Zmaga Appla: Poraz tudi za davkoplačevalce, ne le za Bruselj

Darja Kocbek Darja Kocbek
16.07.2020 19:00

Za sodnike splošnega sodišča EU ni sporno, da ameriški tehnološki velikan Apple na Irskem od leta 2014 plačuje davek od dohodkov pravnih oseb po stopnji 0,005 odstotka

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Evropska komisarka za konkurenčnost Margrethe Vestager je v boju za pravično obdavčitev Appla doživela poraz.
Olivier Hoslet

Ko govorimo o davkih, Evropska komisija v Bruslju in sodniki Splošnega sodišča EU v Luksemburgu niso prav nič usklajeni. Splošno sodišče, ki je drugo najvišje sodišče v EU, je v sredo razveljavilo sklep Evropske komisije, s katerim je ta ameriškemu tehnološkemu velikanu Applu leta 2016 naložila, da mora na Irskem plačati za 13 milijard evrov premalo plačanih davkov. Evropska komisija je isti dan predstavila nove ukrepe na davčnem področju, ki naj bi zagotovili pravično obdavčitev v EU.
Odločitev sodnikov Splošnega sodišča EU pomeni, da je po njihovem mnenju prav, da članice EU v slogu davčnih oaz s koncerni sklepajo posebne dogovore, s katerimi jim omogočajo, da pri njih prikažejo dobičke, za katere v primerjavi z malimi in srednjimi podjetji pa tudi državljani plačujejo sramotno nizke davke. Apple recimo na Irskem od leta 2014 plačuje davek od dohodkov pravnih oseb po stopnji 0,005 odstotka.

Z davkom bi povrnili denar za boj proti krizi

Vsak evro davka, ki ga država ne pobere od koncernov, manjka v državni blagajni za financiranje javnih storitev in socialnega varstva. Manjkajoče evre bodisi pobere od preostalih davčnih zavezancev z višjimi davki ali pa krči nabor javnih storitev in socialnih podpor.
V primeru Appla niso prikrajšani le davkoplačevalci in običajna podjetja na Irskem, ampak v vseh državah članicah, kjer ima Apple hčerinska podjetja in ne plačuje davkov, ker dobičke prikazuje v matični družbi na Irskem. Zaradi tega odločitev sodnikov Splošnega sodišča EU ni poraz le za Evropsko komisijo.
Sklep Evropske komisije sta na sodišču izpodbijala tako Apple kot irska vlada, katere finančni minister Paschal Donohoe je pravkar bil izbran za vodjo evroskupine. To pomeni, da slabo kaže predlogom Evropske komisije za pravičnejšo obdavčitev in načrtom za uvedbo davka na digitalne storitve, ki bi jih plačevali tehnološki koncerni, med katerimi je Apple. Evropska komisija in Evropski parlament vidita ta davek kot enega od virov za vračanje dolga, ki ga namerava Evropska komisija najeti v imenu držav članic za financiranje okrevanja gospodarstva po koronavirusni epidemiji.

Applu znatno in umetno znižali davke

Dan preden je splošno sodišče objavilo svojo odločitev glede Appla, je Evropska komisija objavila priporočilo državam članicam, da podjetja, ki so povezana z davčnimi oazami, ne bi smela biti med prejemniki finančne pomoči ob epidemiji novega koronavirusa. "To bi pomenilo zlorabo nacionalnih proračunov in proračuna EU v škodo davkoplačevalcev pa tudi sistemov socialne varnosti," je pojasnila evropska komisarka za konkurenčnost Margrethe Vestager.

Nezakonita državna pomoč

Selektivna davčna obravnava na Irskem je Applu omogočila, da je za dobičke, ki jih je ustvaril v Evropi, leta 2003 plačal davek od dohodkov pravnih oseb po enoodstotni stopnji, ta pa se je leta 2014 znižala na vsega 0,005 odstotka.
To je na podlagi pravil EU o državni pomoči nezakonito, ker je Applu omogočilo, da je plačal znatno nižje davke kot druga podjetja, so ocenili v Bruslju. Skladno s tem je komisija odločila, da mora Irska za obdobje med letoma 2003 in 2014 izterjati nedovoljeno pomoč z obrestmi vred, kar je naneslo 14,3 milijarde evrov.
Podobno odločitev je Sodišče EU sprejelo že lani, ko je razveljavilo odločitev komisije iz leta 2015, da mora ameriška veriga kavarn Starbucks Nizozemski plačati 30 milijonov neporavnanih davčnih obveznosti. Zavrnilo pa je pritožbo Fiata, ki mu je Bruselj naložil plačilo podobnega zneska Luksemburgu. Na odločitev splošnega sodišča glede Appla se Evropska komisija lahko pritoži še na Sodišče EU, ki je najvišje sodišče v EU.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta