Ker je moje strokovno področje urejanje okrasnega vrta, pogosto pišem o okrasnih rastlinah. Če je drevnina zaradi globokih korenin in letošnjega pogostega deževja varna pred sušo, pa se kakšni drobni grmovnici ter nekaterim zelnatim trajnicam lahko v tednu vročine in suše že slabo godi. Eno od pogostejših vprašanj številnih se dotika pogostosti zalivanja. Poznamo trajnice, ki zalivanja ne potrebujejo nikoli, take, ki jih temeljito zalijemo le v času dolgotrajne suše, in take, ki zahtevajo redno zalivanje predvsem v najtoplejšem delu leta.
Ne zalivamo samo v času suše
Nov nasad sprva potrebuje redno oskrbo. Če ni dovolj naravnih padavin, moramo v začetku redno zalivati. Koliko zalivati, se ne da določiti z receptom, pač pa je treba oceniti, ali so tla vlažna ali suha. Če sadimo na primer septembra, bo morda dovolj, da nasad zalivamo dva tedna, če pa junija, se to obdobje lahko podaljša na en mesec.
Rastline v cvetličnih posodah
Cvetlične posode so posebno poglavje na področju zalivanja vrta. Gojenje v raznih loncih in koritih močno vpliva na režim zalivanja. Ker je rastlinam na voljo manjša prostornina za koreninski sistem in ker se posode praviloma prej segrejejo ter je izhlapevanje iz tal še hitrejše, velja, da vse trajnice v cvetličnih loncih in drugih posodah redno zalivamo. Če ni dežja, zalivamo vsaj enkrat do dvakrat na teden, izjemo pa predstavlja peščica najtrpežnejših rastlin, kot so homulice, netresk in hermelike. A tudi pri slednjih si zapomnimo, da bodo zares lepe, če jih bomo v dolgih suhih in vročih obdobjih vsaj enkrat na teden ali dva temeljito zalili.
Odporne in neodporne trajnice
Trajnice, ki so izrazito odporne proti suši: gajlardije, smrdljivi teloh, maslenice, vednozeleni grenik, bradate perunike, paronihija, homulice in hermelike, netreski, materine dušice.