Izkazalo se je namreč, da bi lahko istočasno zmanjševale tveganje za srčno popuščanje in za nastanek strdkov, povezanih z okužbo z virusom SARS-Cov-2, so zapisali v strokovni publikaciji Heart.
Vrsta študij, katerih rezultate je združila ekipa znanstvenikov, vključuje analizo podatkov 10,17 milijona cepljenih in 10,39 milijona necepljenih posameznikov v Velki Britaniji, Španiji in Estoniji.
Podatki so pokazali, da je pri cepljenih, ki so v zadnjem letu preboleli covid-19, izrazito manjše tveganje za razvoj srčnih težav in za težave z razvojem strdkov kot pri necepljenih.
Znanstvenica Núria Mercadé-Besora z Univerze Oxford verjame, "da bi lahko najnovejši rezultati raziskav k cepljenju prepričali tudi tiste, ki se bojijo potencialnega tveganja pred stranskimi učinki cepiv".
Tveganje za nastanek strdkov v venah je bilo pri cepljenih 30 dni po okužbi kar 78 odstotkov nižje, tveganje za nastanek strdkov v arterijah je bilo nižje za 47 odstotkov, tveganje za nastanek težav s srcem pa je bilo za 55 odstotkov nižje.
Nekoliko nižja je bila razlika v šestih do dvanajstih mesecih po okužbi, a še vedno je bilo tveganje pri cepljenih za strdke v venah 50 odstotkov nižje, 38 odstotkov nižje je bilo tveganje za strdke v arterijah in 48 odstotkov je bilo nižje tveganje za srčne težave.
Čeprav so tudi predhodne študije kazale podobne ugotovitve, gre v tem primeru za eno najširših raziskav do danes. Že prej je bilo znano, da je možnost nastanka strdkov, ki lahko povzročijo možgansko kap ali srčno popuščanje, precej višja po okužbi s koronavirusom.