Obalna straža je javila, da bo nadaljevala preiskavo vzrokov nesreče, v kateri je umrlo vseh pet potnikov. Iz sveta se vrstijo izrazi sožalja zaradi tragedije. "Ameriška mornarica je po analizi akustičnih podatkov našla anomalijo, ki je bila skladna z implozijo ali eksplozijo v bližini, kjer je delovala podmornica Titan, ko so se komunikacije izgubile," je v četrtek za agencijo Associated Press povedal visok uradnik mornarice.
Zgodi se v trenutku
Po ocenah strokovnjakov je bila podmornica v času implozije na globini okoli treh kilometrov, kar pomeni, da je bil pritisk v tistem trenutku približno tristokrat višji od tistega na površju.
Nekdanji mornariški operater podmornice Mark Barry pravi, da se je implozija zgodila, kot bi mignil. "Preprosto povedano, voda je veliko težja od zraka. Implozija se zgodi v trenutku. Na srečo je človek ne bi niti občutil, tako hitro se zgodi na teh globinah, tako da ni nobenega trpljenja," je na kratko dejal Barry.
Na velikih globinah zunanji pritisk povzroči tudi znatno škodo človeškemu telesu. Ogromna razlika v tlaku lahko stisne z zrakom napolnjene dele v telesu, kar povzroči različne poškodbe. Pljuča, na primer, takoj propadejo ali pa so močno poškodovana, ker je zrak v njih stisnjen. Prizadeti so lahko tudi drugi deli, napolnjeni z zrakom, kot so sinusi in srednje uho.
Zaradi razlike v tlaku je moten tudi krvni obtok. Krvne žile se sesedejo ali počijo, kar povzroči notranjo krvavitev in poškodbo tkiva. Ob tem je težko natančno reči, kaj se je zgodilo na Titanu, ker je odvisno od različnih dejavnikov, kot so globina, na kateri je prišlo do implozije, posebne okoliščine in podobno.
Mornarica je implozijo zaznala že v nedeljo kmalu po splovitvi Titana, podvodni zvoki, ki jih je slišala v torek in sredo, pa niso bili povezani s podmornico, je poročal Wall Street Journal, ki se je skliceval na vire pri mornarici.
Mornarica je informacije o imploziji posredovala obalni straži, ki je nadaljevala z iskanjem, saj mornarica ni bila prepričana, da so podatki dokončni.
Po Titanikovi še Titanova lekcija
Po imploziji podmornice Titan v severnem Atlantiku je čas za razmislek o tem, ali bi se morala potovanja do razbitin slovite čezoceanke Titanik končati, je v izjavi zapisal predsednik mednarodnega društva Titanik Charles Haas.
"Čas je, da resno razmislimo o tem, ali naj se v imenu varnosti končajo človeški izleti do razbitin Titanika, saj se je iz njih ali o njih mogoče naučiti le še razmeroma malo," je Haas zapisal po nesreči.
Pojasnil je, da podmornice s posadko pri raziskovanju razbitin lahko nadomestijo avtonomna podvodna plovila, podobna tistim, ki so lani poleti v visoki ločljivosti in 3-D tehniki kartirala ladjo in njene razbitine.
"Svet se nam pridružuje in izraža globoko žalost in bolečino zaradi tega tragičnega dogodka, ki se mu je bilo mogoče izogniti," je med drugim zapisal Haas in pozval k obsežni preiskavi dogodka.
Po njegovih besedah bi morali z mednarodnimi predpisi zahtevati podroben inšpekcijski pregled globokomorskih podmornic pred začetkom njihove uporabe. "Tako kot je Titanik svetu dal lekcijo o varnosti, bi morala biti tudi Titanova izguba lekcija o varnosti," je dodal. (STA)
Marsikdo se ob tem sprašuje, kaj sploh je implozija podmornice in kako izgleda, zato so se na spletu pojavili posnetki, ki odgovarjajo na ta vprašanja in so v kratkem času zbrali več milijonov ogledov. Eden od njih ima 8,6 milijona ogledov in prikazuje animacijo implozije, po kateri je plovilo popolnoma uničeno.