ZN opozarjajo na šokantno revščino v Španiji

STA, A.L.
10.02.2020 14:10

Španija "popolnoma zapostavlja" najrevnejše državljane, ki živijo v enih najslabših razmer v Evropi, je po obisku Španije dejal posebni poročevalec ZN za ekstremno revščino in človekove pravice Philip Alston. Opozoril je, da je stopnja družbene neenakosti "šokantno visoka", mnogi Španci pa najrevnejših območij ne bi prepoznali kot dela Španije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Kot je ob zaključku 12-dnevne misije minuli teden v poročilu zapisal Alston, najrevnejši Španci živijo v obupnih razmerah, čeprav se lahko Španija pohvali z uspešnim okrevanjem po recesiji, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Kot je dejal novinarjem, je srečal Rome, ki živijo na smetiščih, družine, ki živijo v nenehnem strahu pred deložacijo, družine, ki se ubadajo z vprašanjem, ali naj jedo ali se ogrevajo, ter delavce migrante, ki živijo v "verjetno najslabših razmerah, kar sem jih videl".
"Ravni revščine v Španiji so odraz politične izbire v preteklem desetletju," je dejal. Ob tem je pohvalil novo levosredinsko vladno koalicijo, "svetlo točko", ki si po njegovih besedah prizadeva za dosego socialne pravičnosti.
Španijo je svetovna gospodarska kriza pahnila v razmere, ki so bile z več vidikov med najslabšimi v EU. Posebej trdovratna je bila brezposelnost. Leta 2013 se je država vrnila h gospodarski rasti in v zadnjih letih prekašala večino evropskih partneric.
Lani se je sicer tudi v španskem gospodarstvu že poznalo ohlajanje globalnega. V zadnjem četrtletju je tako država zabeležila 0,5-odstotno rast BDP, kar pa je bilo 0,2 odstotne točke nad pričakovanji analitikov. V celotnem lanskem letu naj bi se BDP po napovedih okrepil za 2,1 odstotka, letos pa za 1,8 odstotka.
Brezposelnost je sicer močno upadla, a še vedno vztraja pri skoraj 14 odstotkih, kar je več kot dvakratnik povprečja EU.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta