješac bo Hrvaška prvič v zgodovini samostojne države povezana v enotno celoto, saj skrajni jug države ne bo več ločen od matice. Na polotoku zato zdaj ne rastejo samo cene zemljišč, ampak pričakujejo, da se bosta povečala tudi zanimanje pomorcev za skrajni jug Hrvaške in promet v marinah, piše Nacional.

To so za tednik potrdili tudi na ministrstvu za pomorstvo, promet in infrastrukturo. "Verjamemo, da bo most prispeval k izboljšanju razvoja pomorskega turizma na skrajnem jugu Hrvaške. Poleg tega, da bo pelješki most prinesel neprekinjeno prometno zvezo, pa se s svojo konstrukcijo nevsiljivo zliva s pogledom na Malostonski zaliv. Domnevamo lahko, da bo kot tak predstavljal svojevrstno zanimivost na morju in zbudil radovednost pomorcev, ki plujejo na tem območju," so za Nacional pojasnili na ministrstvu.

S tem se strinjajo tudi na ministrstvu za turizem, kjer predvidevajo, da bodo rezultati na področju turizma na skrajnem jugu Hrvaške odslej manj odvisni od dostopnosti letalskih povezav. "Verjamemo, da bo ta prometna povezava imela pozitiven vpliv na območje okoli samega mostu, posebno na otok Pelješac pa tudi na celoten dubrovniški arhipelag in Konavle, ker bodo zdaj dostopni tudi turistom, ki na Hrvaško tradicionalno prihajajo z avtomobili," so sporočili.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta