Nekdanji politični voditelj bosanskih Srbov, 73-letni Radovan Karadžić, bo v zaporu do smrti. Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča Združenih narodov, ki je razsojal o pritožbah tožilstva in obrambe, je namreč spremenil sodbo Mednarodnega sodišča za zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu in zvišal kazen s 40 let zapora na dosmrtno ječo. Predvojni psihiater in ljubiteljski pesnik Karadžić, ki je sicer v zaporu v nizozemskem Scheveningenu, je bil prisoten na izreku sodbe.
Sodbo je razglasil petčlanski senat, ki mu je predsedoval Danec Vagn Prusse Joensen, v njem pa so bili še sodniki iz Tanzanije, Španije, Urugvaja in Portugalske. Številne televizijske hiše so sicer prikazale izrek sodbe s polurnim zamikom, da se ne bi ponovil primer Slobodana Praljaka, ko je ta nekdanji general bosanskih Hrvatov med potrditvijo obsodbe na 20 let zapora 29. novembra 2017 pred kamerami spil strup in nekaj ur kasneje umrl, ali pa se zgodil kakšen drug incident.
Genocid in drugi vojni zločini
Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je sicer 24. marca 2016 Karadžića obsodilo na 40 let zapora - za genocid v Srebrenici, vojne zločine ter zločine proti človečnosti med vojno v BiH. Spoznan je bil za krivega v desetih od enajstih točk obtožnice. Sodišče ga je kot takratnega predsednika Republike srbske in vrhovnega poveljnika vojske bosanskih Srbov spoznalo za krivega za genocid nad Bošnjaki v Srebrenici julija 1995, zaradi pregona, iztrebljanja, umorov, deportacij, prisilnih premestitev, nasilja, nezakonitih napadov na civiliste nesrbske narodnosti ter zajetja talcev med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995. Med drugim so ga obsodili zaradi genocida več kot 8000 Bošnjakov v Srebrenici julija 1995 in večletnega obleganja Sarajeva, kjer je bilo ubitih več kot 10.000 ljudi.
Ni slabih narodov, so samo slabi ljudje
"Odločitev pritožbenega sodišča pomeni važen trenutek in upam, da pomeni konec nekega poglavja za vse žrtve kot tudi za tiste, ki so preživeli genocid, vojne zločine in zločine proti človečnosti." je sporočil visoki mednarodni predstavnik v BiH Valentin Inzko. "Nobena sodna odločitev ne more preživelim vrniti njihovih najdražjih, lahko pa jim da moralno zadoščenje. Prav tako bi zaradi potrjene individualne odgovornosti, ne pa kolektivne krivde, morala sodba pomeniti olajšanje za vse poštene ljudi. Ni slabih narodov, so samo slabi posamezniki. Čas je, da politiki in državljani BiH začnejo spoštovati preteklost, toda tudi gledati v prihodnost."