Britanski BBC je ta teden predvajal prispevek o predelavi odpadkov v Ljubljani in slovensko prestolnico postavil za velik zgled drugim državam sveta. V prispevku, ki so ga naslovili kot "Ljubljana in njena vojna z odpadki", so poročali, da v prestolnici zaradi vrhunske tehnologije reciklirajo kar 70 odstotkov odpadkov. Prispevek se začne z ljubljanskim odlagališčem izpred dvajsetih let, na katerem je kup smeti. Za primerjavo isto območje pokažejo tudi danes, ko se tam razprostirajo travniki. Ob tem BBC-jev novinar pove, da se je v zadnjih letih količina odpadkov, ki jih pošiljamo na smetišča, v Sloveniji občutno zmanjšala.
{embed_youtube}https://youtu.be/83uX7uJ30_4{/embed_youtube}
Največ naj bi k temu spodbudnemu podatku doprinesla Ljubljana, kjer 70 odstotkov odpadkov reciklirajo. Izgovorov nimajo niti prebivalci središča mesta, kjer ločujejo v podzemnih zbiralnikih odpadkov, pokaže BBC. Dobre rezultate britanski novinar pripiše predvsem vrhunski tehnologiji, s katero Ljubljanski regijski center za ravnanje z odpadki (RCERO Ljubljana) predeluje odpadke. Ob obisku so mu pojasnili, da organske odpadke pretvorijo v kompost, odpadke pa pretvorijo tudi v gorivo. To pomeni, da na smetišču konča manj kot pet odstotkov odpadkov, ki jih ni mogoče znova uporabiti kot energente ali surovine. Kot poroča BBC je tudi teh pet odstotkov brez škodljivih vplivov na okolje.
Pri tem ne gre pozabiti, da Ljubljana s 70 odstotnim recikliranjem že več let zaseda prvo mesto med glavnimi mesti članic Evropske unije, hkrati je tudi prva evropska prestolnica na poti do družbe Zero Waste - družbe brez odpadkov.