(FOTO) Ena najbolj slikovitih železniških prog

Petra Vidrih
24.09.2023 03:00

Kdaj ste se nazadnje z vlakom zapeljali po Bohinjski progi in med vožnjo brezskrbno uživali v čudovitih razgledih?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Most in viadukt čez reko Idrijco v Bači pri Modreju je najdaljša premostitev na Bohinjski progi (258 m).
Leo Caharija

Vlak resda ni najmodernejši, a vožnja traja manj kot dve uri, ob koncih tedna pa je treba za enosmerno vozovnico iz Nove Gorice do Bleda odšteti vsega 1,80 evra. Če k temu prištejemo še dejstvo, da na cilju zgolj izstopite iz vlaka in se podate novim dogodivščinam naproti, saj se vam ni treba ukvarjati z vprašanjem, kje boste čim ceneje parkirali avtomobil, je predlog za izlet vreden razmisleka, kajne?

Za Bohinjsko progo, ki povezuje Novo Gorico in Jesenice, Primorsko in Gorenjsko torej, velja, da ponuja najlepše doživetje vožnje z vlakom v Sloveniji, saj je speljana skozi 28 predorov, pet galerij in čez 65 mostov. Med vsemi mostovi na progi je najbolj veličasten Solkanski most čez Sočo, največji železniški kamniti most na svetu. Sicer pa vožnja po tej progi ponuja neopisljivo lepe poglede na vrhove Julijskih Alp, doline in ozke grape ter seveda na Sočo, eno najlepših rek v Evropi.

Pogled na Kanal ob Soči, srednjeveško mestece z bogato naravno in kulturno dediščino.
Leo Caharija
Solkanski most se ponaša z največjim kamnitim lokom na svetu z razponom kar 85 metrov. V ozadju se vidi Sveta Gora, priljubljeno primorsko romarsko središče.
Leo Caharija
Slovenija ima samo en otok, ki je prav zato nekaj posebnega. Obkrožen je s slikovitimi gorami in prevladuje v sredini alpskega Blejskega jezera.
Leo Caharija
Novogoriška železniška postaja leži tik ob Trgu Evrope, ki si ga delita obe Gorici - Nova in stara.
Leo Caharija

Ob gradnji Bohinjske proge, najkrajše železniške poti od srednje Evrope do Jadranskega morja (od Prage do Trsta), so leta 1904 prebili bohinjski predor, ki je z dolžino 6327 metrov še danes najdaljši železniški predor v Sloveniji. Bohinjska proga je kot del Poti miru od Alp do Jadrana - dediščina prve svetovne vojne vpisana na poskusni seznam svetovne dediščine Unesco.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta