Vas zanima, kako bi bilo leto dni živeti na Marsu? Nasa išče "poskusne zajčke" za simulirano misijo

14.08.2021 11:44
Pri Nasi želijo natančno ugotoviti, kako dolga izolacija, kot je bodo deležni astronavti, ki bodo potovali na Rdeči planet in tam živeli, vpliva na človeka.
Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Površje Marsa
EPA

Ameriška vesoljska agencija Nasa išče interesente, ki bi jih zanimalo eno leto trajajoče bivanje na Rdečem planetu. Žal prijavljeni ne bodo poleteli v vesolje, temveč bodo izkusili življenje na Marsu kar doma, na Zemlji. Simulirana misija naj bi se pričela jeseni 2022 in trajala leto dni.

Štirje "astronavti" bodo živeli in delali v modulu prostornine 156 kvadratnih metrov, ki ga bodo natisnili s pomočjo 3D tiskalnikov, imenoval pa se bo Mars Dune Alpha. Posadka se bo morala spopasti z omejitvijo virov, okvaro opreme, zamudami pri komunikaciji in drugi okoljskimi faktorji stresa. Naloge posadke lahko vključujejo simulirane vesoljske sprehode, znanstvene raziskave, uporabo virtualne resničnosti in nadzor robotov.

Pri Nasi želijo ugotoviti, kako tako dolga izolacija, kot je bodo deležni astronavti, ki bodo potovali na Mars in tam tudi živeli, vpliva na človeka. Preučiti nameravajo, kako se visoko motivirani posamezniki odzivajo na stroga pravila in omejitve, ki bodo veljale med dolgim potovanjem proti Rdečemu planetu. Iščejo zdrave in motivirane ameriške državljane, nekadilce, stare med 30 in 55 let, ki jim komuniciranje v angleščini ne predstavlja težav, so zapisali na uradni spletni strani. 

Misija bo potekala v Johnson Space Centru v Houstonu. "Raziskave so ključnega pomena za preskušanje rešitev, ki bodo izpolnile kompleksne potrebe za bivanje na površini Marsa," je povedala Grace Douglas, vodilna znanstvenica na področju raziskav za "napredno" hrano. "Simulacije na Zemlji nam bodo pomagale razumeti in se spopasti s fizičnimi in duševnimi izzivi, s katerimi se bodo astronavti soočili, preden poletijo v vesolje." Kako bo videti natisnjeni habitat in druge podrobnosti o misiji, ki so jo poimenovali CHAPEA, so zbrali na uradni spletni strani TUKAJ.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta