10. decembra smo obeležili mednarodni dan človekovih pravic. Na dan obeleženja so številne organizacije in mediji opozorili, da živimo v obdobju, ko prihaja do najbolj grozljivih zlorab človekovih pravic v zgodovini. In četudi je 20. stoletje veljalo za obdobje, ko so številne države prepovedale suženjstvo, to ni izginilo, pač pa se je preselilo v "podzemlje" ali z drugimi besedami, dogaja se na prikrite načine.
Leta 2016 je bilo na svetu 40,3 milijona žrtev sodobnega suženjstva, pri čemer je četrtina otrok, je sporočila Mednarodna organizacija dela.
Med sužnji 10 milijonov otrok
Kaj sploh pomeni sodobno suženjstvo? Organizacije razlagajo, da med sodobno suženjstvo štejejo prisilno ali obvezno delo, služabništvo in trgovino z ljudmi. Suženjstvo prizadene posameznike v vseh državah sveta, zaradi napredka tehnologije, ki omogoča nove, modernejše metode, pa je suženjstvo danes pogosto prikrito in ga je težko zaznati oziroma izpostaviti.
- 10. decembra pred 70 leti je bila v Parizu sprejeta Splošna deklaracija človekovih pravic, ki je postavila skupni standard na področju varovanja človekovih pravic za vse države.
- Ob letošnjem svetovnem dnevu človekovih pravic v Združenih narodih poudarjajo, da so človekove pravice univerzalne in večne.
- Splošna deklaracija človekovih pravic je zgodovinski dokument, ki je na univerzalni ravni prvič zapisal pravice in svoboščine vseh ljudi ne glede na posameznikove okoliščine.
"To niso žrtve, ki nosijo verige"
Strokovnjaki opozarjajo tudi, da so prepričanja, da se suženjstvo dogaja samo v tujini, napačna. Samo v Veliki Britaniji so našli več deset tisoč žrtev, kot poroča vladna agencija za kriminaliteto.
Neil Wain, ki je bil nekdaj tudi pomočnik načelnika policijske zveze Greater Manchester, je pojasnil metode sodobnih trgovcev: "Napadalci imajo žrtve pod nadzorom z grožnjami in nasiljem, ki ga izvajajo bodisi nad žrtvami bodisi nad njihovimi družinami. Velikokrat uporabljajo psihološko manipulacijo, njihov strah in osramočenost pa uporabljajo kot orožje. Večina trgovcev z ljudmi si pridrži tudi njihove identifikacijske dokumente pod pretvezo, da jim pomaga. V razvitem svetu pogosto vzpostavijo bančne račune v imenu njihovih žrtev, ki so sicer pod popolnim nadzorom organiziranega kriminala."
Wain opozarja tudi, da žrtve suženjstva mnogokrat niso opazne na prvi pogled. "To niso žrtve, ki nosijo verige, vendar pa trpijo zaradi fizične ali čustvene zlorabe, socialne izolacije, hudega finančnega pomanjkanja. Počutijo se ujeti, ne vidijo izhoda iz stiske."
Letos 70. obletnica
Dan človekovih pravic poteka vsako leto 10. decembra, na dan, ko je Generalna skupščina Združenih narodov leta 1948 sprejela Splošno deklaracijo o človekovih pravicah.
V tretjem členu deklaracije je zapisano: "Nihče ne sme živeti v suženjstvu ali podrejenosti; suženjstvo in trgovina morata biti prepovedana v vseh oblikah." Letos obeležujemo 70. obletnico deklaracije, ki velja za vsa človeška bitja, ne glede na raso, barvo, vero, spol, jezik, politično ali drugo mnenje, nacionalno ali družbeno poreklo, premoženje, rojstvo ali drug status.