Nenavadno naključje, a vendarle - letos mineva sto let od ustanovitve prve bolnišnice za načrtovano starševstvo oziroma nadzorovana rojstva, 70 let od začetkov hormonalne terapije, ki je vodilo do prve uporabe tablet za preprečevanje nosečnosti deset let kasneje. Leta 1961 je namreč ameriška agencija za nadzor zdravil odobrila prvo kontracepcijsko tabletko Enovid. Hormonske tablete so se sicer uporabljale že prej, a uporaba je bila zamaskirana v "zdravljenje menstrualnih težav", vendar jih je tri milijone Američank pravzaprav uporabljalo za preprečitev neželene zanositve.
Načrtovanje rojstev in evgenika
Čeprav so se ideje o tem, da je nosečnost pravzaprav odločitev ženske, pojavljale že veliko prej, so se sodobne pobude pojavile sočasno v ZDA in Veliki Britaniji v dvajsetih letih prejšnjega stoletja.
Marie Stopes je leta 1921 odprla prvo britansko kliniko, ki je poročenim ženskam svetovala glede kontracepcije. Marie Stopes, rojena leta 1880 v Edinburgu, je bila zagovornica pravic žensk in usposobljena paleobotaničarka. Postavila se je proti Katoliški cerkvi in zdravstvenim ustanovam, v katerih so prevladovali moški. In njeno delo - vključno s knjigo Poročena ljubezen iz leta 1918 - je bilo pionirsko.
Čeprav je v zgodovino zapisana kot izjemna ženska, ki je ogromno pripomogla k osamosvajanju žensk, ne gre prezreti, da je bila tudi ostra zagovornica evgenike - nadzorovane selektivne vzreje za izboljšanje kakovosti genetske sestave populacije. Pozvala je k sterilizaciji "brezupno gnilih in rasno obolelih" in je odločno nasprotovala medrasnim porokam. Medtem ko so bile njene bolj znane publikacije sorazmerno benigne, večina njenega pisanja razkriva žensko, ki se ukvarja z "neprimernimi" in jo je moč nadzora nad rojstvom prepričala o izboljšanju biološke kakovosti britanskega prebivalstva. Številni viri danes kažejo, da sta bila v začetku 20. stoletja evgenika in socialni darvinizem (uporaba evolucijske teorije Charlesa Darwina z naravno selekcijo za utemeljitev določenih družbenih, političnih ali ekonomskih ciljev) domnevno progresivni ideal in feministični aktivizem belk iz srednjega razreda se je tako pogosto dogajal na račun revnih, manjšinskih narodnosti, gejev, invalidov in transvestitov.
Ameriški začetki
Reproduktivne pravice in dostop do nadzora nad rojstvom so bistveni za avtonomijo žensk in ključne sestavine feminističnega cilja. S Poročeno ljubeznijo in ustanovitvijo klinike za kontracepcijo je Stopesova pridala ključni prispevek k razvoju reproduktivnih pravic v Veliki Britaniji. Kljub očitnim zaslugam je zaradi kontroverznosti Stopesove organizacija, poimenovana po njej, leta 2020 spremenila ime iz Marie Stopes International v MSI Reproductive Choices, pri čemer so pojasnili, da je njihovo odločitev pospešilo gibanje Black Lives Matter.
Istočasno se je na tem področju v ZDA udejstvovala Margret Sanger, ki pa z evgeniko ni imela nikakršne povezave, ampak je nasprotno od angleške kolegice pomagala prav newyorškim Afroameričankam. Leta 1921 je Sangerjeva ustanovila ameriško Ligo za nadzor rojstev, ki je kasneje postala Ameriška zveza za načrtovano starševstvo. V New Yorku je organizirala prvo kliniko za kontracepcijo, v kateri so delale le zdravnice, in kliniko v Harlemu, ki je imela afroameriški svetovalni svet, ki so mu pozneje dodali še afroameriško osebje. Leta 1929 je ustanovila Nacionalni odbor za zvezno zakonodajo za nadzor rojstev, ki je bil osrednja točka njenih lobističnih prizadevanj za legalizacijo kontracepcije v ZDA. Sangerjeva danes na splošno velja za ustanoviteljico sodobnega gibanja za kontracepcijo.
Od nasvetov do tabletke
V začetku leta 1951 se je reproduktivni fiziolog Gregory Pincus, vodja raziskav hormonov in soustanovitelj Worcesterjeve fundacije za eksperimentalno biologijo (WFEB) v Shrewsburyju v Massachusettsu, prvič srečal z Margaret Sanger na večerji na Manhattnu, ki jo je gostil Abraham Stone, ko je Pincusu pomagal pridobiti majhno nepovratno pomoč zveze za načrtovano starševstvo za začetek raziskav hormonske kontracepcije. Raziskave so se začele 25. aprila 1951, ko je reproduktivni fiziolog Min Chueh Chang pokazal, da injekcije progesterona zavirajo ovulacijo kuncev. Razvoj in raziskave so pospešeno tekli dalje, vse do prve tabletke Enovid. A čeprav je bila ta pripravljena za uporabo na trgu že leta 1957, se je moral odviti še boj za poimenovanje. Kontracepcijska tabletka, ki preprečuje nosečnost, je bila za takratno javnost prevelik preskok, pojavljala so se ostra nasprotovanja. Tako je ameriška agencija za zdravila najprej odobrila uporabo tabletk za zdravljenje motenj menstrualnega cikla, a šlo je za desetmiligramsko tabletko (9,85 mg noretinodrela in 150 µg mestranola), kar je preveč za kontracepcijsko tabletko.
Tako so šele leta 1961 odobrili petmiligramske tabletke s polovičnimi vrednostmi učinkovin. A po konservativnih ocenah naj bi bilo v tistem času tabletke uporabljalo že tri milijone Američank. Tablete seveda niso bile dostopne vsem. Predpisovali so jih lahko le poročenim ženskam, to je veljalo za večino zveznih držav. Šele po odmevnem sodnem procesu Eisenstadt proti Bairdu leta 1972 so lahko te tabletke dobile tudi vse samske ženske.
V Sloveniji je bila tabletka dostopna že leta 1964, ženske so jo lahko dobile na ginekološki kliniki in na Inštitutu za načrtovanje družine.