V prvem tednu enega od dveh mesecev, ki se računajo kot vrhunec sezone, se je to presenetljivo spremenilo, plaže so se začele polniti, optimizem turističnih delavcev in finančnega ministra se je naglo popravil.
Zanimivi podatki
Napovedi so govorile, da bodo vsi srečni in zadovoljni, če bo turistov letos med 20 in 30 odstotki od tiste številke iz rekordnega leta 2019. Prvi teden številke torej govorijo o 46 odstotkih turistov glede na isto obdobje lani. To je povprečje, a podrobnejši podatki so še bolj zanimivi. Nemcev je v omenjenem tednu prišlo 97.000, kar je 86 odstotkov lanske številke, in ustvarili so 684.000 prenočitev, kar je 90 odstotkov lanskega rezultata. Zelo dobro se "držijo" Slovenci in Čehi - za turistične delavce je padec 20 odstotkov znosen, ustvarili pa so manj prihodov, a več nočitev.
Minuli konec tedna je Hrvaško zajelo slabo vreme z močnim vetrom in obilico padavin. Ulice Pulja, največjega mesta v Istri, so bile nenadoma polne sprehajalcev. Burno vreme je pregnalo turiste s plaž, zato so obiskovali mesta. Za turistične delavce je bila to sapica polne sezone. V času po koronakrizi je bil to znak, da se turizem vrača. Restavracije in trgovine s spominki so se začeli polniti, prodajalci niso več brezdelno posedali pred trgovinami, natakarji niso bili več edini gostje v lastni restavraciji, vse se je premaknilo.
Restavracije in trgovine s spominki so se začeli polniti, prodajalci niso več brezdelno posedali pred trgovinami, natakarji niso bili več edini gostje v lastni restavraciji, vse se je premaknilo
Zračni mostovi
Istrski hotelirji po prvem julijskem tednu upajo, da bi lahko dosegli do 60 odstotkov lanske zasedenosti. Za zdaj gre najbolje kampom, ki so prvi sprejeli goste in so z napolnjenostjo zadovoljni. Kampi so bili prvi ponujeni gostom, saj jim ponujajo vse, kar je v epidemiji zelo pomembno - gostje se lahko osamijo, niso v stiku z drugimi ljudmi oziroma se, kot je danes popularno reči, držijo socialne distance.
Največ turistov je v Istri, regiji, ki je najbližja za tiste, ki na počitnice prihajajo s svojim prevozom. Bolj proti jugu razmere niso tako dobre, najslabše je okoli Dubrovnika. Vse to je posledica pretresov na področju letalskih prevozov, so pa napovedi za preostanek sezone vseeno boljše in že v prihajajočem tednu naj bi se na teh delih obale turistične številke obrnile navzgor. Mnoge letalske družbe so najavile prave zračne mostove, njihova letala bodo pristajala v Dubrovniku in Splitu na jugu, v Zadru na srednjem Jadranu ter na Reki in v Pulju na severnem Jadranu. Dobre napovedi ima tudi manjše letališče na Braču.
Vsekakor na letošnjo turistično sezono na Hrvaškem močno vpliva epidemija, ki se nepričakovano hitro širi v čas, za katerega smo bili prepričani, da bo za njo ostal le spomin
Dvajset odstotkov BDP
Za Hrvaško je turizem zelo pomembna panoga, saj prinaša okoli 20 odstotkov BDP. Projekcije o padcu BDP zaradi posledic epidemije so se na začetku gibale pod desetimi odstotki, nove projekcije Evropske komisije pa za Hrvaško niso ugodne. Le nekaj držav ima možnost, da bo padec BDP manjši od prvih ocen; Hrvaška ni med njimi. Po najnovejših napovedi bo znašal 10,8 odstotka. Te številke so blizu ocenam nekaterih hrvaških ekonomistov, ki pričakujejo padec BDP med 11 in 15 odstotki.
Prihodnje leto komisija Hrvaški napoveduje rast 7,5 odstotka. Z drugimi besedami, popolno okrevanje se lahko pričakuje šele leta 2022. To pomeni tudi, da Hrvaška ne more računati, da bo okrevanje gospodarstva enako hitro, kot je padlo.
Ena od specifičnosti hrvaškega turizma je, da večina postelj ni v hotelih, temveč v zasebnem sektorju. Po dostopnih podatkih je v hotelih 177.000 osnovnih postelj. In čeprav se število hotelskih postelj iz leta v leto leto povečuje, njihov delež v skupnih turističnih kapacitetah rahlo pada.
Z jahto Queen Miri je v Pulj priplul 86-letni ameriški milijarder Sheldon Adelson, poslovnež, ki je po zadnjem Forbesovem seznamu 28. najbogatejši človek na svetu. Adelson je do Pulja priplul iz Dubrovnika. Glavnino njegovega posla sestavljajo igralnice in turistični resorti. Je lastnik podjetja Las Vegas Sands in s partnerji solastnik podjetja Sands Hotel & Casino v Las Vegasu. V Dubrovnik je z jahto priplul tudi znani angleški rocker Rod Stewart, ki so ga v objektiv ujeli, ko se je sprehajal po najbolj znani ulici v Dubrovniku, Stradunu.
Hrvaško je od začetka leta po uradnih podatkih obiskalo več kot dva milijona turistov, ki so ustvarili več kot deset milijonov prenočitev. V času nastajanja tega članka ni bil v komercialnih namestitvah okužen niti en turist.
Zasebniki najbolj prizadeti
Najbolj je epidemija po zdajšnjih podatkih prizadela zasebne ponudnike. Turistična skupnost jih že leta spodbuja, da obnavljajo in modernizirajo svojo ponudbo, da bi z večjo kakovostjo pritegnili goste. Ponudniki to počnejo, a v prvi polovici leta mnogi od njih niso dobili niti enega gosta. Mnogi so znižali cene, količina popusta pa je različna od ponudnika do ponudnika.
Hrvaško je sicer letos obiskalo manj turistov, starejših od 55 let, bilo jih je za desetino manj. To zmanjšanje je neposredno povezano z epidemijo. Ta starostna skupina je najpogosteje prihajala z ameriških in azijskih tržišč. Še posebno številčna je bila v pred- in posezoni. Najpogosteje je šlo za skupinska potovanja, ko so obiskovali po več držav. Lani so ti turisti predstavljali 31 odstotkov gostov z 2,1 milijona prihodov. In medtem ko se njihov delež zmanjšuje, raste delež velike skupine med 25 in 54 leti ter otrok do 12. leta starosti. Statistični delež mladih med 12. in 24. letom je zadržal 13-odstotni delež, toda lani jih je bilo 865.000, letos 202.000.
Zrće ostajajo zaprte
Trenutno je na Hrvaškem odprtih 727 hotelov in 380 kampov, vsak dan pa se odpre kak dodaten turističen objekt vzdolž cele obale. Kar očitno ne bo odprto, pa so nekatere lani zelo priljubljene destinacije za mlade, kot je plaža Zrće na otoku Pagu, odpovedani pa so tudi številni festivali na odprtem, kot je festival elektronske glasbe Ultra v Splitu.
Niso vzdržali
Ena od stvari, ki so jih mnogi turisti hvalili, je gastronomska ponudba na obali, na kateri je nekaj najboljših restavracij. Ne nazadnje je bila prva Michelinova zvezdica dodeljena istrski restavraciji. Tudi pred prvo zvezdico, ki si jo želi na tisoče chefov po svetu, je bilo dosti restavracij, kamor se je hodilo zaradi slow fooda, izvrstnih jedi v deset in več hodih. In, seveda, najboljša hrana se ne more servirati, če postrežba in ambient niso posebni. Ker stotine miz na ozkih uličicah dalmatinskih mest bolj spominja na masovni, ne pa luksuzni turizem.
Nekateri lastniki resnično vrhunskih restavracij niso vzdržali - morali so zapreti svoje lokale in se prilagoditi plačilni moči večine gostov. Hrvaški podjetniki so se naučili lekcije in pravijo, da se vrhunska gastronomija ne izplača in da ne obstaja država, ki neguje samo luksuzni turizem. Ker ni države, ki bi imela samo bogate goste. To pa pomeni, da mora imeti tudi Dubrovnik, ki spada med elitne turistične destinacije, ponudbo za vsak žep. To je v veliki meri uspelo mestu Hvar.
Mesta, kot so Pag, Šibenik in Split, so s svojim programom poletnih glasbenih festivalov in zabav pritegnila mnogo mladih turistov, ki so želeli neomejeno zabavo. Epidemija je razlog, da so mnogi opustili tovrstno ponudbo, recimo Pag, ali pa so to popolnoma prilagodili epidemiološkim zahtevam zdravstvene službe.
Dubrovniške igre bodo
Dubrovniške poletne igre - 71. po vrsti - naj bi se odprle ta konec tedna, trajale pa bodo do 25. avgusta. Program je znatno skrčen zaradi epidemije in finančnih posledic, ki jih je ta prinesla. Občinstvu se bo predstavilo skoraj 50 dramskih, glasbenih, plesnih, folklornih in drugih izvedb na 13 scenskih in ambientalnih lokacijah v Dubrovniku. Najavljena so številna gostovanja, med njimi gledališče Ulysses in Beograjsko dramsko gledališče z znamenito predstavo Kdo se boji Virginie Woolf v režiji Lenke Udovički z Radom Šerbedžijo v glavni vlogi.
Kaj pravijo optimisti?
Tako kot Dubrovnik ima tudi otočje Brioni poletno atrakcijo, ki jo pripravlja gledališče Ulysses, ki ga vodita zakonca Lenka Udovički in Rade Šerbedžija. Od 24. julija do 18. avgusta pripravljajo nekaj gledaliških in glasbenih predstav. Ker digitalna tehnologija dela čudeže, lahko sedite doma, na primer v Mariboru, in kupite vstopnice za predstavo na Malem Brionu in za nekaj ur ste lahko doma in na Brionih.
To je prednost Istre - da je najbližja destinacija, do katere lahko pridete z avtomobilom in da še naprej ohranja visoko stopnjo dobrega epidemiološkega stanja. Do zdaj se nihče od turistov ni okužil, vsi primeri okužbe pa so bili uvoženi, se pravi, da se je nekdo nekje okužil, v Istri pa je bil šele odkrit.
Vsekakor na letošnjo turistično sezono na Hrvaškem močno vpliva epidemija, ki se nepričakovano hitro širi v čas, za katerega smo bili prepričani, da bo za njo ostal le spomin. Tisti, ki se jim bo uspelo obdržati na trgu, pa bodo morali osmisliti, kako pripraviti naslednjo sezono, saj se slednja začne pripravljati še pred iztekom letošnje.
Po pokazateljih iz začetka julija optimisti govorijo, da sta "sonce in Jadransko morje premagali korono".
In navtični turizem?
Veliko upanja je položenega v navtični turizem in številne marine ACI. Marine v Istri so za zdaj bolje obiskane, saj so lažje dostopne, na jugu pa se prebujajo počasi, saj so precej odvisne od letalskih linij. Vsi bodo zadovoljni, če se bo ustvarila polovica lanskega prometa. Marine so najprej odprli za največje, megajahte. V teh dneh je po Jadranu plulo 50 takšnih. Čeprav jih je manj kot lani, pa v lukah ostajajo dlje časa. Ker so turisti na jahtah v nekakšni izolaciji, bi lahko navtični turizem imel zelo pomembno vlogo pri državnih prihodkih.