28. oktober 1974
Romeo in Hamlet - prelomni vlogi
Po soglasnem sklepu ožjega predsedstva Borštnikovega srečanja in v soglasju s predsednikom žirije je po določilih statuta BS prejel Borštnikov prstan kot najvišje častno priznanje za življenjsko delo igralec, režiser, gledališki organizator in pedagog prof. Slavko Jan. Svojo gledališko pot je pričel pred enainpetdesetimi leti v ljubljanski drami in prav kmalu pričel oblikovati vodilne vloge - Ijubimske, junaške in karakterne - ter si z njimi priboril mesto med prvimi slovenskimi igralci. Izstopal je v interpretacijah klasičnih odrskih likov, umetniški višek pa je dosegel z izvirnima interpretacijama Romea in Hamleta. K igralskemu delu se je po osvoboditvi priključila še vrsta njegovih odličnih režij, ki so prejemale najvišje nagrade (Prešernova, zvezno nagrado), potem režije - gostovanja ... Opravljal je gledališko organizacijsko delo, sodeloval v radijski in televizijski igri, bil rektor akademije za gledališko umetnost, film in televizijo - skratka bil je popoln umetnik, ki mu zasluženo gre najvišje priznanje Borštnikovega srečanja. J.F.
29. oktober 1974
Star 4 milijone let
Ameriško-francoska arheološka odprava, ki sta jo vodila dr. Karl Johanson, ameriški antropolog in univerzitetni profesor in Maurice Taieb, sodelavec francoskega znanstveno-raziskovalnega centra v Parizu, je odkrila v Etiopiji doslej najstarejše ostanke človeka. Po tistem, kar sta raziskovalca povedala na tiskovni konferenci v Adis Abebi, utegne njuno odkritje povsem spremeniti dosedanje teorije o človekovem izvoru.
Našli so fosilne ostanke zgornje čeljusti z vsemi zobmi in polovico spodnje čeljusti z zobmi. Cenijo, da so stare 3 do 4 milijone let. Če bo to držalo, potem je najdba poldrug milijon let starejša od doslej najstarejših ostankov človeka, ki so jih bili našli na obalah Rudolfovega jezera v Keniji.
29.oktober 1974
Tito na Danskem
Predsednik republike Tito bo s soprogo prispel danes dopoldne na uradni obisk na Dansko. S sodelavci, med katerimi je tudi predsednik ZIS Džemal Bijedić s soprogo, bo ostal na Danskem do 1. novembra. V prvih dneh obiska bo predsednik Tito gost kraljice Margarete, najmlajše kraljice najstarejše evropske kraljevine.
Po današnjem intimnem kosilu bo predsednik Tito popoldan sprejel v svoji rezidenci voditelje diplomatskih misij, zvečer je svečana večerja. Zadnji dan obiska bo predsednik Tito gost danske vlade. Imel bo uradne pogovore z njenim predsednikom, posebej pa se bodo pogovarjali drugi sodelavci predsednika Tita s svojimi danskimi partnerji.
31. oktober 1974
Borštnikovo 74
Mimo je ta vsakoletna, za slovenski kulturni prostor izredno pomembna gledališka manifestacija ... Podeljene so nagrade in izpite so čaše penečega vina v njihovo čast, ugasnil je gledališki olimpijski ogenj in utihnili so svečani zvoki fanfar ...
Ostal je prozaični obračun: kaj je letošnje Borštnikovo srečanje pomenilo in v čem se je razlikovalo (na bolje) od lanskoletnega? Pomenilo je ogromno v srcih ljudi, ki jim ni tuja gledališka umetnost. Zadoščenje so dobili številni gledališčniki, ki so dali v svojih odrskih uresničevanjih največ sebe, največ svojega, izgorevajočega za tovrstno umetnost. Pomenilo je tudi mnogo tesnejšo vez med gledalci in umetniki kot doslej. Gledališče ljudstvu - in za ljudstvo ni več puhlica, temveč se je sprevrgel ta rek v resničnost; spričo številnih nastopov dramskih umetnikov v osnovnih in srednjih šolah, vojnih enotah, vrtcih, gostinskih lokalih, kjer so odrske besede željni ljudje pomagali dvigniti število vseh obiskovalcev prireditev letošnjega Borštnikovega srečanja na število 18.000 ...
Letošnje Borštnikovo srečanje je uresničilo tudi leta nazaj snujoče načrte za bolj poglobljene stike z gledališkimi umetniki ostalih republik, z najboljšimi amaterji, s Sterijinim pozorjem in njegovo vsakoletno najboljšo predstavo. Stopilo je na pot, ki naj pelje k vedno širšemu odmevu gledališkega snovanja in dometa. In prav zato mu gre vse priznanje. J. FLORJANČIČ