Za potrditev obtožbe zlorabe oblasti je glasovalo 229 demokratov in neodvisni kongresnik Justin Amash, ki je letos poleti izstopil iz vrst republikanske stranke. Demokratska predsedniška kandidatka Tulsi Gabbard je glasovala kot prisotna, k republikancem pa sta prestopila dva demokrata.
Za potrditev obtožbe oviranja kongresa je glasovalo 228 demokratov in Amash, Gabbardova je bila spet "prisotna", republikancem pa so se z glasom proti pridružili trije demokrati.
Donald Trump, ki je bil v času glasovanja med svojimi podporniki v Michiganu, je tako postal šele tretji predsednik ZDA v zgodovini z ustavno obtožbo, ki so jo demokrati potrdili zaradi izsiljevanja Ukrajine, da mu pomaga pri naslednjih volitvah z uvedbo preiskave demokratskega kandidata Josepha Bidna in zaradi oviranja kongresne preiskave tega dejanja.
Ustavna obtožba v dveh točkah je bila potrjena po celodnevni živahni debati med katero so demokrati utemeljevali glas za, republikanci pa glas proti. Republikanci napovedujejo, da bo Trump šel v zgodovino kot prvi predsednik, ki je bil ustavno obtožen, vendar je potem zmagal na volitvah. Skupaj s Trumpom in njegovo kampanjo izražajo prepričanje, da so se demokrati z ustavno obtožbo ustrelili v lastno koleno.
Ustavna obtožba se bo preselila v senat, kjer se bo predvidoma januarja začelo sojenje pri čemer bodo senatorji porota, izbrani člani predstavniškega doma bodo imeli vlogo tožilca, Trump bo imel pravico do svojih zagovornikov, procesu pa bo predsedoval predsednik vrhovnega sodišča ZDA John Roberts. Republikanci, ki imajo v senatu večino napovedujejo, da bo Trump po hitrem postopku oproščen krivde.
Republikanci napadali demokrate
Dobili denar, pa zanj nič naredili ...
Vodilni zagovornik Trumpa v kongresu Doug Collins iz Georgie je skušal z obtožbo odpraviti v devetih sekundah: "Gremo hitro skozi. Nič pritiska, nič pogojevanja, nič ni bilo zanikano Ukrajini. Dobili so denar in zanj niso nič storili," je dejal Collins.
Njegov kolega iz Lousiane Clay Higgins je prinesel s seboj republikansko rdeče rdeče obarvan zemljevid ZDA in z bibličnim predavanjem govoril o grozljivem napadu na ameriške vrednote s strani socialistov, ki ne morejo sprejeti zemljevida. Higginsov zemljevid je bil ves rdeč za ponazoritev kje vse je Trump leta 2016 zmagal. Dejal je, da se demokrati bojijo volje ljudstva in so se zato spravili k impeachmentu, ker Trumpa na volitvah ne zmorejo poraziti.
Legendarni Teksašan Louie Gohmert se je hudo užalil, ko je demokrat Jerry Nadler opozoril kolege z druge strani naj ne širijo ruske propagande. Gohmert se je urno kot mu pač dovoljujejo leta odpravil nazaj k mikrofonu in zahteval naj se Nadler opraviči. Gohmertovi kolegi so skozi razpravo namreč trdili, da so se leta 2016 demokrati povezali z Rusi, sedaj pa tudi z Ukrajinci na škodo ZDA.
Bill Johnson iz Ohia je svojo minuto za nastop izkoristil za sklic minute molka v spomin na 63 milijonov Američanov, ki so leta 2020 volili Trumpa in so pozabljeni. Za demokratko Hillary Clinton je volilo tri milijone ljudi več, vendar je izgubila zaradi elektorskega sistema.
Republikanci so tudi grozili, da lahko demokrati v primeru Trumpovega poraza na volitvah 2020 zanesljivo računajo na ustavno obtožbo naslednjega demokratskega predsednika ali predsednice. Za to si bodo sicer morali povrniti večino v predstavniškem domu kongresa.