Kaj prinašajo pokojninske spremembe tistim, ki se bodo upokojili po novem letu?
"Najbolj pomembna novost, ki začne veljati s 1. januarjem, je zagotovo dvig odmernega odstotka za moške in zaustavitev padanja odmernega odstotka za ženske. Ženskam bi se namreč brez sprememb zakonodaje prihodnje leto odmerni odstotek znižal s sedanjih 63,5 na 61,5 odstotka. Novela je to padanje odmernega odstotka zaustavila in za ženske ostaja 63,5. Moškim pa se začne odmerni odstotek postopoma zviševati s sedanjih 57,25 na 63,5 odstotka do leta 2025, ko bo za oba spola enak. Moški, ki se bo torej upokojil prihodnje leto, se mu bo pokojnina odmerila že v višini 58,5 odstotka od pokojninske osnove."
Če bi se torej moški upokojil še letos, bi mu izračunali nižjo pokojnino kot prihodnje leto. Kaj pa vsi tisti, ki so že upokojeni? Lahko računajo na kakšne popravke?
"V razpravi o noveli pokojninskega zakona je bila v parlamentu sicer pobuda, da se pokojnine zvišajo tudi za nazaj, a to ni bilo sprejeto. To je tudi prav, ker ne kaže pri tem spregledati, da so se ljudje v letih nazaj upokojevali pri različnih pogojih. Pred letom 2000 se je denimo pokojninska osnova še izračunavala na podlagi desetletnega povprečja plač, potem se je upoštevalo 18-letno povprečje, zadnja leta pa že 24-letno povprečje plač. Poleg tega so bili tudi pogoji različni. Ženske so se lahko upokojile že s 35 leti pokojninske dobe, moški pri bistveno nižji starosti kot danes. Različni pa so bili v preteklosti tudi odmerni odstotki. Horizontalne enakosti med upokojenimi v različnih obdobjih ni več."
Marijan Papež je bil kot študent prava najprej štipendist Zpiza. Od pripravnika preko referenta do vodje odseka se je postopoma vzpenjal do funkcije generalnega direktorja, ki jo opravlja že četrti mandat, več kot 14 let. O upokojitvi še ne razmišlja, ker mu manjka še kar nekaj let. Se pa vse bolj spogleduje z novim izzivom, morda celo na političnem parketu. Kot dober poznavalec našega pokojninskega sistema bi bil zagotovo dobrodošel pri snovanju temeljitejše reforme, ki nas v naslednjih letih zagotovo še čaka. Ostaja zagovornik prvega stebra pokojninskega zavarovanja, ker je ta po njegovem prepričanju najbolj solidaren.
Tudi v preteklosti se je že dogajalo, da so bile pokojnine zamrznjene in se kasneje to ni povrnilo. Upokojenci so lahko zadovoljni, da so izredne uskladitve
Bistveno višje pokojnine v Avstriji? Razlog so predvsem višje plače. Če so te višje, se zbere tudi več prispevkov
Usklajevanje v enakih zneskih je zelo nevaren in nesprejemljiv poseg v razmerja med pokojninami
Najvišja izplačana pokojnina je 2834 evrov. Prejema jo upokojenka, ki je imela ob upokojitvi 57 let pokojninske dobe