Dolgo je trajalo, zahtevalo je kar nekaj truda, lobiranja in denarja, a je naposled le uspelo. Michelinov kulinarični vodnik je 16. junija letos (s trimesečno zamudo zaradi koronavirusa) kot 34. destinacijo končno odkril Slovenijo. Njegova galaksija je s tem bogatejša za sedem zvezdic, podeljenih šestim restavracijam. Še več (natančneje 46) se jih je - jojhata, bo spet razlogov za zloglasno slovensko favšijo! - moralo zadovoljiti z manj prestižnimi omembami, ki pa jih vendarle uvrščajo med resne kandidate za zvezdice v prihodnosti.
Neomajna tradicija
Michelin seveda ni edini kredibilni vodnik po vrhunskih restavracijah, je pa najbolj znan in vpliven. Avtoriteta njegovih javnosti neznanih, vedno nenapovedanih in dosledno inkognito delujočih inšpektorjev je nesporna.
Seveda se o absolutni objektivnosti tu in tam porajajo pomisleki. Predvsem naj bi bilo ocenjevalcev (pre)malo. Michelinu nasploh očitajo elitizem in nagnjenost k preferiranju ponudbe blizu tradiciji (predvsem francoske) klasične visoke kuhinje. Malce je to tudi posledica koncepta in zgodovine. Prvi vodnik po Franciji je tovarna pnevmatik izdala pred 120 leti in je bil namenjen avtomobilistom. Teh takrat ni bilo ravno mnogo, so pa pripadali najvišjim družbenim slojem. Premogli so torej obilo denarja, spodobno izobrazbo, aristokratsko vzgojo in omiko, ki je vključevala poznavalsko hedonističen odnos do izborne hrane.
Zvezdice in kape
Michelinove zvezdice: Hiša Franko (Staro Selo pri Kobaridu; dve zvezdici), Hiša Denk (Zgornja Kungota), Pri Lojzetu (dvorec Zemono, Vipava), Vila Podvin (Radovljica), Dam (Nova Gorica), Atelje (Ljubljana).
Štiri Gault & Millaujeve kape: Hiša Franko, Mak (Maribor), Strelec (Ljubljana), Ošterija Debeluh (Brežice), Hiša Denk, Pri Lojzetu.
Strogo, a pravično
Ugled temelji tudi na tem, da restavracij, ki ne dosegajo zelo visokih kriterijev kakovosti, niti ne omenjajo, še bolj pa na strogosti ali že kar skoposti pri podeljevanju priznanj - še posebej seveda tako zaželenih zvezdic. Restavracij z vsemi tremi je na vsem svetu manj kot 150 - največ, okrog 30 v Franciji (z Monakom) in na Japonskem; tretje so z manj kot polovico te številke ZDA, sledijo Italija, Španija, Nemčija ...
Že mogoče, da je Michelin le prvi med enakimi - a taka sta pri kulinaričnih ocenah pravzaprav le dva
Račun brez rezultata
A preprosta pretvorba med kapami in zvezdicami ni mogoča. Štiri kape približno ustrezajo eni, dvema ali vsem trem zvezdicam. A restavracij z maksimalnim številom 20 Gault & Millaujevih točk je mnogo manj kot tistih s tremi Michelinovimi zvezdicami.
Priznanja pa še zdaleč ne pomenijo spanja na lovorikah, saj niso podeljena enkrat za vselej. Čeprav zelo težko, je zvezdico baje vendarle precej lažje dobiti prvič kot povrniti morebiti izgubljeno. Pri kapah je to menda malenkost lažje, a nikakor rutinsko.
Ne smemo pa pri vsej evforiji pozabiti, da javnost in z njo mediji zelo radi zganjajo nesorazmerno velik pomp ob vrhunskih presežkih, pozabljajo pa vse tisto, čemur je do z najvišjimi priznanji ovenčane slave zmanjkalo le za dlako. In dosežke "zaradi lažje prepoznavnosti" neupravičeno poosebljajo, jim "dajejo obraze" in pripisujejo zasluge zgolj najbolj izpostavljenim posameznikom ter delajo iz njih zvezdnike - v tem primeru pač "popkulinarične".
Jajca a la Paul Bocuse
4 zelo sveža jajca
žlica masla
šalotka ali manjša čebula
2 dl rdečega vina (beaujolais)
žlička dijonske gorčice
ščepec soli
majhen strok česna
žlička beure manie (maslo z vgneteno gladko moko)
sveže mlet črni poper
žlica sesekljanega peteršilja
4 rezine 2 dni starega belega kruha brez skorje
malo ekstra deviškega oljčnega olja
Kruhke namažemo z oljem in na ponvi hrustljavo popečemo (po želji podrgnemo s česnom in pustimo cele ali pa jih narežemo na kocke). Na maslu posteklenimo drobno sesekljano šalotko. Zalijemo z vinom. Takoj ko zavre, zmanjšamo temperaturo na minimum. Vsako jajce previdno ubijemo v skodelico in zlijemo v vino. Pazimo, da se ne sprimejo. Previdno jih oblivamo z zajemalko, da beljaki okrog in okrog zakrknejo, rumenjaki pa ostanejo surovi - to se zgodi v 2,5 do 3 minutah. Jajca s penovko nežno poberemo ven, vinu dodamo strt česen in sol, še malce pokuhamo na visoki temperaturi, dodamo gorčico, beure manie in poper ter med stepanjem z metlico še rahlo prevremo. Vmešamo peteršilj in prelijemo čez jajca, ki jih položimo na opečene kruhke ali posujemo s kruhovimi kockami. Postrežemo kot zajtrk, malico ali toplo predjed.
Veliki in z vsemi možnimi zvezdicami in drugimi prestižnimi priznanji ovenčani chef Paul Bocuse (1926-2018), ki je odločilno zaznamoval francosko in svetovno kulinariko 20. stoletja in naprej, je napisal nekaj knjig z nekoliko poenostavljenimi recepti svojih mojstrovin, primernimi tudi za domačo pripravo. Ta je eden bolj popularnih.