(FOTO) Pariz v pripravljenosti, francoski protestniki pozvani, naj bodo razumni

Gibanje rumenih jopičev, ki se je že razširilo preko francoskih meja, daje nov zagon ekstremistom in populistom po vsem kontinentu. Če so rumeni jopiči toliko dosegli v tako kratkem času, kaj vse se da doseči do evropskih volitev, ki bodo maja?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zaščita lokalov na Champs Elysees pred soboto.
Reuters

Francoska vlada je pozvala rumene jopiče, naj ta konec tedna ne pripravijo novih protestov, saj je Francija po torkovem napadu v Strasbourgu razglasila stanje najvišje pripravljenosti. Tiskovni predstavnik vlade Benjamin Griveaux je protestnike pozval, naj bodo razumni, saj jim je predsednik Emmanuel Macron v začetku tedna ponudil vrsto koncesij, med drugim povišanje minimalne plače in odpravo obdavčitve najnižjih pokojnin, potem ko je že prej preklical napovedano zvišanje trošarin in podražitev goriv, kar je bilo prvi sprožilec množičnega nezadovoljstva.

Vse je mogoče

Prav dejstvo, da je gibanje v minulih tednih in tudi po objavi obljubljenih koncesij ohranilo in celo povečalo število aktivistov in podpornikov, kaže, da gre pri rumenih jopičih za več kot običajne delavske nemire, so si enotni analitiki. Obstaja celo nevarnost, da bo gibanje rumenih jopičev postalo nekakšna evropska intifada, globalna ljudska vstaja z uporom proti zadevam, ki so usodnejše kot trošarine na gorivo, piše Dante Disparte v Forbesu. Iz steklenice že pobeglega duha bo zdaj težko spraviti nazaj, saj se je gibanje, ki sicer nima vodstvene strukture, razširilo preko francoskih meja. Podobno kot bližnjevzhodna vstaja intifada postaja tudi to gibanje vse bolj decentralizirano, razjarjeno in nenadzorovano. In čeprav se zdijo nekatere zahteve protestnikov fantazijske, jim prav dejstvo, da se jim je uspelo utrditi ne samo v samem srcu francoske države, ampak da podobno misleči aktivisti že delujejo drugod po Evropi, morda tudi po svetu, vliva prepričanje, da je mogoče prav vse, komentira Nabila Ramdani, poročevalka Independenta iz Pariza.

Zahodna Evropa sledi Franciji

Rumeni val je že zdavnaj pljusknil preko francoskih meja. Neposredno so francoskim protestnikom sledili v Belgiji in na Nizozemskem. V Bruslju se je prejšnjo soboto v tako imenovani evropski četrti zbralo okoli 500 ljudi. Blokirali so Rue de la Loi, kjer je večina evropskih institucij, in zahtevali odstop premierja Charlesa Michela. Policija je v poskusu preprečiti izgrede že predhodno zaprla območje tako za pešce kot za vozila in postavila barikade. Kljub temu je manjši skupini protestnikov uspelo prodreti skozi zaporo. Protestniki so na policijo metali steklenice, policija pa je odgovorila s solzivcem. Aretiranih je bilo okoli sto ljudi.

Epa

Španija: Za višje plače

V Španiji protestno gibanje ni organizirano, so pa ideje rumenih jopičev pritegnile mnoge. Na družbenih omrežjih so se pojavile oznake Chalecos Amarillos, v soboto so se protestniki zbrali v središču Madrida. Eden od aktivistov je za spletno izdajo El Confidenciala povedal, da imajo podporo različnih skupin, zlasti kmetovalcev, nezaposlenih delavcev iz severne Španije, pristaniških delavcev in taksistov, ki so ogorčeni zaradi slabšanja življenjskega standarda. Španija je zaradi finančne krize uvedla ostro varčevalno politiko, zdaj pa se vlada v Madridu sooča z vse večjimi pritiski, naj omili stroge ukrepe, še posebej za najslabše plačane. In le nekaj dni po tistem, ko je francoski predsednik Macron v odzivu na nasilne proteste v Franciji obljubil zvišanje minimalne plače, je tudi predsednik španske vlade Pedro Sanchez napovedal 22-odstotno zvišanje minimalne plače, ki bo z novim letom znašala 1050 evrov. To bo največje zvišanje po letu 1977.

Epa

Italija: Podpora populistični vladi

V Rimu pa se je v soboto zbralo več deset tisoč privržencev vlade in desne stranke Liga iz celotne Italije. Vodja stranke Matteo Salvini, ki je tudi italijanski notranji minister in podpredsednik vlade, je pokazal razumevanje za proteste v Franciji. "Sem proti kakršnikoli obliki nasilja. A moramo reči, da kdor seje revščino, žanje proteste," je dejal in dodal, da je Bruselj "izdal evropske sanje".
"Poskušajo strmoglaviti to vlado, a če držimo skupaj, nas nihče ne more zaustaviti," je dejal Salvini. Glede proračunskega spora z Brusljem je dodal, da če so mogočne skupine oblastnikov proti italijanski vladi, to pomeni, da ta dela prav v dobro 60 milijonov Italijanov. "Ne bomo odnehali," je še dejal podpredsednik italijanske vlade.

Epa

Madžarska: Proti "sužnjelastniškemu" zakonu

Na Madžarskem, kjer se že nekaj mesecev vrstijo protesti proti do Evrope in migrantov sovražni politiki predsednika vlade Viktorja Orbana, je minulo soboto več deset tisoč ljudi protestiralo proti reformi zakona o delavskih pravicah, ki bi delodajalcem dovoljeval, da od zaposlenih zahtevajo, da delajo 400 nadur letno. Madžarska socialistična stranka je pozvala svoje pristaše, naj na demonstracijah nosijo rumene jopiče. Madžarski socialisti pravijo, da bo to, kar deluje v Parizu, delovalo tudi v Budimpešti. A zakon, ki so ga nasprotniki poimenovali sužnjelastniški, je madžarski parlament to sredo pričakovano sprejel. To je takoj sprožilo nove proteste, najbolj nasilne doslej. V četrtek zvečer so se protestniki celo spopadli s policisti. Pri tem so vzklikali: "Orban izgini", "Diktator", "Dovolj nam je". Na trgu je bilo videti tudi zastave skrajno desne stranke Jobbik, ki je svoje člane po vsej državi pozvala, naj se napotijo v Budimpešto in nadaljujejo s protesti.

Reuters

Opozicijski protesti na Balkanu

Protivladni protestniki se zgrinjajo na ulice tudi v Srbiji in Makedoniji. V Beogradu se je v minulo soboto zvečer zbralo več tisoč ljudi, ki so na mirnem protestu izrazili nasprotovanje političnemu nasilju v državi, potem ko je bil konec novembra v mestu Kruševac na jugu države tarča napada opozicijski politik, vodja Levice Srbije Borko Stefanović. Storilce so sicer kmalu prijeli, a vodje opozicije trdijo, da je bila v napad vpletena vladajoča Srbska napredna stranka predsednika Aleksandra Vučića, kar slednja zanika. Opozicija Vučića obtožuje avtokratskega vladanja, njegovo stranko pa korupcije.

Epa
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta