Slike, ki pišejo zgodovino: Umrl je ameriški mornar George Mendonsa

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
19.02.2019 10:42

V sodobnem času videa imajo fotografije še vedno neminljivo zgodovinsko vrednost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Poljub na Times Squareu, 14. avgust 1945 
Alfred Eisenstaedt

Črnolasi deček je ležal na obali Sredozemskega morja pri turškem mestu Bodrum, kot da spi. Toda triletni fantič, begunec iz Sirije, oblečen v rdečo majčko in modre kratke hlače, je zaspal za vedno. Utonil je tistega žalostnega 2. septembra 2015 v nesreči čolna, s katerim je njegova družina pred grozotami vojne skušala pobegniti v obljubljeno Evropo.
Tista fotografija, ki so jo eni mediji objavili, drugi ne, je postala slaba vest 21. stoletja. Naključje je hotelo, da v teh dneh govorimo tudi o dveh posnetkih, ki sta zaznamovala prejšnje tisočletje in sta bila prav tako povezana z vojnami. V starosti 95 let je namreč umrl George Mendonsa, ameriški mornar s slavne fotografije, posnete med praznovanjem konca druge svetovne vojne v newyorškem Times Squaru, na kateri poljublja medicinsko sestro. Fotografija je bila posneta 14. avgusta 1945, tik po objavi novice o kapitulaciji Japonske, ko se je na newyorške ulice zgrnilo na tisoče ljudi. Prizor je v objektiv ujel Alfred Eisenstaedt, na sliki pa je bila poleg Mendonse še medicinska sestra Greta Zimmer Friedman. Fotografija je bila objavljena na naslovnici revije Life in je postala ena najbolj znanih v tistem času. Par so sicer identificirali šele leta kasneje.
"Nisem vedel, koga sem zgrabil, vedel sem, da je imela uniformo," se je leta 2015 spominjal Mendonsa. Povedal je, da je bil doma na dopustu po služenju na Pacifiku in bi se moral naslednji dan vrniti na fronto, ko je prišla novica o koncu vojne. "Na Times Squaru je bilo divje in spil sem kar nekaj pijač in videl medicinsko sestro," je še povedal. Spominjal se je še, da so medicinske sestre na Pacifiku nanj naredile velik vtis. Ko sta na v ameriško letalonosilko USS Bunker Hill treščili japonski samomorilski letali, kamikazi, je na pomoč prispela reševalna ladja. "Videl sem, kaj so tistega dne naredile medicinske sestre (...) in to mi je ostalo v glavi. Če tisto dekle ne bi imelo uniforme, ne bi tega nikoli naredil," je pojasnil. "Ko je bilo konec, sem šel po svoje, medicinska sestra je šla v drugo smer in nisem razmišljal o tem," je dodal. Friedmanova, ki je bila zobozdravstvena asistentka, je umrla leta 2016, stara 92 let.

Napalmsko dekle, 8. junij 1972 
Nick Ut
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta