V BiH začasno ničta stopnja DDV na osnovna živila

STA, Va
24.08.2022 11:13

Inflacija v Bosni in Hercegovini je najvišja v regiji. Cene življenjskih potrebščin so se po podatkih državnega zavoda za statistiko junija na letni ravni dvignile za 15,8 odstotka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sarajevo
Janko Rath

Stopnja davka na dodano vrednost (DDV) na osnovna živila, hrano, otroško opremo ter semenski in sadjarski material v Bosni in Hercegovini bo začasno nič odstotkov. DDV na luksuzne izdelke bo znašal 22 odstotkov, ostali izdelki in storitve pa bodo ohranili dosedanjo, 17-odstotno stopnjo DDV.

Dogovor o stopnjah DDV je v torek dosegla skupna komisija obeh domov parlamenta BiH za uskladitev sprememb zakona o davku na dodano vrednost, je poročal spletni portal biznisinfo.ba.

Nove stopnje DDV bodo veljale do konca letošnjega leta. Mora pa Uprava za posredno obdavčenje (UIO) še natančno opredeliti, kateri izdelki bodo obdavčeni po kateri stopnji.

V Srbski demokratski stranki, ki je bila pobudnik zakonskih sprememb - sprva so predvidele petodstotno stopnjo za izdelke prve kategorije, nato pa je bila po dopolnilu sprejeta ničta stopnja -, se bojijo, da bo prišlo do zamude. "Ker so iz UIO sporočili, da za to potrebujejo čas, utemeljeno sumimo, da do sprejetja ničte oz. diferencirane stopnje ne bo prišlo v roku, predvidenem za izvedbo zakona, oziroma do konca leta," je opozoril poslanec te stranke Mirko Šarović.

V stranki so sicer zadovoljni z uvedbo ničte stopnje, želijo pa si, da spremembe ne bi veljale le do konca leta, ampak stalno, zato bodo v predstavniškem domu takoj začeli postopek za trajno uveljavitev.

Inflacija v BiH je najvišja v regiji. Cene življenjskih potrebščin so se po podatkih državnega zavoda za statistiko junija na letni ravni dvignile za 15,8 odstotka. Hrana in brezalkoholne pijače so se podražile za 23,4 odstotka, stanovanjski stroški za 14,1 odstotka, pohištvo ter oprema za dom in vzdrževanje doma za 9,1 odstotka in prevoz za 34,5 odstotka. Obleka in obutev sta se pocenili za 5,9 odstotka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta