Gotovo poznate primere ljudi, ko se nekdo okužbi s covidom-19, eden ali več članov istega gospodinjstva pa kljub temu ni pozitivnih. Znanstveniki verjamejo, da so našli odgovor na vprašanje, zakaj do tega pride. Kot pojasnjujejo, obstajajo ljudje, ki se z virusom okužijo, a svoje že v najzgodnejši fazi bolezni opravijo limfociti T. Gre za pomembno odkritje, ki bi lahko utrlo pot novi generaciji cepiv, usmerjenih k limfocitom T, ta pa bi po mnenju znanstvenikov lahko omogočala tudi daljšo imunost, piše Guardian.
"Vsak pozna anekdote o ljudeh, ki so bili izpostavljeni okužbi, a ji niso podlegli. Nismo vedeli, ali se je tem ljudem res uspelo izogniti okužbi ali pa je njihovo telo odstranilo virus, še preden bi ga lahko odkrili s testi," je dejal imunolog Leo Swadling z University College London.
limfociti T po navadi zagotavljajo dolgotrajnejšo imunost
Najnovejša študija je v prvem valu epidemije spremljala znake okužbe zdravstvenih delavcev in odzivov njihovega imunskega sistema. Kljub velikemu tveganju izpostavljenosti virusu 58 udeležencev ni bilo nikoli pozitivnih na covid-19. Analiza njihove krvi je pokazala, da imajo višje število limfocitov T, ki se odzivajo na covid, kot pred pandemijo in višje število le-teh v primerjavi z ljudmi, ki virusu sploh niso bili izpostavljeni.
Raziskave kažejo, da imajo številni ljudje tako imenovane spominske limfocite T, ki so nastali po okužbah z drugimi sezonskimi koronavirusi, ki povzročajo prehlad, kar jih je kasneje dejansko zaščitilo pred covidom-19.
Rezultati študije so še posebej pomembni, ker limfociti T po navadi zagotavljajo dolgotrajnejšo imunost, ki običajno traja več let, v nasprotju z večmesečno zaščito, ki jo zagotavljajo razvita protitelesa.