Pismo komisarki: Ministri več članic EU, tudi slovenski, za uvedbo cenovne kapice za plin

STA, Va
27.09.2022 13:40

Menijo, da bi omejitev cene zemeljskega plina omogočila tudi omilitev inflacijskega pritiska. A vse države niso za.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Ministri za energetiko več kot deset držav članic EU, tudi slovenski, naj bi Evropsko komisijo v pismu pozvali k pripravi predloga za določitev cenovne kapice za zemeljski plin. Želijo, da bi o tem razpravljali na petkovem zasedanju v Bruslju.

Ministri v pismu evropski komisarki za energetiko Kadri Simson, o katerem je poročalo več tujih medijev, poudarjajo, da se število članic, ki podpirajo uvedbo cenovne kapice za plin, povečuje. Menijo, da bi omejitev cene zemeljskega plina vsem članicam omogočila omilitev inflacijskega pritiska, določitev okvira ukrepanja za primer motenj v dobavi in omejitev presežnih dobičkov v sektorju.

"Cenovna kapica mora veljati za vse veleprodajne transakcije zemeljskega plina in ne sme biti omejena samo na določene jurisdikcije," so zapisali ministri. V preteklosti se je namreč kot možnost omenjala uvedba cenovne kapice samo za ruski plin.

Ministri za energetiko so dodali, da se lahko cenovno kapico oblikuje tako, da bo zagotovila varnost dobav in prost pretok plina v Evropi, obenem pa bi lahko dosegli zmanjšanje porabe plina. Komisarko za energetiko so pozvali, naj pripravi predlog za razpravo o cenovni kapici na petkovem zasedanju ministrov za energetiko.

Po navedbah virov pri EU se število podpisnikov pisma spreminja, je pa med njimi tudi slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Tuji mediji poročajo, da je pismo podpisalo 12 oziroma 13 od 27 držav članic. Nekatere članice cenovni kapici močno nasprotujejo, med drugim Francija, Madžarska in Nizozemska.

Iz Evropske komisije so sporočili, da pisma vsaj zaenkrat niso prejeli.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta