(AVDIO in VIDEO) Podkast Večer v živo z Vlasto Kuster: Pomagajmo si s tapkanjem

Miha Dajčman
07.11.2019 14:48

Maja Furman je v podkastu Večer v živo gostila Vlasto Kuster, specialistko EFT, terapevtko in osebno mentorico.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vlasta Kuster

Pogovarjali smo se z mag. Vlasto Kuster, specialistko EFT tehnike. Metodo večina pozna pod pojmom tapkanje. Temelji na pritiskih prstov na energijske točke na telesu, s čimer zmanjšujemo napetosti, strahove, žalost in ostala negativna občutja. Izvajamo jo lahko tudi sami. Kompleksnejši pristop, ob pomoči terapevta, pa pomaga pri odpravljanju tesnob, paničnih napadov, pomaga izboljšati samopodobo in spreminjati naša življenja – na bolje. S specialistko EFT tehnike se bomo družili tudi na Večeru v živo 25. novembra 2019.

Pogovoru prisluhnite na povezavi TUKAJ.
{soundcloud}https://soundcloud.com/vecerpodkast/vecer-v-zivo-vlasta-kuster{/soundcloud}

Beremo, da tehnika deluje že z rahlimi pritiski na določne točke na telesu, kar se sliši zelo preprosto … Je res tako preprosto? Kako tehnika deluje?
"Osnoven koncept je zelo preprost; gre za to, da so naši občutki zapisani v energijski obliki v našem telesu. Do njih dostopamo preko energijskih točk, ki so sposojene iz akupunkture. Ko tapkamo na te točke, malo močneje, ne čisto nežno, na nek način stresemo svoje telo, posežemo v svoj energijski sistem, kjer so naša čustva, posebej negativne blokade. Na ta način lahko odpravljamo čustvene blokade in tudi fizična občutja. To pomeni, da s tapkanjem na te energijske točke zmanjšujemo jakost žalosti, strahov, napetosti v telesu, ki nastanejo tudi zaradi stresa itd. Stres se kopiči v našem telesu, najprej na energijskem nivoju, nato preide tudi na fizičnega, in s tapkanjem lahko zmanjšujemo vse te napetosti in blokade. Uporabimo lahko zelo preprost pristop tapkanja, za bolj kompleksne stvari pa lahko uporabimo zahtevnejši pristop, za katerega moramo poznati, kako deluje naša psiha, naši spomini uskladiščeni v nas itd. Skozi naš čustven labirint torej lahko potujemo s pomočjo preprostega ali zahtevnejšega načina tapkanja."
To pomeni, da s pomočjo tapkanja lahko odpravljamo simptome, ki so posledica nekih drugih, globljih blokad oz vzorcev?
"Čisto konkretno lahko rečemo, da so posledica nekih specifičnih dogodkov. Če so ti specifični dogodki iz otroštva, tvorijo nek vzorec. Npr. če je bilo v otroštvu veliko kritike in podobnega, otrok sprejme vzorec: nisem dovolj dober. Če se v otroštvu zgodi veliko negativnih stvari, si otrok zapomni: nisem pomemben. Če se otroka ne posluša, ima občutek, da ni viden in slišan itd. Se pravi, da vse temelji na naših izkušnjah, ki se oblikujejo v vzorce, ti pa skozi življenje postanejo naš avtomatski pilot. In naenkrat smo stari 30, 40 in 50 let, ko ugotovimo, da živimo po vzorcih, ki nam niso všeč. Takrat želimo te vzorce spreminjat. Za tako spreminjanje pa se je treba vrniti nazaj in pogledati specifične dogodke, na podlagi katerih so se ti vzorci oblikovali."
In se jih da spreminjati?
"Da se jih, vendar ne z osnovnim znanjem tapkanja. Za to so potrebne veščine, več znanja, po navadi to ljudje težko napravijo sami, v takih primerih potrebujejo nekoga, da jih vodi. Koncept je preprost: neke negativne izkušnje se nam zapišejo, kot nekakšen spomin, na spomin imamo vezano neko negativno počutje in s tapkanjem to počutje brišemo. Spominov ne moremo brisati, lahko jih pa naredimo bolj nevtralne, da nehajo vplivati na nas na dolgi rok, to pomeni, kot da se nikoli ne bi zgodili, kot da bi bili za nas čustveno nevtralni. To je proces nekakšne osebne transformacije."
V vsakem primeri je dobro, da obiščemo strokovnjaka EFT tehnike, lahko pa si pomagamo tudi sami, mar ne?
"Tako je, na osnovnem nivoju si lahko pomagamo sami. Ko začnemo tapkati, se vedno vprašamo, kako se počutim in to, kar čutim, ubesedim. Nič ne kompliciramo. Moramo pa biti v stiku s samim sabo. Ko tapkamo, ne tapkamo intelektualno, ampak se vprašamo, kako se v danem trenutku počutimo? Tapkamo, kar čutimo, samo ubesedimo občutke in tapkamo. In je res preprosto."
Več vsebine vas čaka v podkastu Večer v živo.
Pogovoru prisluhnite na povezavi TUKAJ.
{soundcloud}https://soundcloud.com/vecerpodkast/vecer-v-zivo-vlasta-kuster{/soundcloud}​
Pogovor je vodila Maja Furman. Spremljajte dogodke Večer v živo na spletni strani www.vecer.com/vzivo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta