Zmagala je leva sredina. Rimski župan je postal kandidat Roberto Gualtieri, dolgoletni evropski poslanec in do lani minister za gospodarstvo v italijanski vladi. Leva sredina je osvojila tudi Torino, kjer je bil izvoljen Stefano Lo Russo. Oba sta v drugem krogu dvodnevnih lokalnih volitev prejela skoraj 60 odstotkov glasov. Desnica se je morala zadovoljiti s Trstom, s Pirovo zmago dosedanjega župana Roberta Dipiazze, ki je zbral manj kot 52 odstotkov glasov, potem ko je imel v prvem krogu skoraj 15 odstotkov prednosti. Leva sredina si je zagotovila tudi izvolitev številnih drugih županov manjših mest. Pomemben je podatek, da je bila volilna udeležba zelo nizka, povsod okoli 40 odstotkov.
Pet najpomembnejših italijanskih mest ima levosredinske župane
Vsa pozornost je bila seveda uprta predvsem v Rim. Župan prestolnice je eden dveh najpomembnejših v Italiji in leva sredina si je že v prvem krogu zagotovila izvolitev drugega najpomembnejšega, milanskega župana, poleg tega pa tudi župana Neaplja in Bologne. Skratka, zmerna levica upravlja pet največjih in najpomembnejših mest v Italiji, od severa do juga. V Rimu je bila do zadnjega zmaga negotova, kajti kandidat desnice Enrico Michetti je po prvem krogu vodil.
Ko govorimo o levi sredini, mislimo seveda predvsem na Demokratsko stranko. Gibanje 5 zvezd, ki je pred petimi leti slavilo veliko zmago ter osvojilo Rim in Torino, se tokrat s svojima kandidatkama ni prebilo niti v drugi krog. Lider Demokratske stranke Enrico Letta je opozoril, da sta bila samo v dveh mestih, Trstu in Beneventu, ponovno izvoljena dosedanja župana desne sredine. Vsa druga velika mesta so pripadla levemu taboru.
V desni koaliciji sta utrpeli hud poraz obe populistični stranki, Liga in Bratje Italije. Lider Lige Matteo Salvini je zato na tiskovni konferenci govoril predvsem o protestih proti obveznemu covidnemu potrdilu kot pogoju za prihod na delovno mesto; dejal je, da ni normalno, da je policija pred tednom dni v Rimu dopustila napad na sindikat CGIL, včeraj pa je z vodnim topom in solzivcem napadla protestnike pred vhodom v tržaško pristanišče. Da je bilo početje policije v Rimu neustrezno, je pred nekaj dnevi povedala tudi voditeljica še bolj desne stranke Bratje Italije Giorgia Meloni. V parlamentu je obtožila notranjo ministrico Luciano Lamorgese, ker v Rimu policija ni preprečila demonstrantom napada na sedež sindikata. Rimski volilni poraz je zanjo še posebno pekoč, ker je bil Michetti njen kandidat.
Oba, Salvini in Melonijeva, sta v velikih težavah tudi zato, ker je edini dve veliki zmagi za desno sredino, položaja predsednika dežele Kalabrije in župana Trsta, izboril tretji partner desne koalicije, to je Silvio Berlusconi. To seveda kaže, da med volivci desne sredine prevladuje zmerna usmerjenost, tista, ki med obema sestavinama postavlja sredino krepko pred desnico. Vse to pomeni, da bo prišlo na desnici do sprememb, predvsem v Ligi, kjer je Salvini v stranki deležen čedalje večjih kritik. Njegovo nihanje med vlado in opozicijo in popuščanje demonstrantom ne ugajata zgodovinskemu domicilu Lige, torej severni Italiji in predvsem predsednikoma bogatih dežel, Lombardije in Veneta, ter tudi ministru za gospodarski razvoj Giancarlu Giorgettiju, ki si želijo stabilnosti v času, ko se Italiji napoveduje velika gospodarska rast.