Letos je bilo med opravljanjem svojega dela ubitih 67 novinarjev, kar je za 20 več kot leta 2021, ko jih je bilo ubitih 47, je razvidno iz poročila, ki ga je danes objavila Mednarodna zveza novinarjev (IFJ). K povečanju števila je v veliki meri doprinesla vojna v Ukrajini. IFJ v luči tega mednarodno skupnost poziva k ukrepanju.
Najnevarnejša država za novinarje je letos zaradi ruske invazije postala Ukrajina, kjer je bilo ubitih 12 novinarjev in članov medijskega osebja, je razvidno iz poročila IFJ.
Poročilo kot za novinarje nevarni državi izpostavlja še Haiti, ki ga pretresa nasilje med tolpami, in Mehiko, ki je na udaru organiziranega kriminala. Letos je na Haitiju življenje izgubilo šest novinarjev, v Mehiki pa 11. Novinarji so prav tako precej ogroženi na Filipinih in v Pakistanu.
"Povečanje števila umorov novinarjev in drugih medijskih delavcev je resen razlog za zaskrbljenost in še en poziv vladam po vsem svetu, naj ukrepajo v zaščito novinarstva, enega ključnih stebrov demokracije," je dejal generalni sekretar IFJ Anthony Bellanger.
V poročilu IFJ med drugim izpostavlja umor palestinsko-ameriške novinarke Širin Abu Akleh, ki so jo maja na Zahodnem bregu ustrelile izraelske oborožene sile. Število ubitih novinarjev na Bližnjem vzhodu se je letos v primerjavi z lanskim letom povečalo s tri na pet.
Poleg tega je več sto novinarjev zaprtih. To število se je v letu 2022 po podatkih IFJ povečalo za deset in zdaj znašal 375. Na vrhu seznama držav glede na število zaprtih novinarjev je Kitajska, kjer je trenutno zaprtih 84 novinarjev. Sledijo Mjanmar (64), Turčija (51), Iran (34), Belorusija (33), Egipt (23), Rusija (29), Savdska Arabija (11), Jemen (10), Sirija (9) in Indija (7).
"Te številke so zelo zaskrbljujoče in vzbujajo resne dvome o politični volji vlad, da bi se lotile tako resnih groženj svobodi medijev," je opozoril Bellanger in dodal, da je število novinarjev, ki so zaprti zgolj zato, ker so opravljali svoje delo, v posmeh deklaracijam o človekovih pravicah in govorjenju o svobodi medijev.