(ZAHTEVA) Trinajst voditeljev strank, članic Evropske ljudske stranke zahteva slovo od Orbanovega Fidesza

Matija Stepišnik Matija Stepišnik
02.04.2020 17:28

Orbanova vlada z zadnjimi odločitvami krši načela liberalne demokracije in vladavine prava, zato Fidesz ne more več uživati pravic članstva v Evropski ljudski stranki, menijo številni politiki iz največje evropske politične stranke

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tusk in Orban
Reuters

Trinajst voditeljev evropskih konzervativnih strank, kot izhaja iz internega dokumenta Evropske ljudske stranke (EPP), izraža veliko zaskrbljenost nad zadnjimi političnimi dogajanji na Madžarskem. Spomnimo: madžarski parlament je v ponedeljek sprejel zakonodajo, s katero so izredne razmere ob pandemiji covida-19 podaljšali za nedoločen čas. Parlament se je s tem praktično odpovedal svojim pristojnostim, premier Viktor Orban pa bo lahko vladal neomejeno, dokler vlada ne bo ukinila izrednih razmer. Orbanova vlada lahko namreč po novi zakonodaji odloča z odloki, za kar ne potrebuje potrditve parlamenta. Zmanjšati so želeli tudi pristojnosti lokalnih oblasti oziroma županov, a na koncu od te ideje s težkim srcem odstopili. Na Madžarskem je namreč na lanskih lokalnih volitvah v številnih mestih na čelu z Budimpešto zmagala opozicija.
Voditelji strank iz EPP - med njimi članice iz Belgije, Danske, Litve, Švedske, Finske, Češke, Grčije, Slovaške, Nizozemske, Luksemburga in tudi Norveške, podpisana sta tudi grški predsednik vlade Kyriakos Mitsotakis in norveška premierka Erna Solberg - menijo, da oblast v Budimpešti krši načela liberalne demokracije in pravne države, zato ne more več uživati pravic članstva ELS, ki bi morala braniti ta temeljna načela, na katerih je utemeljena EU. Slovenske članice EPP, torej SDS, NSi in SLS, pisma niso sopodpisale. Preverjamo, ali so bile k temu sploh pozvane ali povabljene. Članstvo Fidesza je sicer od marca lani zamrznjeno, končne odločitve o izključitvi pa EPP doslej ni sprejela. Podpisniki pisma so izrazili tudi podporo Donaldu Tusku in Evropski komisiji pri spopadu s koronavirusom in nedemokratičnimi tendencami.

Pismo ELS
Arhiv Večera

Kritike Tuska, Von der Leyenove, Berlina ...

Predsednik Evropske ljudske stranke Donald Tusk je včeraj namreč pozval k enotnemu in usklajenemu ukrepanju držav EU v pandemiji covida-19. Če tega ne bo, bo pandemija trajala dlje in zahtevala več žrtev, izhod iz krize pa bo težji, je opozoril v pismu članom EPP. Bil je tudi kritičen do ukrepov Madžarske v boju proti koronavirusu. "Pandemija upravičuje njihovo uvedbo, ne pa tudi njihove zlorabe," je ob tem opozoril. Kot je dodal, morajo izredne razmere vladam služiti za boj proti pandemiji in ne za krepitev moči nad ljudstvom. "In prav zaradi tega je toliko vprašanj in skrbi glede razmer na Madžarskem, kjer so izredne okoliščine po mnenju mnogih nesorazmerne in neustrezne, poleg tega pa še časovno neomejene."
V Berlinu je tiskovna predstavnica nemške kanclerke Angele Merkel, Ulrike Demmer, poudarila, da obstajajo "zelo jasna stališča o spoštovanju vladavine prava in ta morajo upoštevati vse države članice". Po več splošnih opozorilih, da morajo biti izredni ukrepi članic EU v pandemiji omejeni in sorazmerni, je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izrazila tudi konkretno zaskrbljenost zaradi razmer na Madžarskem. "Skrbi me, da gredo nekateri ukrepi predaleč. Še posebno me skrbi položaj na Madžarskem," je dejala.

Preštevanja v EPP

V Sloveniji je SDS premiera Janeza Janše tesna zaveznica Viktorja Orbana. Tudi ob včerajšnji kritičnih mislih Tuska na twitterju glede Madžarske, ko je dejal, da je zloraba pandemije za vzpostavitev permanentnih izrednih razmer politično nevarna in moralno nesprejemljiva, se je takoj oglasil tudi Janez Janša, ki se je včeraj zahvalil uradni Pragi in uradni Budimpešti, da je madžarsko vladno letalo prepeljalo zaščitno opremo iz Češke v Ljubljano. Janša je ob tem Tuska pozval, naj Sloveniji in državam južno od nje pošlje kaj zaščitne opreme in da so zelo zaželeni ventilatorji.
V EPP so stališča glede ravnanj Orbana in Fidesza že dalj časa razdeljena, poenotila jih ni niti tako imenovana skupina modrecev (v njej so nekdanji predsednik Evropske komisije Belgijec Herman van Rompuy, nekdanji predsednik Evropskega parlamenta Nemec Gert Pöttering in nekdanji predsednik avstrijske vlade Wolfgang Schüssel), ki je leto dni preučevala politično situacijo na Madžarskem. Februarska izredna skupščina politične skupine v Bruslju gordijskega vozla ni presekala. Očitno preštevanja, kdo je za izključitev Orbana, še potekajo. V SDS so že večkrat dejali, da v politični skupini, kjer ni prostora za Orbana, tudi njih ne bo. Podobno naklonjeno do Fidesza je tudi stališče vrha SLS, v NSi pa so bili, posebej Ljudmila Novak, njihova evropska poslanka, že večkrat zelo kritični do antidemokratičnih tendenc Orbanove vlade.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta