Ljudje in psi smo prijatelji že tisoče let in v tem času nam je uspelo ustvariti približno 350 različnih pasem. Terierji nam denimo pomagajo pri lovu, ovčarji pri paši drobnice, vsi drugi nam delajo družbo in nas zabavajo. Velikokrat nas tudi pomagajo najti in rešiti. Toda v kakšni meri na osebnost psov vpliva njihova pasma? Ameriški raziskovalci so v okviru svoje najnovejše študije proučili genetske kode več kot 4000 različnih psov in anketirali okoli 46 tisoč lastnikov teh živali. Izkazalo se je, da so mnogi geni povezani z vedenjem, značilnim za določeno pasmo, tako kot denimo nagnjenost terierjev, da preganjajo plen ter ga ulovijo in ubijejo. Ugotovitve znanstvenikov torej namigujejo, da je pasma dejansko pojasnilo za mnoge vidike osebnosti posameznega psa.
A tudi lastniki psov igrajo veliko vlogo pri oblikovanju osebnosti svojega psa - vplivajo lahko denimo na to, ali bo igriv, strpen do drugih in željan pozornosti, pa tudi na to, ali bo veliko lajal. O tem, kako lahko vzgojite dobrega pasjega državljana, v prispevku za The Conversation svetuje Melissa Starling, podoktorska raziskovalka Univerze v Sydneyju.
Zanimivi izsledki raziskave
Pasme psov omogočajo fascinanten vpogled v selektivno vzrejo. Nekatere vedenjske vzorce, ki jih opažamo pri predstavnikih različnih pasemskih skupin - denimo pastirjevanje in prinašanje - je težko pojasniti. Nova ameriška raziskava pa je nakazala, kako bi se lahko ti vzorci razvili. Raziskovalci so analizirali vzorce DNK več kot 200 pasem psov. Na podlagi podatkov o DNK jim jih je uspelo razdeliti na deset glavnih genetskih rodov, vključno s terierji, pastirskimi psi, slednimi psi, hrti ter špici/španjeli.
Vsak rod ustreza kategoriji pasem psov, ki so za nas v preteklosti opravljali naloge, kot so lov s pomočjo vonja ali vida ter paša oziroma varovanje živine. To pomeni, da si lahko pasme, ki niso tesno povezane, vendar so vzrejene za isti namen, delijo skupne sklope genov. V preteklosti je bilo to zelo težko dokazati. V okviru raziskave so identificirali pastirske pasme psov, kot so na primer kelpiji in mejni ovčarji, za katere je značilen močan "nesocialni strah" oziroma strah pred različnimi predmeti, hrupom in novimi situacijami.
Za sledne pse, kot je beagle, je značilno, da niso preveč učljivi, za terierje, kot je na primer Jack Russell terier, pa to, da močno uživajo v preganjanju "plena". Vse te lastnosti so v skladu z namenom, za katerega so bili ti psi vzrejeni: za pasme pastirskih psov je značilna velika okoljska ozaveščenost in občutljivost, za terierje preganjanje in ubijanje plena, za sledne pse pa neodvisna osredotočenost na nevizualne signale (vonj). Raziskovalci so še podrobneje proučili pastirske pse, predvsem zaradi njihovega zlahka prepoznavnega in običajno prirojenega vedenja - pastirjenja. Zanimivo je, da so gen, poimenovan EPHA5, za katerega se je izkazalo, da je skupen vsem ovčarjem, povezali s tesnobnim vedenjem pri drugih sesalcih, denimo z motnjo pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD) pri ljudeh. Raziskovalci pravijo, da utegne biti to pojasnilo, zakaj imajo predstavniki te pasme toliko energije in zakaj so nagnjeni k hiperfokusiranju na svoje naloge.
Vpliv pasme, vzgoje in učenja
Raziskovalci so bili do zdaj prepričani, da je vedenje psov do neke mere odvisno od pasme. Seveda pa ne smemo pozabiti, da na osebnost psa vpliva tudi vzgoja. Pravzaprav so različne genetske študije, objavljene na začetku tega leta, nakazale, da je pasma res eden od dejavnikov, ki vplivajo na vedenje psa, vendar najverjetneje ni najpomembnejši. Raziskovalci poudarjajo, da na vedenje psov vplivajo mnogi različni geni, ki so pri psih obstajali še pred razvojem pasem. Ti geni so zato prisotni pri psih vseh pasem. Psi modernih pasem se po besedah raziskovalcev med seboj razlikujejo predvsem po videzu, medtem ko na njihovo vedenje verjetno bolj kot genetika vplivajo okoljski dejavniki, kot sta vzgoja in učenje.
Kaj to torej pomeni za lastnike psov? No, čeprav na vedenje psa res vpliva njegova pasma, lahko tudi sami naredimo veliko, da iz njega naredimo dobrega pasjega spremljevalca. Še posebno pomembno je, da to storimo v prvem in drugem letu njegovega življenja, denimo z zgodnjo socializacijo, ko je naš štirinožec še mladiček. Pes naj bo v tem obdobju izpostavljen vsem dražljajem in situacijam, za katere bi radi, da bi jih sprejemal (otroci, vozila, druge živali, dogajanje v coni za pešce, športne aktivnosti, potovanja ter kopanje in krtačenje).
Potem moramo učenje in vodenje psa v času njegovega odraščanja nadaljevati ter poskrbeti za njegovo varnost in varnost drugih. Tako kot moramo usmerjati otroke in najstnike, da se bodo naučili sprejemati pravilne odločitve in sobivati z drugimi ljudmi, moramo tudi svoje pse usmerjati skozi adolescenco v odraslo dobo.
Čeprav pasma ni najboljši napovednik vedenja posameznega psa, pa je nedvomno smiselno upoštevati, za kakšne namene je bila določena pasma vzrejena. Kajti vedenjski vzorci, po zaslugi katerih so lahko opravljali svoje delo in služili ljudem, so verjetno ostali zakoreninjeni pri psih določenih pasem. To pomeni, da bi morali temeljito premisliti, ali je res dobro, da posvojite terierja, če imate doma že kakšnega hišnega ljubljenčka, denimo zajčka ali morskega prašička - ali če se na vašem dvorišču pasejo kokoši. Kajti lahko se zgodi, da se bo vaš terierček nenehno podil za njimi.
Včasih tudi igra na srečo
Če živite v mestu ali v stanovanjskem bloku, kjer je ves čas zelo živahno, bo to za pse pastirskih pasem verjetno zelo zahtevno okolje. In če bi radi, da bo vaš pes odziven na vaše ukaze, potem tudi sledni pes, denimo beagle, ne bo najbolj primerna izbira. Izbira psa, čigar značaj bo v skladu z vašim življenjskim slogom, je podobna igri na srečo. Povsem možno je, da bo vaš sledni pes izredno odziven in učljiv ali da bo vaš terier lahko mirno živel z vašimi drugimi hišnimi ljubljenčki, na primer s podganami.
Toda če bi se radi prepričali, da bo res tako, raje izberite psa tiste pasme, ki je bila razvita prav za vaš življenjski slog. Potem vložite veliko časa in truda v njegovo socializacijo in urjenje. Psi so največkrat taki, kot jih vzgojimo, in ves naš trud je tedaj desetkratno poplačan.