Na frankfurtskem in več drugih nemških letališčih se je zjutraj začela stavka varnostnega osebja. Odpovedanih je bilo več sto letov, več deset tisoč potnikov pa zato ne bo pravočasno pripotovalo na cilj, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Stavko pripravlja sindikat Verdi, ki zastopa varnostno osebje. Razlog so zahteve po višjih plačah, za katere upravljavci letališč po navedbah sindikata niso pokazali dovolj velikega zanimanja. Sindikalna akcija je prizadela tako potniški kot tovorni letalski promet. Opozorilna stavka se je opolnoči začela na letališčih v Hamburgu, Hannovru in Bremnu. Tam varnostno osebje ne bo delalo ves dan. Ob 2. uri zjutraj so se stavkajočim pridružili tudi kolegi na največjem nemškem letališču v Frankfurtu. Stavke so napovedane tudi na letališčih v Münchnu, Dresdnu, Erfurtu in na letališču Leipzig/Halle, trajale naj bi do večera.
"Letalski promet je močno prizadet," je ocenil vodja pogajanj v Verdiju Benjamin Roscher. V Frankfurtu so odpovedali okoli polovico od načrtovanih 1200 prihodov in odhodov letal, še številni drugi imajo zamude. Na običajen dan bi frankfurtsko letališče sprejelo okoli 135.000 potnikov. Skupno bo po ocenah francoske tiskovne agencije AFP stavko občutilo najmanj 220.000 potnikov. Že prejšnji teden so stavkali na letališčih Tegel in Schönefeld v Berlinu ter na letališčih Düsseldorf, Köln/Bonn in Stuttgart. Verdi se je za nadaljevanje stavkovnega vala odločil, ker kljub prvim opozorilnim signalom delodajalci na mizo niso dali ponudbe, o kateri "bi se lahko pogajali".
Širjenje stavkovnega vala so močno kritizirali delodajalci, pa tudi gospodarstveniki in turistični delavci. "Znova se bo plačni konflikt posamične poklicne skupine razreševal na hrbtih stotisočih potnikov, podjetij v zračnem prometu in številnih podjetij v nemški turistični panogi," je kritičen generalni sekretar nemškega turističnega združenja BTW Michael Rabe.
Gre za tretji stavkovni val pod okriljem Verdija, ki zastopa okoli 23.000 pripadnikov letališkega varnostnega osebja in zahteva, da se urna postavka varnostnih delavcev zviša na najmanj 20 evrov bruto. Svoje člane je k stavki pozval tudi sindikat Deutsche Beamtenbund (DBB), ki zahteva minimalno urno postavko 19,50 evra. Trenutno so te postavke določene regionalno in se zelo razlikujejo. V vzhodni Nemčiji dosegajo okoli 14 evrov na uro, v Berlinu in v zahodnem delu države so nekaj nad 17 evri. Združenje delodajalcev BDLS zavrača zahteve sindikata in ponuja 6,4-odstotno zvišanje plač. Naslednji krog pogovorov naj bi bil prihodnji teden.