Globalno ogretje planeta naj bi že letos doseglo neslavni, pravzaprav strašljivi mejnik 1,5 stopinje Celzija. Tega znanstveniki postavljajo za še vzdržno ogretje in pri tej temperaturi naj bi svet ostal kolikor toliko znosen, vse, kar je več, je spirala pregrevanja in točka brez vrnitve.
James Hansen, nekdanji Nasin znanstvenik, zaslužen za opozarjanje sveta na nevarnosti podnebnih sprememb v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, je dejal, da bo globalno segrevanje, ki ga povzroča sežiganje fosilnih goriv, okrepljeno z naravno ponavljajočim se podnebnim dogodkom El Niño, do maja dvignilo temperature na kar 1,7 stopinje Celzija nad povprečje pred industrializacijo.
Novi podatki medtem razkrivajo, da so rekordne temperature oceanov leta 2023 povzročile nenavadno vreme po vsem svetu, medtem ko se je podnebna kriza še stopnjevala. Oceani namreč absorbirajo 90 odstotkov toplote, ki jo ujamejo emisije ogljika pri izgorevanju fosilnih goriv, zaradi česar so najjasnejši pokazatelj globalnega segrevanja. Znanstveniki ugotavljajo, da so leta 2023 oceani prevzeli rekordno količino toplote, podatki pa kažejo, da so bili oceani v zadnjem desetletju vsako leto toplejši kot leto prej. Vročina je privedla tudi do rekordnih stopenj stratifikacije v oceanih, kjer topla voda, ki se kopiči na površini, zmanjša mešanje z globljimi vodami. Vse to, še preden smo prispeli do mejnika. In kljub vsem dobro znanim podatkom nismo ukrenili ničesar, pravzaprav z izpusti ogljikovega dioksida tolčemo nove rekorde.