Da je skrajna, neonacistična desnica v Nemčiji v vzponu, opozarjajo strokovnjaki že dalj časa. V zadnjih letih se je zvrstilo kar nekaj policijskih akcij proti desničarskim ekstremistom, vrhunec pa so dosegle danes zjutraj, ko so policisti ob pomoči specialcev v enajstih od 16 zveznih dežel, pa tudi v Avstriji in Italiji, izvedli racije in aretirali 25 domnevnih članov skrajno desnega gibanja Državljani rajha (Reichsbürger), osumljenih načrtovanja državnega udara. Med drugim naj bi na dan X načrtovali strmoglavljenje vlade in teroristični napad na parlament v Berlinu. Snovali so državni model iz leta 1871, znan kot Drugi rajh.
Približno 21 tisoč privržencev po vsej Nemčiji naj bi imelo gibanje Državljani rajha
V racijah je sodelovalo več kot 3000 policistov, vključno z elitnimi protiterorističnimi enotami, ki so preiskali več kot 130 nepremičnin, kar so nemški mediji opisali kot eno največjih policijskih akcij v državi doslej. Pridržani so obtoženi, da so novembra lani ustanovili teroristično celico, ki si je zastavila cilj, da bo premagala obstoječo državno ureditev v Nemčiji in jo nadomestila s svojo. Po izvedenem državnem udaru bi enega od aretiranih osumljencev imenovali za novega voditelja Nemčije. Imeli so tudi načrt vladanja in ministrstev, na primer za zdravje, pravosodje in zunanje zadeve. Novi voditelj Nemčije bi najverjetneje bil aristokrat Heinrich XIII., ki naj bi tudi že poskušal navezati stike z ruskimi uradniki, da bi se pogovorili o novi državni ureditvi Nemčije, vendar pa ni nobenih znakov, da so se ruske kontaktne osebe pozitivno odzvale na njegovo prošnjo, so navedli tožilci. Stike z ruskimi uradniki naj bi bila sicer omogočila aretirana Rusinja z imenom Vitalia B. Obtoženi Heinrich XIII. naj bi bil sicer pripadnike plemiške družine Reuss, ki je vladala v nemški zvezni državi Turingija osem stoletij, vse do leta 1918. Družina Reuss ima v Nemčiji še zmeraj nekaj gradov, vendar naj bi se bili Heinrichu XIII. odrekli zaradi njegovega čudnega obnašanja. Eden od tistih, ki zadeve pozna, ga je za lokalno televizijo MDR opisal kot "občasno zmedenega" in obsedenega s teorijami zarot. Tudi sicer naj bi pripadniki gibanja Državljani rajha poleg verovanja v nadaljnji obstoj nemškega rajha verjeli v številne teorije zarote ter bili trdno prepričani, da Nemčijo vodi globoka država, ki jo je treba strmoglaviti. To gibanje je zlasti v ZDA znano pod vzdevkom QAnon.
Med aretiranimi so tudi aktivni vojak v poveljstvu posebnih enot nemških oboroženih sil in več rezervistov, je povedal tiskovni predstavnik vojaške protiobveščevalne službe. V okviru racij so preiskali vojakovo hišo in pisarno v vojašnici Graf Zeppelin v zvezni deželi Baden-Württemberg. Med pripravami na državni udar so pridobili orožje, organizirali strelske vaje in poskušali pridobiti nove privržence, zlasti med pripadniki vojske in policije. Vojake in policiste naj bi bil skušal novačiti drugi voditelj Državljanov Nemčije, po poročanju nemških medijev bivši vojaški specialec Rüdiger von Pescatore. Zvezno tožilstvo je še sporočilo, da je identificiralo dodatnih 27 oseb, ki naj bi bili člani ali podporniki teroristične mreže.
Nemčijo je že junija 2020 pretresla afera, ko so zaradi skrajno desničarskih pogledov številnih članov razpustili elitno vojaško enoto, znanko kot KSK, od marca lani pa so pripadniki skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) pod nadzorom notranje obveščevalne službe. Ena od članic AfD, nekdanja poslanka v zveznem parlamentu Birgit Malsack-Winkemann, naj bi bila tudi med tokrat aretiranimi pripadniki Državljanov rajha.