Tajnik pokojnega papeža Benedikta XVI. napisal knjigo, v Vatikanu pa ugibajo, kaj bo delal poslej

STA, Va
12.01.2023 16:53

Georg Gänswein v knjigi z naslovom Nič drugega razen resnice - moje življenje ob Benediktu XVI. razkriva pogosto nestrinjanje Benedikta z nekaterimi odločitvami papeža Frančiška - pri katerem Gänswein ni posebno dobro zapisan.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Georg Gänswein ob krsti s pokojnim papežem na pogrebu prejšnji teden. 
EPA

V Italiji je danes, le teden dni po pogrebu zaslužnega papeža Benedikta XVI., izšla knjiga njegovega tajnika Georga Gänsweina, v kateri poroča o svojem življenju ob Benediktu in razkriva tudi številna nesoglasja med zaslužnim papežem in njegovim naslednikom Frančiškom.

Gänswein v knjigi z naslovom Nič drugega razen resnice - moje življenje ob Benediktu XVI. razkriva pogosto nestrinjanje Benedikta z nekaterimi odločitvami papeža Frančiška. Med drugim je zapisal, da je bila po mnenju zaslužnega papeža Frančiškova odločitev o omejitvi uporabe tradicionalne latinske maše napaka.

Prav tako je razkril več zasebnih pogovorov z obema papežema in opisal svoj odnos s Frančiškom, ki se je po njegovem mnenju začel krhati leta 2020, z izidom kontroverzne knjige o duhovniškem celibatu, katere soavtor je bil Benedikt. Gänswein je bil kmalu po izidu te knjige razrešen kot prefekt papeževega gospodinjstva. Benedikt je v zadevi skušal posredovati in Frančiška prepričati, naj si premisli, vendar ni bil uspešen, piše Gänswein, ki je sicer prepričan, da je njegovo tesno razmerje z Benediktom v mnogih vzbudilo ljubosumje.

Tako kot Benedikt je bil tudi Gänswein rojen na Bavarskem. Kot sin kovača je leta 1984 postal duhovnik, nato pa je postopoma napredoval v tajnika takratnega kardinala Josepha Ratzingerja. Ko je bil Ratzinger leta 2005 izvoljen za papeža, je izbral ime Benedikt v čast svetemu Benediktu, začetniku zahodnega meništva iz 5. stoletja.

Vatikan se na izid knjige in njeno vsebino še ni odzval. Že v ponedeljek pa sta se sestala Frančišek in Gänswein. Za zdaj nič ne kaže, da bi se odnosi med njima izboljšali, prav tako pa ni jasno, kakšno delo bo Gänswein sedaj opravljal. Nekateri strokovnjaki ugibajo, da bi ga lahko imenovali za vatikanskega veleposlanika.

Gänswein je bil osebni tajnik Josepha Ratzingerja od leta 2003, ko je bil ta še kardinal, pa vse do njegove smrti.

Benedikt je bil za papeža izvoljen 19. aprila 2005 in na položaju je nasledil Janeza Pavla II. Bil je osmi Nemec na čelu Katoliške cerkve in drugi v skoraj 500 letih, ki ni bil Italijan. Zaradi šibkega zdravja je odstopil 28. februarja 2013 kot prvi papež po več kot 600 letih, s tem pa odprl pot za izvolitev svojega naslednika, papeža Frančiška. Od svojega odstopa je živel v relativni osami v vatikanskem samostanu, kjer je tudi umrl 31. decembra lani.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta