V prvih 10 mesecih lanskega leta v Slovenijo prišlo več kot 13.000 delavcev iz BiH

M.R.
14.01.2019 16:24

Najpogosteje so delodajalci v Sloveniji izkoriščali dejstvo, da bosanski delavci niso bili seznanjeni z zakonodajo in jezikom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Največ delovnih mest za delavce iz BiH je bilo na področju transporta.
Andrej Petelinšek

Številni bosanski državljani pred slovenskim konzulatom v Banjaluki za delovna dovoljenja stojijo že od ranega jutra, čeprav se konzulat odpre šele ob devetih. In to vsak teden trikrat, ko ima konzulat uradne ure.
Predstavnik bosanske agencije za delo in zaposlovanje Boris Pupić je za Oslobođenje povedal, da je trenutno položaj delavcev v Sloveniji precej dober. Ob tem je pojasnil, da so lani kar nekaj časa posvetili reševanju težav, s katerimi so se bosanski delavci soočali v Sloveniji. In so jih tudi rešili, trdi Pupić ter dodaja, da je bilo največ kršitev zakonodaje na področjih prevoza in skladiščenja. 
Najpogosteje so delodajalci v Sloveniji izkoriščali dejstvo, da bosanski delavci niso bili seznanjeni z zakonodajo in jezikom. Tako so jim v podpis ponujali pogodbe, o katerih ni bil predhodno sklenjen dogovor, ob razdiranju pogodbene zaposlitve pa jim je bila pogosto ponujena neugodna rešitev. Hkrati naj bi nekateri delavci podpisovali različne dokumente, ki so bili pozneje zlorabljeni, še razlaga Pupić. 
Nato pa so te težave reševali tako slovenski kot tudi bosanski organi - bosanska agencija za delo in zaposlovanje, slovenski zavod za zaposlovanje ter slovenski sindikati. Povedal je, da so bosanski organi zbirali podatke o kršitvah, ki so jih bili deležni bosanski delavci, kasneje pa so te podatke poslali v Slovenijo in slovenski zavod za zaposlovanje je prenehal objavljati oglase za tista podjetja, ki so svojim delavcem kršila pravice.
Pupić je dejal, da je bilo bosanskim državljanom v Sloveniji od 2013 pa do oktobra 2018 izdanih 33.107 delovnih dovoljenj. Največje število oglasov in izdanih delovnih dovoljenj je bilo izdanih za voznike v domačem in mednarodnem prometu ter za varilce. Ostali poklici pa so v večini povezani z gradbeništvom. 
Pupić tako svetuje vsem, ki se odpravljajo na delo v Slovenijo, naj najprej navežejo stik z agencijo za delo in zaposlovanje v BiH, kjer bodo dobili vse potrebne informacije in podrobnosti o delu bosanskih delavcev v Sloveniji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta