Pri mokrem ali dražečem kašlju je prisoten še izpljunek, ki je gost ali redek, odvisno od tega, ali prihaja iz vnetih sinusov ali vnetih bronhijev, torej pljuč. Iz sinusov izloček spolzi navzdol po grlu in ga je pametno čim hitreje tudi izpljuvati, saj lahko tako preprečimo marsikatero nadaljnje obolenje ali zaplet. Kašelj z izpljunkom se od suhega razlikuje glede na posledico okužbe. Slednji je posledica respiratornih virusov in predstavlja močan napor za celotno telo. Posledično imamo pogosto občutek, da nas grlo peče ali boli, praska in žgečka oziroma nenehno moti, čeprav nimamo več vsebine, ki bi jo lahko izkašljali. Vzrok za nastanek kašlja je najpogosteje bolno in vneto grlo, ki nam po navadi otežuje požiranje sline in tudi hrane.
Bolečine in vneti mandlji
Kadar so pri vnetem grlu prisotne bolečine ali so povečani mandlji, strokovnjaki priporočajo uživanje čajev mete, janeža in koromača, ki bodo omilili bolečino in hkrati pomirili vnetje. V meti najdemo eterično olje mentola, ki je naravni anestetik. Uživajte ga toplega ali sobne temperature, tako boste na naraven način nekoliko "ohladili" vneto grlo in zmanjšali bolečine. Preventivno se zato v jesenskih in zimskih mesecih ustrezno zaščitite pred mrazom. Izogibajte se gneči in ljudem, ki imajo resnejša respiratorna obolenja, saj se boste tako najbolje obvarovali pred prehladi.
Poleg domačih receptov pri premagovanju vnetega grla in kašlja bodo pomagale tudi inhalacije. V prostor, kjer preživite največ časa, v izparilnik nakapljajte eterično olje bora, sivke, melise ali mete. Eterična olja lahko nakapljate na robove vzglavnikov, saj boste tako tudi med spanjem vdihovali pomembne eterične učinkovine, ki bodo hitro pregnale prehlad.
Prehladna obolenja običajno spremlja utrujenost, ki nakazuje, da se s telesom nekaj dogaja. Zato je pomembno, da si privoščite dovolj spanca in se dobro naspite. Če imate težave z dihalnimi potmi, potrebujete še toliko več počitka. To vam bo pomagalo ohranjati energijo, potrebno za zdravljenje in preprečitev nadaljnjih zapletov ter širjenje okužbe.
Vzdrževanje higiene
Izjemno pomembno je redno vzdrževanje higiene. Najučinkovitejši način za boj proti bakterijam in virusom, ki ga povzročajo respiratorni virusi, kamor spadata prehlad in gripa, je redno in pogosto umivanje rok. Še posebej po obisku javnih mest ali javnih prevozov, kjer je tveganje za nevaren stik še večje. Roke drgnite 20 sekund in jih po možnosti umijte do komolcev. Držite jih stran od ust, ne grizite nohtov in ne manite si oči. Čistočo si zagotavljajte tudi z razkužilnimi geli ali robčki.
Kašelj kadilcev
Posebno pozornost pri kašlju je treba nameniti kadilcem. Priporoča se jim, da pri vsakem kašlju, ki ga spremlja gosta sluz, obiščejo tudi pulmologa, da ta s preventivnim pregledom preveri stanje pljuč. Pogosti so namreč kronična obstruktivna pljučna obolenja in rak pljuč, ki se jih lahko zdravi le, če so pravočasno odkriti.
Domači pripravki
Čaj proti suhemu kašlju
Sestavine: bezeg, melisa, trpotec, islandski lišaj
Priprava: Uporabite enake dele sestavin in jih med seboj dobro premešajte. V filtrirno vrečko stresite žličko in pol pripravka ter prelijte z 250 mililitri vrele vode. Pustite 15 minut, nato vrečko odstranite. Pijte do pet skodelic dnevno.
Čaj za lažje izkašljevanje
Sestavine: bezeg, navadni slez, islandski lišaj, komarček, kamilica, materina dušica
Priprava: Pripravite mešanico sestavin, ki ste jih pomešali v enakem razmerju. Eno žlico mešanice prelijte s pol litra vrele vode in pustite 15 minut, nato precedite. Čaj osladite z medom in po želji dodajte nekaj kapljic limoninega soka.
Sirup proti suhemu kašlju
Sestavine: ½ l vode, 1 kg sladkorja, 150 g mešanice žajblja, trpotca in islandskega lišaja
Priprava: Mešanico rastlin vsujte v vodo, v kateri ste raztopili sladkor, pristavite na ogenj in na zmernem ognju kuhajte 15 minut. Ko se ohladi, precedite in prelijte v čisto steklenico ter postavite v hladilnik. Uživajte do tri žlice na dan, dokler se kašelj ne umiri.
Medena obloga zoper kašelj
Sestavine: med, moka, rastlinsko olje, bombažna krpa, gaza, medicinski trak
Priprava: V žlico moke odmerite tri ali štiri žlice medu in dobro premešajte. Mešanico mešajte tako dolgo, dokler ne nastane zmes, ki se ne lepi na prste. Nato dodajte kapljico ali dve olja in nekaj moke. Mešanico zavijte v bombažno servieto in sploščite ter položite na prsni koš. Pustite delovati čez noč. Mešanica lahko povzroči dodatno potenje, zato posteljo zaščitite z dodatnimi rjuhami.
Čaj iz kajenskega popra
Sestavine: limonin čaj, metin čaj, limona, 1 žlica medu, kajenski poper
Priprava: V lonček nalijte sto mililitrov limoninega in sto mililitrov metinega čaja. Prilijte sok ene limone ter primešajte žlico medu ter dva ščepca kajenskega popra. Vse dobro premešajte in postavite na ogenj. Segrevajte do vretja. Še toplo popijte.
Tinktura proti suhemu kašlju
Sestavine: 2 dl 70-odstotnega alkohola, 2 žlici posušenih listov trpotca
Priprava: Liste trpotca dajte v manjšo steklenico in prelijte z alkoholom. Postavite na temno mesto za 14 dni, nato precedite. Dnevno v čaj pomešajte do 50 kapljic pripravljene tinkture.
Mazilo za izkašljevanje
Sestavine: 6 žlic osnovne kreme (baza), 1 žlica šentjanževega olja, 1 žlica hidrolata sivke, 5 kapljic eteričnega olja mete, 5 kapljic eteričnega olja mandarine, 2 kapljici eteričnega olja bora
Priprava: Vse sestavine med seboj dobro premešajte, da nastane enotna zmes. Kremo nanesite in dobro vtrite v prsi pred spanjem. Malo kreme lahko nanesete tudi pod nos za lažje dihanje. Primerna je tako za odrasle kot za otroke.
Kapljice za nos
Sestavine: parafin, kristali mentola in kafre
Priprava: V tekočem parafinu raztopite kristale mentola in kafre. Če ne dobite kristalov, lahko uporabite tudi eterično olje. Na deset mililitrov parafina uporabite dve kapljici eteričnega olja mete in kapljico eteričnega olja kafre. Nakapljajte po eno kapljico v vsako nosnico večkrat na dan in nato lezite za 15 minut. Del kapljice bo spolzel v grlo in tako pripomogel k pomiritvi vnetij in pri bolečem grlu.
Obloga pri bolečem grlu in otečenih mandljih
Sestavine: 2 žlici preslice, ½ l vode, krpa, brisača
Priprava: Dve žlici preslice kuhajte v pol litra vode okoli pol ure in nato precedite. Vzemite krpo in nanjo nasujte lističe preslice. Zavijte v rolico in namočite v čaj. Zavijte okoli vratu in pustite čim dlje učinkovati.
Tinktura za izkašljevanje in proti bakterijskim vnetjem
Sestavine: 2 dl 70-odsotnega alkohola, 1 žlica žajblja, 1 žlica janeža
Priprava: V steklenico nasujte suhe sestavine (liste žajblja in janež) ter prelijte z alkoholom. Postavite na temno mesto in pustite stati 14 dni. Nato dobljeno tinkturo precedite v temno steklenico. Dnevno lahko zaužijete do 50 kapljic, ki jih dodate v čaj. Nepogrešljiv je pri kašlju z izcedkom, ki je prešel iz belega v zeleno fazo, kar kaže na bakterijsko okužbo.
Napitek, ki ogreje
Sestavine: ½ litra vode, 1 žlička klinčkov, 1 večja cimetova skorja, 1 žlička mletega ingverja, malo medu, limonin sok
Priprava: V toplo vodo dodajte cimet in klinčke ter zavrite. Nato odmaknite z ognja, dodajte ingver in pustite 30 minut. Pred uživanjem čaj nekoliko pogrejte, dodajte med in limono ter pijte po požirkih do tri skodelice dnevno.
Za grgranje
Sestavine: 1 žlička navadnega repnika, 1 skodelica vode, 1 žlička navadnega sleza
Priprava: Po eno žličko repnika in sleza prelijte s skodelico vroče vode, pustite stati pet minut, nato precedite. Pustite, da se ohladi, nato pa grgrajte večkrat dnevno, dokler bolečine v grlu ne pojenjajo.
Česnov sirup
Sestavine: 5 strokov česna, 5 žličk sladkorja, 5 žlic vode, gaza.
Priprava: Stroke česna drobno sesekljajte ali stisnite v lončku in pomešajte s petimi žličkami sladkorja. Dodajte pet žlic vode, nato zavrite. Pustite, da vre pet minut, nato odstavite. Precedite in uživajte po žličko nekajkrat dnevno pri gnojnem kašlju. Hranite v hladilniku, največ en dan.
Sirup za izkašljevanje
Sestavine: 150 g mešanice enakih delov naslednjih sestavin: beli in črni slez, koromač, bezeg, papeževa sveča, timijan, ½ l vode, 1 kg sladkorja
Priprava: Čajno mešanico stresite v vodo, v katero ste predhodno dodali sladkor. Pristavite na ogenj in mešajte do vretja. Ko zavre, kuhajte nadaljnjih 15 minut, nato odstavite in pustite, da se nekoliko ohladi. Prevedite in prelijte v čisto temno steklenico. Na dan zaužijte do dve žlički sirupa.
Lovorov sirup
Sestavine: 6 svežih ali 8 suhih listov lovora, 2,5 dl vode, 6 žlic rjavega sladkorja ali medu, limonin sok
Priprava: Vodo zavrite in dodajte lovorove liste. V napol pokriti posodi kuhajte nadaljnjih deset minut. Nato lovorove liste odstranite, tekočini pa dodajte sladkor ali med ter dobro premešajte. Uživajte do tri žlice sirupa na dan. Hranite v hladilniku v temni steklenici.