Z zmago nad virusom sklenili volitve

Vida Božičko
17.10.2020 05:00

Zaradi koronavirusa so na Novi Zelandiji za mesec dni prestavili volitve. Danes je zadnji volilni dan in Jacinda Ardern najverjetneje ostaja premierka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jacinda Ardern je znala tudi v najbolj težkih časih pomiriti sonarodnjake.
EPA

Od marca pa vse do konca maja so na Novi Zelandiji veljali zelo strogi protikoronski ukrepi. Omejeno gibanje, tudi med občinami, delo od doma in zaprte šole. Virus so uspeli premagati, zato so se po tem lahko vrnili v normalno življenje, a zunanje meje države so ostale zaprte. Ponoven izbruh se je pojavil avgusta, v času novozelandske zime. A le v Aucklandu, kjer so takrat ponovno uvedli strožje ukrepe. Pred dobrim tednom dni pa je premierka Jacinda Ardern ponovno razglasila zmago nad novim koronavirusom. In Novozelandci so odšli na volitve, kjer se Ardernovi in njenim laburistom obeta prepričljiva zmaga.

Sočutna premierka

"Ne bi rekla, da smo virus premagali. Še vedno je prisoten. Res pa je, da so številke pri nas povsem drugačne kot v drugih državah. Imamo najboljšo situacijo na svetu. Tukaj odkrijemo po en novi primer na dan, okoli 20 ljudi je v karanteni," nam je povedala Julija Sardelić, sicer Prekmurka, ki predava politologijo in mednarodne odnose na univerzi Victoria v glavnem mestu Wellington. Kot pravi, ukrepov ni več. Ne nosijo mask, niti ne vzdržujejo medsebojne razdalje, edino, kar je ostalo, so QR-kode pred vstopom v lokale in druge javne prostore, a kot pravi sogovornica, uporaba teh ni obvezna. "Ukrepi so bili strogi, a, kot kaže, uspešni. Komuniciranje premierke je odlično, ves čas je bila tudi zelo sočutna do ljudi, kar se je izkazalo za zelo uspešno.

Dr. Julija Sardelić: "Komuniciranje premierke je odlično, ves čas je bila tudi zelo sočutna do ljudi, kar se je izkazalo za zelo uspešno."
Osebni arhiv

Jacinda Ardern je namreč uživala veliko podpore tudi pred volitvami. Kljub temu da so ji ankete napovedovale zmago že septembra, se je odločila, da volitve prestavi, češ da niso imeli vsi kandidati enakih možnosti za kampanjo," je povedala Sardelićeva, ki predvolilni čas spremlja tudi profesionalno. "Različne stranke ponujajo različne stvari. Nacionalna stranka, ki jo vodi Judith Collins, je glavna tekmica Jacinde Ardern in Collinsova je ena izmed mogočih premierk. Ona poudarja predvsem ekonomijo in trdi, da se temu laburisti premalo posvečajo. Collinsova želi znižati davke in odpreti meje in to je glavna razlika z Ardernovo. A nacionalni stranki ne kaže najbolje tudi zato, ker je v tem predvolilnem času zamenjala že več voditeljev," je čas pred volitvami opisala Sardelićeva. Novozelandci pa imajo ob volitvah tudi dva referenduma. Hkrati se odločajo o legalizaciji konoplje in možnosti evtanazije.

V času, ko se večina sveta spopada z drugim valom koronavirusa, se zdi, kot da je Nova Zelandija oaza, a je po besedah Sardelićeve opaziti veliko negotovosti: "Opažam veliko anksioznosti. Nova Zelandija že prej ni bila brez napak, zdaj so se vse razlike in težave še bolj pokazale. Ekonomska slika sicer ni slaba, je pa prisotna negotovost med ljudmi." Spominja se tudi dogodka, ko se je na fakulteti predstavljala kandidatka Jacinda Ardern in je bilo v zaprtem prostoru več tisoč ljudi. "To je bil zanimiv občutek. Čeprav je to tukaj dovoljeno, smo bili bolj zadržani," se spominja.

Uroš Šoštarič

V parlamentu manj strank

Laburistična stranka po kampanji, v kateri so prevladovale teme, povezane s pandemijo covida-19, prepričljivo vodi v anketah. Nekatere celo kažejo, da bi laburisti, ki trenutno vladajo v koaliciji z Zelenimi in stranko Najprej Nova Zelandija, tokrat lahko osvojili absolutno večino v parlamentu. To bi se na Novi Zelandiji zgodilo prvič po uvedbi proporcionalnega sistema leta 1996. Na splošno naj bi se glede na raziskave v parlament tokrat uvrstile štiri stranke - poleg laburistov in največje opozicijske Narodne stranke tudi Zeleni in stranka ACT. Anketa 1 News javnomnenjskega inštituta Colmar Brunton, ki so jo izvedli med 3. in 7. oktobrom, laburistom napoveduje 47 odstotkov glasov, Narodni stranki 32, stranki ACT osem in Zelenim šest odstotkov.

Ostale štiri stranke, ki kandidirajo na tokratnih volitvah, bi z do dvema odstotkoma glasov ostale pod parlamentarnim pragom. Med njimi je tudi desna stranka Advance New Zealand (Napreduj Nova Zelandija), ki ji je Facebook dva dneva pred volitvami zaprl stran zaradi širjenja napačnih informacij o novem koronavirusu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta