Spor zaradi umora: Indija bo izgnala več kot 40 kanadskih diplomatov

STA, M.R.
03.10.2023 10:14

Indija je Kanadi sporočila, da mora do prihodnjega torka iz države umakniti 41 od svojih 62 diplomatov, poroča Financial Times.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Protest zaradi umora kanadskega sikha v Indiji.
Reuters

Državi sta se septembra znašli v diplomatskem sporu, potem ko je Ottawa očitala indijski vladi, da je vpletena v umor vidnejšega kanadskega sikha v Vancouvru junija lani. Indija je očitke zavrnila kot absurdne.

Financial Times, ki se sklicuje na vire, seznanjene z indijsko zahtevo, je poročal še, da je Indija zagrozila z odvzemom imunitete tistim diplomatom, ki jim bo naročeno, naj zapustijo državo, in bodo kljub temu ostali v državi po 10. oktobru. Zunanji ministrstvi v New Delhiju in Ottawi se doslej nista odzvali na prošnjo za komentar.

Odnosi med državama so se zaostrili septembra, potem ko je kanadski premier Justin Trudeau dejal, da kanadske oblasti preiskujejo "utemeljene obtožbe" povezav indijskih agentov z umorom sikha Hardeepa Singha Nijjara lani junija.

Kanada je ob tem izgnala vodjo indijske obveščevalne službe v Ottawi, Indija pa je očitke glede vpletenosti v umor zavrnila kot absurdne in je v odgovor izgnala višjega kanadskega diplomata.

Protest kanadskih sikhov v Vancouvru
Reuters

Ustreljen v predmestju Vancouvra

Nijjarja so ustrelili junija lani v predmestju Vancouvra, kjer živi večja skupnost sikhov. Bil je glasen zagovornik ustanovitve neodvisne države sikhov, ki bi jo oblikovali iz delov Indije in dela Pakistana. Nijjara so indijske oblasti označile za terorista in ga obtoževale, da je v Indiji izvajal teroristične napade, kar je zanikal.

Indija se je večkrat pritoževala zaradi dejavnosti sikhov v tujini, predvsem v Kanadi, kjer živi najštevilčnejša diaspora. Bojijo se namreč, da bi lahko oživeli separatistično gibanje, ki se zavzema za ustanovitev svoje države. Indijsko zvezno deželo Pandžab je v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja pretresalo nasilno separatistično gibanje sikhov, ko je umrlo več tisoč ljudi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta