Svoj čas nihče ni bil večja zvezda od nje. Celo deklice iz najbolj poštirkanih in zategnjenih družin belskega srednjega in višjega razreda so po tihem sanjarile, da bi bile kot Diana Ross. Lepe, karizmatične, z neskončnim morjem dolgih, gostih, mehkih las in karizmo, večjo od življenja samega. Graciozna Rossova s svojo izjemno osebnostjo, talentom in družbeno angažiranostjo, prefinjeno zakrito z bleščicami in dramatičnimi oblekami, ni pomagala osvoboditi samo temnopoltih žensk, stran od dolgočasne puritanskosti in preživetih tradicionalnih šovinisitčnih pričakovanj je popeljala ženske nasploh. Njeno sporočilo je jasno: če vidiš zgolj barvo, ne vidiš prav daleč. Pa tudi, da nič ni narobe s samosvojostjo, ambicioznostjo in nepristajanjem na vsako ceno. Če si dovolj dober. Z divami nikoli ni bilo lahko delati. Nikoli se ni prav zelo trudila, da bi ljudem okoli sebe olajšala življenje. Ne nazadnje ji oboževalci pravijo kar Božanska gospa Ross. Glasbena boginja je 26. marca praznovala 77 let.
Svojo kariero je začela že ob koncu 50-ih letih prejšnjega stoletja v skupini The Primettes, ki se je pozneje preimenovala v kultne The Supremes. Iz tega obdobja sta med drugim skladbi Stop In The Name Of Love in Where Did Our Love Go? Sledila je zelo uspešna samostojna pot. Rossova, rojena v Detroitu, je po sodelovanju s pevkami Florence Ballard, Mary Wilson in Barbaro Martin v zasedbi The Supremes, ki se je zaradi nje preimenovala v Diana Ross And The Supremes, v 70-ih letih začela graditi solo kariero. Z dinamični nastopi je nekaj let dosegala uspehe s skladbami, kot sta Touch me In The Morning in Upside Down ter s pesmijo Endless Love, ki jo je zapela skupaj z Lionelom Richiejem. Med pevkine odmevnejše albume se uvrščajo Diana Ross iz leta 1976, The Boss (1979), Diana (1980) in Take Me Higher (1995). Leta 2012 je prejela grammyja za življenjsko delo.
Večji od The Supremes so le še The Beatles
Preizkusila se je tudi kot igralka, med pomembnejšimi vlogami velja omeniti glavno vlogo v filmu o legendarni jazz pevki Billie Holiday z naslovom Dama poje blues iz leta 1972. "Nikoli ne gledam nazaj, v preteklost. Namesto tega se raje zazrem v prihodnost, razmislim, kje bi rada bila čez 20 let, in se potrudim, da dosežem ta cilj," je nekoč dejala. "Ne moreš samo sedeti in čakati, da ti nekdo prinese tvoje sanje na pladnju. Moraš se spraviti ven, se potruditi in sanje spremeniti v realnost. Neki novinar me je nekoč vprašal, ali sem že kdaj jokala. Sprašujem se, ali ljudje res mislijo, da sem trdna kot skala in da sploh nimam čustev," je dejala. Leta 2000 je Diana razglasila vrnitev skupine The Supremes, a ne v čisto pravi zasedbi. Z njo naj bi nastopili Lynda Laurence in Scherrie Payne. A so turnejo kmalu preklicali. Guinnessova knjiga rekordov jo je leta 1993 razglasila za najuspešnejšo solo pevko vseh časov.
Diane Ernestine Earle Ross, kot se glasi njeno polno ime, se je rodila v Detroitu v ameriški zvezni državi Michigan, odraščala pa v Albanyju v Georgii. Rodila se je kot drugi izmed šestih otrok v baptistični družini, Fredu in Ernestine Ross. Ima dve sestri, Barbaro, ki je postala zdravnica, in Rito, učiteljico v osnovni šoli, ter tri brate. Arthur "T-Boy" Ross se je tako kot starejša sestra ukvarjal z glasbo, saj je bil uspešen pisec besedil pri založbi Motown - pisal je besedila za Marvina Gaya, The Jackson 5 in druge. Wilbert "Chico" Ross je sestro spremljal na koncertih kot del njene plesne skupine. Pri 14 letih se je odločila, da bo pevka, in s prijateljicami Mary Wilson, Florence Ballard in Betty McGlown ustanovila kvartet The Primettes. Leta 1961 so Mary, Florence in Diana podpisale pogodbo z založbo Motown Records, Betty pa je v skupini zamenjala Barbara Martin. Ime skupine so spremenile v The Supremes in začele nastopati. Barbara je skupino v prvih mesecih zapustila, preostala tri dekleta pa so se odločila, da ne bodo več iskala nove članice in da bodo ostale trio. Posnele so nekaj singlov, v katerih je prvi glas skoraj vedno pela Diana, izjema je le pesem Buttered Popcorn, kjer je v ospredje stopila Florence.
Njihove prve pesmi niso bile uspešnice. Diana se je zato zaposlila kot tajnica pri direktorju založbe Motown, Berryju Gordyju, da je lahko plačevala položnice. Gordy je prepoznal njen potencial in jo konec leta 1963 tudi uradno postavil za vodilno pevko. Zadetek v polno. Pesem When the Lovelight Starts Shining Through His Eyes je v hipu postala uspešnica. Supremes so se izstrelile med zvezde. Do leta 1967 je skupina postala najprepoznavnejši član založbe Motown. V svetovnem merilu so v tistem času The Supremes premagali le legendarni The Beatles.
Šefi pri Motownu so odkrito načrtovali Dianino samostojno glasbeno pot. V skupini jo je poleti 1969 zamenjala Jean Terrell, Diana pa je že snemala samostojne pesmi. Po njenem odhodu so The Supremes počasi utonile v pozabo. Februarja 1976 je zaradi alkohola in dolgotrajne depresije Florence umrla in skupina je razpadla. Maja 1970 je Diana izdala svoj prvi samostojni projekt z naslovom Diana Ross, drugi singel s te plošče, Ain't No Mountain High Enough, pa je v trenutku požel uspeh po vsem svetu. Ponudili so ji vlogo legendarne Billie Holiday v biografskem filmu o pevkinem življenju z naslovom Lady Sings the Blues. Oskarja za najboljšo glavno vlogo ji je pred nosom speljala njena prijateljica Liza Minelli za vlogo v Kabaretu.
Ne moreš samo sedeti in čakati, da ti nekdo prinese tvoje sanje na pladnju
Tudi kar nekaj škandalov je zakuhala. Na podelitvi MTV-jevih video-glasbenih nagrad leta 1999 je med nastopom z raperko Lil' Kim zgrabila svojo razgaljeno dojko in šokirala gledalce po vsem svetu. Mesec dni zatem je na londonskem letališču Heathrow napadla varnostnico, ker naj bi se je bila dotaknila tam, kjer se je ne bi smela. Decembra 2002 so jo v Tucsonu v Arizoni aretirali zaradi vožnje pod vplivom opojnih substanc. Kaznovali so jo z zaporom - tam je morala preživeti cela dva dneva.
Ljubezen dramatična kot kariera
Njeno ljubezensko življenje je dramatično kot njena kariera. Avgusta 1971 se je poročila s svojim menedžerjem Robertom Ellisom Silbersteinom, s katerim ima dva otroka, leta 1972 rojeno Tracee Joy in tri leta mlajšo Chudneyo Lane. Le nekaj dni po poroki s Silbersteinom, 14. avgusta, je direktorju založbe Motown Berryju Gordyju rodila hčerko Rhondo Suzanne. Leta 1977 sta se ločila. Diana se je nato sestajala z igralcem Ryanom O'Nealom, pozneje pa z rockerjem Genom Simmonsom, članom skupine Kiss. Oktobra 1985 se je poročila z norveškim bogatašem Arnejem Nassom mlajšim. V zakonu sta se jima rodila dva otroka - leta 1985 Ross Arne Nass in tri leta pozneje Evan Olaf Nass. Po letih življenja vsak na svoji celini sta leta 1999 objavila, da se razhajata. Lani smo v filmu Visoka nota lahko občudovali njeno hčerko Tracee Ellis Ross, ki je upodobila namišljeno legendarno pevko Grace Davis.
The Supremes so danes le še spomin na neke druge, težke, a tudi lepe čase, ko je svet bil svoje bitke, a se hkrati znal tudi zabavati. Devetega februarja letos je v 77. letu starosti na svojem domu v Las Vegasu umrla Mary Wilson, soustanoviteljica skupine.
"Mary Wilson je bila posebna. Bila je pionirka, diva in zelo jo bomo pogrešali," so ob slovesu bile besede Berryja Gordyja, ustanovitelja založbe Motown, ki je stala za številnimi uspešnicami skupine. Pevka je bila aktivna do zadnjega. Še dva dneva pred smrtjo je na youtubu objavila napoved: "Vznemirljive novice o The Supremes, Florence Ballard in neobjavljenih materialih." Mary Wilson se je rodila 12. marca 1944 v Greenvillu v ameriški zvezni državi Misisipi. Sprva je odraščala pri teti in stricu, pri dvanajstih letih se je z materjo preselila v Detroit.
V zgodbo o skupini je vstopila že pri 15 letih, leta 1959, ko je v Detroitu po zgledu moške zasedbe The Primes nastala zasedba The Primettes. Mary Wilson je leta 1986 izdala knjigo spominov Dreamgirl: My Life As a Supreme, v kateri je opisala obdobje, ki ga je preživela s skupino in svoj kompleksni odnos z Diano Ross. Predlani je pevka tudi obiskala Slovenijo in nastopila v Narodnem domu v Mariboru.