V Izraelu se širi različica delta, čeprav so cepili 60 odstotkov prebivalcev. Zakaj?

M.R., STA
12.07.2021 15:36
Izraelsko ministrstvo za zdravje je prejšnji teden sporočilo, da je učinkovitost cepiva podjetij Pfizer in BioNTech padla z več kot 90 odstotkov na približno 64 odstotkov. Padec učinkovitosti povezujejo s širjenjem delta različice koronavirusa ter z ukinitvijo omejitev in obveze socialne distance v državi.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Izrael je ob dobri epidemiološki sliki po cepljenju začel umikati ukrepe za omejitev širjenja koronavirusa.
Reuters

Učinkovitost cepiva pri preprečevanju infekcije in simptomov bolezni je padla na 64 odstotkov, hkrati pa je bilo cepivo 93-odstotno učinkovito pri preprečevanju hospitalizacij in resnejših oblik bolezni covid-19, je sporočilo ministrstvo. 

Okoli 60 odstotkov prebivalcev Izraela je bilo sicer cepljenih z najmanj enim odmerkom Pfizerjevega cepiva. V času kampanje cepljenja je dnevno število novih primerov okužb padlo z več kot 10.000 v januarju na enomestna števila v prejšnjem mesecu. 

Prav zaradi tega je Izrael opustil skoraj vse ukrepe, kot sta fizična distanca med ljudmi in nošenje zaščitnih mask. Ob tem pa se je v državi začela širiti različica delta, ki so jo prvič aprila potrdil v Indiji in je tudi v svetovnem merilu postala prevladujoča. 

Pfizer in BioNTech prepričana, da lahko tretji odmerek obvaruje pred delto

Že pretekli teden pa sta ameriški farmacevtski gigant Pfizer in nemško podjetje BioNTech sporočila, da se imunost po cepljenju z njunim cepivom s časom zmanjšuje. Zato sta obe družbi napovedali, da nameravata tako v ZDA kot tudi v Evropi in drugih regijah sveta v prihodnjih tednih zaprositi za odobritev tretjega, poživitvenega odmerka. Z njim naj bi okrepili zaščito cepljenih proti okužbam z novim koronavirusom, še posebej z novimi različicami virusa. 

A ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) in Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) sta Pfizerju že odgovorila, da poživitveni odmerki zaenkrat niso potrebni in da niso podjetja tista, ki bodo odločala, kako naprej.

Začasni rezultati testiranj, ki še potekajo, sicer kažejo, da tretji odmerek v primerjavi s prvima dvema za kar pet- do desetkrat poveča raven protiteles proti originalnemu sevu novega koronavirusa in proti različici beta, ki so jo prvič potrdili v Južni Afriki.

Podobne rezultate podjetji pričakujeta tudi v primeru različice delta. Obenem sicer že razvijata novo cepivo, posebej prilagojeno tej novi različici, so še sporočili v četrtek.

Podjetji menita, da bi bil tretji odmerek njunega cepiva primeren v obdobju šestih do 12 mesecev po drugem odmerku, da se ohrani najvišja raven zaščite.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta