Številnim je bilo s to ureditvijo po izbruhu pandemije covida-19 onemogočeno uresničevanje njihove pravice, da na Madžarskem zaprosijo za azil, je navedlo sodišče.
Madžarska je leta 2020 sprejela zakon, ki je od nedržavljanov članic EU terjal, da pred vstopom na Madžarsko in predv vložitvijo prošnje za mednarodno zaščito na madžarskih veleposlaništvih v tujini vložijo prijavo.
Evropska komisija je menila, da Madžarska s sprejetjem teh določb ni izpolnila obveznosti na podlagi prava EU, zlasti direktive o skupnih postopkih za priznanje ali odvzem mednarodne zaščite, in je decembra 2021 pri Sodišču EU vložila tožbo zaradi neizpolnitve obveznosti. Sodišče v Luxembourgu je zdaj temu pritrdilo in ugotovilo, da je Madžarska neutemeljeno spodkopala možnost vložitve prošnje za azil. Pogoj v zvezi s predhodno vlogo na veleposlaništvih ni določen v direktivi in je v nasprotju s ciljem zagotavljanja učinkovitega, enostavnega in hitrega dostopa do azilnega postopka. Ta ureditev po mnenju sodišča državljanom tretjih držav onemogoča dejansko uresničevanje pravice, kot je zagotovljena v listini EU o temeljnih pravicah, da na Madžarskem zaprosijo za azil.
Sodišče je zavrnilo tudi utemeljitev Madžarske, da naj bi bil cilj omejitev varovanje javnega zdravja. Čeprav imajo države članice pravice do posebnih pogojev za omejitev širjenja nalezljivih bolezni, tega ukrepa ni mogoče šteti za primernega v boju proti širjenju pandemije, je ugotovilo.
Gre za očitno nesorazmeren poseg v pravice prosilcev za azil, da podajo prošnjo za mednarodno zaščito takoj, ko prispejo na madžarsko mejo, je v sporočilu za medije zapisalo sodišče. Madžarski je naložilo uskladitev zakonodaje s sodbo, v nasprotnem primeru ji grozi finančna kazen.
V Budimpešti so nad sodbo razočarani. "Obžalujemo, da je Sodišče EU sprejelo to odločitev, pa tudi, da nas Evropska komisija in sodišče silita v spremembo pravil," je novinarjem dejal vodja kabineta premierja Viktorja Orbana Gergely Gulyas.
Madžarska je sprejela pravila, da bi razjasnila, da "če hoče nekdo vstopiti na območje EU, območja schengna, mora s sabo že prinesti status begunca", njegove besede navaja francoska tiskovna agencija AFP.