Tržnica Huanan v Wuhanu.
Izvor virusa SARS-CoV-2, ki je povzročitelj covida-19, še vedno ostaja nejasen in je eden izmed glavnih virov napetosti med Kitajsko in ZDA. Skupna raziskava Kitajske in Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je letos ovrgla teorijo, da je covid-19 nastal v laboratoriju. Ugotovljeno je bilo, da so se ljudje najverjetneje okužili po naravni poti, verjetno med trgovanjem z divjimi živalmi.
Ekipa strokovnjakov je pod okriljem WHO s kitajskimi znanstveniki štiri tedne preživela v Wuhanu in okolici. V marcu so objavili skupno poročilo, v katerem so zapisali, da se je virus najverjetneje prek druge živali prenesel z netopirja na ljudi in da dodatne raziskave niso potrebne.
Računovodja, za katerega se je menilo, da je bil prvi okuženi s koronavirusom, je povedal, da so se pri njemu prvi simptomi pojavili 16. decembra 2019. To pa je nekaj dni pozneje, kot so sprva verjeli, je vodja ekologije in evolucijske biologije na univerzi v Arizoni Michael Worobey zapisal v četrtek objavljeni študiji v znanstveni reviji Science. Zmedo naj bi povzročile težave z zobmi, ki jih je imel računovodja 8. decembra.
"Njegovi simptomi so se pojavili po več primerih pri delavcih na tržnici Huanan, zaradi česar je bil tamkajšnji prodajalec morskih sadežev prvi znani primer, z začetkom 11. decembra," piše v študiji.
Znanstveniki menijo, da se je koronavirus z netopirjev na človeka prenesel prek druge živali. Predvideva se, da bi to lahko bil rakunji pes.
Poleg tega pa članek še navaja, da je večina zgodnjih simptomatskih primerov povezanih s tržnico, še posebej z njenim zahodnim delom, kjer so bile kletke z rakunjimi psi, kar naj bi predstavljalo trden dokaz, da izvor pandemije prihaja s tržnice živih živali. WHO je sicer pretekli mesec izbral člane nove svetovalne skupine za preučevanje izvora pandemij.