Kljub epidemiji novega koronavirusa, ki je v skoraj desetmilijonski Belorusiji po uradnih podatkih doslej terjala skoraj 70 tisoč okuženih in 519 mrtvih, česar pa mnogi ne verjamejo, se tam pripravljajo na predsedniške volitve. Na njih se bo 65-letni Aleksander Lukašenko, ki se ga je oprijel vzdevek zadnji evropski diktator, potegoval za šesti zaporedni mandat. Trdorokec iz Minska, ki ni uvedel praktično nobenih ukrepov za zajezitev smrtonosnega virusa, med drugim v Belorusiji niso prekinili športnih tekmovanj, je že vnaprej poskrbel, da mu ne bi kdo ali kaj stal na poti. Volilna komisija je namreč prejšnji teden morebitnim protikandidatom zavrnila kandidature, češ da niso pravilno izpolnili izjav o prihodkih in niso zbrali dovolj podpisov.
Volitve v Belorusiji ne bodo ne svobodne ne demokratične
Ponarejeni dokazi proti političnim konkurentom
Toda zdaj so se našle tri življenjske oziroma poslovne partnerice "prepovedanih" kandidatov, združile moči in napovedale svoje kandidature. To so po poročanju tiskovne agencije Reuters Svetlana Tihanovska, žena blogerja Sergeja Tihanovskega, ki je zaradi svojih kritik režima pogosto navzkriž z zakonom, Veronika Cepkalo, žena politika Valerija Cepkala, in Maria Kolesnikova iz ekipe, ki je skrbela za volilno kampanjo politika Viktorja Babarika. Svetlana Tihanvski je presenetljiva vodilna izzivalka Lukašenka. Kandidaturo je objavila, potem ko so njenega moža Sergeja, priljubljenega blogarja, maja aretirali in zaprli v samico - po njenih besedah zaradi lažnih obtožb. Policija trdi, da so pri njem našli 900.000 dolarjev nepojasnjenega izvora, denar pa naj bi bil skrival v kavču. Svetlana trdi, da o denarju ne ve nič.
Pričakuje se, da bo Lukašenko kljub izzivu še povečal svojo moč. Opazovalci z zahoda pa volitev že vnaprej ne ocenjujejo kot svobodnih in pravičnih. Delegacija EU je predstavnikom Belorusije, ki ni članica Evropske unije, ta mesec dejala, da izključitev najmanj dveh Lukašenkovih tekmecev spodkopava celovitost in demokratičnost volitev, medtem ko so evropski nadzorniki volitev izrazili svojo zaskrbljenost zaradi "ključnih vidikov volilnega procesa". Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je izpostavil, da so z arbitrarno izključitvijo kandidatov omejili možnosti beloruskih prebivalcev, da izrazijo svojo voljo, in že sedaj spodkopali integriteto in demokratičnost volitev.
Politični analitiki pravijo, da Lukašenkova zmaga morda ne bo pomirila jezne javnosti, ki protestira tudi zaradi slabih gospodarskih in življenjskih razmer ter pomanjkanja demokracije. Tihanovska in njeni podporniki so še naprej pripravljeni voditi protestno gibanje. Prva prioriteta predsedniške kandidatke Tihanovske je osvoboditev vseh političnih zapornikov in izvedba ponovnih volitev, na katerih bi lahko sodelovali prav vsi kandidati, ki jim je bilo zdaj to onemogočeno.
Grozili, da ji bodo ugrabili otroke
Prejšnjo nedeljo je Tihanovska stala na odru - v levi roki je držala šopek, desno roko pa je dvigala visoko v zrak - največjega beloruskega opozicijskega volilnega shoda v zadnjih desetletjih. "Belorusi nočejo več živeti v bedi, želijo živeti v svobodni državi, kjer ljudi na ulicah ne ugrabljajo, trpajo v policijski avto in odpeljejo v zapor na osnovi izmišljene obtožbe," je dejala. Ko je prejela grožnje, da ji bodo ugrabili otroke, če bo kampanjo nadaljevala, jih je poslala v tujino na neznano lokacijo.
Svetlano Tihanovsko pa podpirata še dve ženski iz drugih opozicijskih kampanj. Maria Kolesnikova je članica volilne ekipe Viktorja Babarika, ki mu centralna volilna komisija ni dovolila registracije kandidature in ga je obtožila skrivanja premoženja in finančnih nepravilnosti, zaradi suma finančnih zločinov je bil tudi aretiran, Veronika Cepkalo pa je žena Valerija Cepkala, nekdanjega veleposlanika v ZDA, ki mu je volilna komisija prepovedala zbiranje podpisov, potrebnih za kandidaturo. Fotografija treh pogumnih žensk - Tihanovske s stisnjeno pestjo, Kolesnikove z nakazanim srcem in Cepkalove z znakom V za zmago - se je hitro razširila po spletu. Skupaj se udeležujejo predvolilnih dogodkov in spominjajo na žensko rock skupino, ljudje na ulicah pa jih že prosijo, ali lahko z njimi posnamejo selfie.
Lukašenko je dogajanje komentiral z besedami, da spoštuje ženske, vendar po njegovem družba ni dovolj zrela, da bi glasovali za žensko. "Breme predsednikovanja bi jo namreč, revico, zlomilo," je še dodal.