Darilo je izraz pozornosti, naklonjenosti, prispeva k poglobljenemu odnosu, s seboj pa mora nositi poslanstvo in ne vrednosti. S poslovnim darilom ne smemo skleniti posla v svojo korist. Poslovni partner od nas ne sme zahtevati darila v zameno za uspešno opravljen posel. Prav tako ni umestno, da pogosto izročamo darila brez vidnega povoda, saj ob vsakem poslovnem srečanju največkrat pričakujemo povratno delovanje. Vendar so lahko navade glede poslovnega obdarovanja v posameznih državah različne, zato se moramo na to pripraviti z ustrezno strategijo. Zelo previdni moramo biti pri sprejemanju daril v Severni in ponekod v Južni Ameriki, kjer so celo zakonsko vezani na določeno vrednost darila, do katere ga še lahko sprejmejo. Sicer jih morajo odstopiti podjetju, v katerem so zaposleni, ali posebnemu javnemu skladu, ki prireja dražbe daril, izkupiček od njihove prodaje pa gre v dobrodelne namene.
Kaj naj podarimo
Zelo občutljivi so japonski poslovneži. Upoštevati moramo položaj in status tistega, ki ga obdarujemo, temu prilagodimo tudi vrednost darila. Navdušeni so nad darili vrhunske kakovosti, zelo pa cenijo izvirna in funkcionalna darila. Vendar jih z njimi nikoli ne smemo presenetiti, ker bodo v veliki zadregi, če nam pozornosti ne bodo mogli vrniti. Pri izročanju daril moramo biti zelo diskretni, večji učinek dosežemo, če posamezniku darilo izročimo nekje na samem kot ob prisotnosti večjega števila ljudi. Za zavijanje nikoli ne uporabljajte papirja bele barve, kajti ta je na Japonskem barva žalovanja, enako velja za Kitajsko, Korejo in nekatere druge azijske države. Darila v parih (manšetni gumbi, komplet nalivnega peresa in svinčnika ...) naj bi prinašala srečo, nikoli pa ne smete podariti štirih predmetov (beseda štiri hkrati pomeni smrt). Ob božiču nikoli ne pošiljajte rdečih voščilnic, saj na Japonskem rdeča obvestila pošiljajo ob pogrebih.
V arabskih državah je treba biti pozoren zlasti na elemente, ki so zgodovinsko in versko pogojeni, medtem ko vrednost posameznega darila tam v primerjavi z državami zahodne Evrope ali Amerike ne igra velike vloge.
Levica velja za nečisto roko
V arabskih državah moramo paziti, da darilo izročimo z desno roko, saj levica velja za nečisto roko. Z alkoholnimi pijačami bomo naredili več škode kot koristi, dobro pa je vedeti, da je kajenje za moški del tega sveta še vedno obred. Torej je lahko ena izmed idej za nakup darila povezana s kajenjem. Sami nas bodo vedno obdarovali z drobnimi pozornostmi, kot so rože in mojstrsko izdelane slaščice. Ob drugih priložnostih pa izberejo precej dražja darila, velikokrat tudi izdelke svetovno priznanih znamk. Kot zanimivost povejmo, da v islamskem svetu neradi sprejemajo darila z živalskimi motivi, daril s to tematiko pa niti ne obešajo na stene. Zlasti za Turčijo velja, da darila ne smejo biti na noben način povezana s sovo ali njeno obliko. Izogibajte se poklanjanju robčkov, saj te v arabskem svetu povezujejo s solzami in poslavljanjem.
V zahodni Evropi poslovni ljudje ponavadi nimajo posebnih zahtev ali omejitev glede daril, upoštevati velja le zmernost. Pri naravno zadržanih Skandinavcih moramo upoštevati, da je za njih sprejemljiva samo izmenjava skromnih daril. Švicarji cenijo darila, ki so kakovostna in dovršena, podobno velja za Avstrijce. Zelo cenijo naša vrhunska vina in kakovostne žgane pijače. Tudi pri Fincih ne bomo ravnali napak, če bomo s seboj prinesli kvalitetno slovensko žganje. Pri Italijanih pa ne smemo zanemariti dejstva, da so zelo odprti, zato v njihovem primeru z obdarovanjem ne boste imeli večjih težav. Poslovne partnerje pogosto povabijo domov, zato moramo izbirati darila z družinskim pridihom. Jug Evrope je zelo naklonjen izdelkom kulturne dediščine ali domače obrti. S takšnimi darili bomo dosegli pozitiven učinek v Italiji, Franciji, Španiji ... Tudi poslovneži iz vzhodne Evrope (Madžari, Čehi, Poljaki) so naklonjeni kulturni dediščini.
Zabava v pisarni ni za razuzdanost
Dočakali smo veseli december in z njim najrazličnejše zabave, tudi službene sprejeme in slovesne večerje, pred nami pa je tudi najdaljša noč v letu. Veselili smo se torej srečanja s sodelavci, znanci in prijatelji, in če med letom ni časa za druženje, ga v teh dneh zagotovo najdemo. Nazdravljanja in lepih želja zagotovo ne manjka, povsod smo in še bomo srečevali prijatelje in znance, s katerimi se rokujemo, si voščimo in jih pozdravljamo ... Predvsem ob nazdravljanju, ki je v teh dneh najbrž zelo pogosto, naj bi vsak vedel, kako nazdravimo, kako držimo kozarec in, kar je najpomembnejše, koliko sploh lahko spijemo.
Tudi v večini podjetij in ustanov je običaj, da se zaposleni zberejo in nazdravijo, in če je kolektiv večji, se v nekem prostoru ponavadi družijo kar stoje. Če smo torej na svečanem srečanju v podjetju, je treba vedeti, da tudi tedaj veljajo pravila poslovnega bontona. To ni domača zabava, ampak poslovni odnos.
Gostitelj je nadrejeni in če ob koncu leta zaposlene povabi na srečanje, je njegova naloga, da jih pozdravi, morda pohvali in se jim zahvali za dosežene rezultate ter z njimi nazdravi. Zato naj bi nadrejeni tudi prvi segel po kozarcu. Kozarec s penino vedno držimo za pecelj, da tekočine ne segrevamo. Poleg tega s kozarci nikoli ne trkamo, kadar je v njih penina. Nazdravimo lahko z vinom, nikoli pa z začetnimi in zaključnimi pijačami. Ob takšnih priložnostih bi morali vedeti, koliko alkohola prenesemo, kajti dejstvo je, da "alkoholizirana glava govori drugače kot trezna". Če smo na prednovoletnem srečanju, smo v službi, smo poslovni ljudje, predstavljamo svojo firmo in ne le sebe.
To ni domača zabava, ampak poslovni odnos
Kroženje po prostoru
Ponavadi se ob takšnih druženjih v podjetju sodelavci zadržujejo v skupinah, zato je priporočljivo, da gostitelj in seveda vsi drugi "krožijo" po prostoru in s kolegi tudi kakšno rečejo. Moški naj bi ob teh priložnostih nosili suknjič, pravila lepega vedenja velevajo, da mora biti suknjič zapet. Če ima suknjič tri gumbe, mora biti tretji gumb odpet, rok pa ni dovoljeno tiščati v žepe. Sproščeno kroženje v srajci z zavihanimi rokavi ni primerno, ker nakazuje na to, da se požvižgate na pravila lepega vedenja. Če namerava nadrejeni sodelavcem kaj podariti, je najbolje, da darilo vsakemu od njih izroči ob odhodu, saj ga prej ponavadi nimajo kam odložiti.
Tako kot darilo samo je zelo pomemben tudi način, na katerega je izročeno. Če so darilo, ki ga nameravamo izročiti, pripravili ali kupili drugi, se moramo prej seznaniti z njegovo vsebino. Nikoli ne podarjamo daril s kulturnim in zgodovinskim ozadjem, če tega ne razumemo ali ne poznamo, saj lahko vedno pričakujemo z njim povezana vprašanja. Sicer pa imajo skoraj vsa kvalitetna darila poseben certifikat kakovosti s kratkim opisom ali zgodovino posameznega predmeta. In kar je še treba vedeti: na darila nikoli ne napišemo imena svojega podjetja ali ustanove. To je dovoljeno samo pri manjših, cenejših darilih, ki jih izročamo širšim skupinam poslovnih partnerjev. Na vrednejših izdelkih pa imena podjetij ne smejo biti napisana. To velja tudi za steklenico vina. Vino vedno podarimo v originalni embalaži in mu priložimo vizitko ali spremno pisemce. Kultura poslovnega obdarovanja dopušča, da podarjamo stvari, ki jih izdelujemo sami, saj se z njimi tudi predstavimo, in to veliko bolje kot s kupljenimi darili. Darila in njihove posebnosti so lahko dobra iztočnica za zahvalo, zdravico, zahvalni govor.
Kako voščimo ob srečanju
Zdaj pa še o tem, kako v teh dneh ravnati, če na ulici koga srečamo in mu želimo voščiti. Če srečamo sodelavca, igra pomembno vlogo le hierarhična lestvica, torej ali smo mu nadrejeni ali podrejeni, medtem ko to, ali smo ženska ali moški, ni pomembno. Vedno odloča tisti, ki je v nadrejenem položaju. Od njega je odvisno, ali bo podrejenemu voščil in mu bo ponudil roko. Kadar pa recimo srečamo soseda, so vedno ženske tiste, ki prve ponudijo roko in voščijo. Drugače je, kadar na cesti srečamo znance: takrat je odločilna starost, saj starejši vedno prvi ponudi roko.
Še o rokavicah, ki so v hladnih dneh skoraj nepogrešljive. Po pravilih sodobnega bontona sodeč ženskam med rokovanjem ni treba sneti rokavic, obvezno pa morajo to storiti moški. Le če je ekstremno mrzlo, bonton dovoljuje, da rokavice na rokah zadržijo tudi moški. Stik z golimi rokami je veliko pristnejši in je lahko pomemben vir informacij o posamezniku. Sicer pa se z bontonom nikar ne obremenjujte tako močno, da bi bili med svečanim druženjem morda nesproščeni in ves čas pod pritiskom, kaj morate početi in kako. Vaše želje in vedenje naj bodo predvsem iskreni. In to je največ.