Po ponedeljkovem vojaškem udaru v Maliju vojaki izpustili pridržanega predsednika države in premierja

STA, S. M.
27.05.2021 11:05
Malijski vojaki so po ponedeljkovem pridržanju izpustili začasnega predsednika države in začasnega premierja. Včeraj sta sicer oba odstopila s položajev.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Začasni podpredsednik države Assimi Goita (levo), začasni predsednik države Bah Ndae (sredina), polkovnik Malick Diaw (desno).
EPA

V Maliju so vojaki ponoči po treh dneh izpustili začasnega predsednika države Baha Ndawa in začasnega premierja Moctarja Ouaneja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. To je za AFP danes povedal neimenovani predstavnik vojske, da je dvojica znova na prostosti in doma, sta potrdili tudi njuni družini.

Nezadovoljni malijski vojaki so Ndawa in Ouaneja, ki sta po avgustovskem vojaškem udaru prevzela vodenje začasnih malijskih oblasti, pridržali v ponedeljek zvečer. Začasni podpredsednik države, polkovnik Assimi Goita je nato v torek sporočil, da so oba razrešili s položajev. V sredo sta nato oba še odstopila v prisotnosti posrednikov v vojaškem oporišču, kjer so ju zadrževali.

Goita je sicer dvojico obtožil "sabotaže" tranzicije, ker se pred menjavami v prehodni vladi nista posvetovala z njim. Vodja avgustovskega vojaškega udara je dejal, da se je čutil odgovornega ukrepati, in zatrdil, da se bo tranzicija nadaljevala v skladu z načrti in da bodo predvidene volitve potekale prihodnje leto.

Drugi vojaški udar v devetih mesecih

Pred tem je v ponedeljek prišlo do več menjav v začasni vladi. Vojska je sicer ohranila strateško pomembna ministrstva, tudi obrambno in varnostno, sta pa svoja položaja izgubila vodji avgustovskega puča, minister za obrambo Sadio Camara in minister za varnost Modibo Kone. Skupaj z začasnim predsednikom in premierjem so vojaki v ponedeljek med drugim pridržali tudi novega ministra za obrambo.

Dogajanje v Maliju, ki po pisanju AFP predstavlja že drugi vojaški udar v devetih mesecih v Maliju, so v torek v skupni izjavi obsodili Združeni narodi, Ecowas, Afriška unija, Evropska unija in ZDA. Pozvali so k takojšnji in brezpogojni osvoboditvi predsednika in premierja.

Avgusta lani so mladi vojaki odstavili tedanjega malijskega predsednika Ibrahima Boubacarja Keito zaradi domnevne vladne korupcije in njegovega odzivanja na upor malijskih džihadistov. Potem ko je Gospodarska skupnost držav zahodne Afrike (Ecowas) zagrozila s sankcijami, je vojaška hunta predala oblast začasni vladi, ki je napovedala reformo ustave in pripravo volitev v 18 mesecih.

Številni so dvomili, ali je vlada, v kateri so prevladovali vojaki, dejansko pripravljena ali sposobna pripraviti reformo v tako kratkem času. Dvomi so ostali, čeprav je začasna vlada pretekli mesec za 31. oktober napovedala ustavni referendum, februarja prihodnje leto pa naj bi sledile volitve.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta