(FOTO in VIDEO) V Kijevu sirene hkrati z najavljanjem pogajanj o premirju. Zelenski: Ta noč bo najtežja. O usodi države se odloča prav zdaj

STA, M.R., A.L., Va
25.02.2022 06:15

V središču ukrajinske prestolnice je že zjutraj odjeknilo več eksplozij, oglasile so se sirene. Smrtonosni spopadi so dosegli obrobje prestolnico, medtem ko so ruske enote drugi dan obsežne invazije prodrle že globoko v notranjost države. Ruska oklepna vozila so v Kijev prispela že dopoldne. Rusija je pripravljena vstopiti v pogajanja z Ukrajino. EU je medtem na seznam sankcij uvrstila tudi ruskega predsednika Vladimirja Putina in zunanjega ministra Sergeja Lavrova, Nato pa namešča svoje odzivne sile, tudi bojno konico oziroma sile za zelo hitro odzivanje. Gre za sploh prvo namestitev teh sil za skupno obrambo je povedal generalni sekretar severnoatlantskega zavezništva Jens Stoltenberg.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kijev
EPA

To je po Stoltenbergovih besedah najresnejša varnostna kriza v Evropi v minulih desetletjih, saj ne gre le za vojno v Ukrajini, temveč Rusija zahteva, da Nato umakne vse sile in infrastrukturo iz skoraj polovice svojih članic, sicer grozi z vojaškimi tehničnimi posledicami.

"To je treba vzeti resno, zato zdaj nameščamo Natove odzivne sile prvič v kontekstu skupne obrambe," je poudaril generalni sekretar Nata. Gre za več tisoč sil, pomorske in zračne zmogljivosti, tudi za bojno konico oziroma sile za zelo hitro odzivanje.

Za vzpostavitev bojne konice oziroma sil za zelo hitro odzivanje so se zaveznice dogovorile leta 2014 na vrhu v Walesu, v odziv na rusko priključitev Krima in nato stopnjevanje rusko-ukrajinske krize s spopadi v Donbasu.

Mirovna pogajanja ali padec Kijeva?

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sprejel predlog ruskega predsednika Vladimirja Putina in je pripravljen na mirovna pogajanja in sklenitev premirja, je v Kijevu sporočil njegov tiskovni predstavnik Sergej Nikiforov, so v petek pozno zvečer javile tuje tiskovne agencije.

"Moram zavrniti očitke, da smo zavrnili pogajanja. Ukrajina je bila in je vedno pripravljena na pogajanja o miru in premirju. To je naše trajno stališče. Sprejeli smo predlog ruskega predsednika," je zapisal na svojem facebook profilu.

Po besedah Nikoforova potekajo posvetovanja o kraju in času pogajanj. Prej ko se bodo pogajanja začela, več bo možnosti za vrnitev v normalno življenje, je dodal.

Po drugi strani različni viri poročajo, da se je zvečer v Kijevu oglasila sirena celo za zračno nevarnost in da se slišijo eksplozije. V mestu Melitopol pa naj bi bila zadeta bolnišnica. 

Ukrajinski predsednik se je na državljane obrnil s sporočilom, da bo ta noč natežja doslej: "Sovražnik bo močno napadel in mi se moramo ubraniti. Mnoga naša mesta so na udaru ... Ne smemo izgubiti prestolnice."

Zelenski je povedal, da v nekaj urah pričakuje ruski napad na Kijev. Prebivalce je pozval, naj odločno branijo mesto. "O usodi države se odloča prav zdaj," je rekel. V diplomatskih stikih naj bi bil Zelenski namignil tudi, da ga morda zadnjič vidijo in slišijo. 

Da je pred prebivalci ukrajinske prestolnice "zelo težka noč", je pred tem opozoril župan Kijeva Vitalij Kličko"Zahvaljujem se prebivalcem mesta za njihovo pripravljenost braniti prestolnico in državo." 

Ruska vojska vdrla v Kijev

Ruska vojska je v petek vdrla v Kijev, so na Twitterju potrdile ukrajinske obrambne sile. Obrambno ministrstvo je sporočilo, da je sovražnik vstopil v četrt Obolon, ki je okoli 9 kilometrov oddaljena od parlamenta v središču mesta. Prebivalce je ministrstvo pozvalo, naj se ruski vojski uprejo z molotovkami in naj si poiščejo primerno zatočišče. "Miroljubni prebivalci, bodite previdni. Ne zapuščajte hiš," so še zapisali na Twitterju. 

V Kijevu obtičala uslužbenka protokola in varnostni inšpektor, ki bi morala Janšo spremljati med obiskom Ukrajine

(VIDEO) Pretresljivi posnetek slovesa: Oče odhaja v vojsko, družina v zaklonišče

Ukrajinsko obrambno ministrstvo je sicer pozvalo vse, ki so pripravljeni braniti državo, naj se oglasijo. Ne glede na starost. Sodelovali bodo lahko tudi starejši od 60 let. 

Ukrajinski vojaki v Kijevu
Reuters

Zelenski: Napadajo tudi civiliste

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes obtožil ruske enote, da v invaziji na Ukrajino napadajo civilna območja. Prepričan je, da se bo za končanje vojne morala Moskva slej ali prej pogovarjati s Kijevom. Rojake je pohvalil za junaštvo in jim zagotovil, da ukrajinske sile delajo vse, kar je v njihovi moči, da jih zaščitijo. "Ukrajinski protiletalski sistemi branijo naše nebo," je dejal.

"Pravijo, da civilni objekti zanje niso tarča. Vendar je to še ena njihova laž. V resnici ne razlikujejo med območji, kjer delujejo," je bil kritičen do ruskih sil v video posnetku. Prebivalce je pozval k medsebojni solidarnosti.

Dejal je, da bo sam ostal v prestolnici in da se bodo ukrajinski vojaki borili, dokler bo potrebno. 

Ukrajinski vojaki na položaju v Kijevu
Reuters

Ukrajinski predsednik je prepričan, da se bo Rusija morala slej ali prej pogovarjati z Ukrajino. "Pogovarjati se bo morala o tem, kako ustaviti spopade in končati to invazijo. Prej ko se bodo pogovori začeli, manj bo izgub za samo Rusijo," je dejal v petek.

Zvečer je objavil še video, v katerem je skupaj s svojimi glavnimi sodelavci pred poslopjem predsedstva v središču Kijeva sporočil, da bodo kljub napredovanju ruskih sil ostali v ukrajinski prestolnici in branili "našo neodvisnost, našo državo". 

Zelenski je tvitnil, da sta s predsednikom ZDA "ravnokar govorila o zaostritvi sankcij, konkretni vojaški pomoči ter protivojni koaliciji". Dodal je, da je Ukrajina hvaležna za močno ameriško podporo.

Kijev se pripravlja na možne nočne letalske napade.

Kuleba: Tako je bilo, ko nas je napadla nacistična Nemčija

Drugi dan ruske invazije na Ukrajino je v prestolnici že ponoči odjeknilo več glasnih eksplozij. Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je dejal, da je Kijev tarča grozljivega raketnega napada. "Nazadnje, ko je naša prestolnica doživela kaj takega, je bilo leta 1941, ko jo je napadla nacistična Nemčija," je zapisal na Twitterju.

Sirene so na zračni napad v Kijevu opozorile okoli 4. ure po lokalnem času. Ostanki raket naj bi prileteli tudi na stanovanjsko naselje na jugovzhodu mesta. Kot je na Twitterju zapisal nekdanji boksar, sedaj pa župan Kijeva, Vitalij Kličko, so po prvih podatkih trije ljudje ranjeni, eden naj bi bil huje. 

REUTERS
Poškodovana stanovanjska zgradba v Kijevu.
REUTERS

A svetovalec notranjega ministra Anton Heraščenko je na Telegramu objavil zapis, da je v naselje priletelo rusko letalo, ki ga je sestrelila ukrajinska vojska.

REUTERS

Ameriški obrambni minister Lloyd Austin pa je danes zgodaj zjutraj dejal, da so ruske sile, ki so v Ukrajino vstopile iz Belorusije, približno 30 kilometrov oddaljene od Kijeva. Ruski vojaki, ki so v Ukrajino prišli iz Rusije pa naj bi bili še nekoliko dlje, a prav tako napredujejo proti ukrajinski prestolnici. 

Sirene so se danes zgodaj zjutraj oglasile tudi v mestu Lviv na zahodu države, rakete pa so zadele tudi letališče v mestu Ravine. 

Razbitine strmoglavljenega letala v Kijevu
Reuters

Ukrajinska vojska trdi, da se upira

Najbližje Kijevu so v četrtek spopadi potekali na vojaškem letališču v Gostomelu, ki leži na severnem obrobju prestolnice. Letališče je bilo tarča napada ruskih letalskih sil, ki so na območje prispele s helikopterji in se spopadle z ukrajinsko vojsko. Z ruskim zavzetjem bi lahko postalo izhodišče za ruske napade na Kijev.

Poveljstvo ukrajinske vojske je sporočilo, da vojska nudi močan odpor "ruskim okupatorjem" severozahodno od Kijeva. Po njihovih navedbah so v tamkajšnjih dveh naseljih večkrat ustavili "velike sovražne enote" na obrobju reke Teteriv. Most na reki je uničen, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Drugod po državi je ukrajinsko obrambno ministrstvo danes zgodaj zjutraj poročalo o ruskem raketnem napadu na obmejne enote v Zaporožju, v katerem so bili mrtvi in ranjeni. Rusija izvaja tudi letalske napade na več mest.

Rusija je v četrtek zvečer, na prvi dan invazije, sporočila, da je izpolnila vse svoje cilje. Obrambno ministrstvo je sporočilo, da so uničili 70 vojaških ciljev, med njimi enajst letališč.

Med pomembnejšimi je bil ruski prevzem nadzora nad območjem nekdanje jedrske elektrarne v Černobilu, ki je blizu meje z Belorusijo in od Kijeva oddaljeno samo okoli 90 kilometrov. ZDA trdijo, da so tam zajeli ukrajinske vojake, poroča BBC.

Zelenski je napad na Černobil označil za "vojno napoved vsej Evropi", medtem ko je bilo v najbolj smrtonosnem četrtkovem napadu 18 ljudi ubitih v vojaškem oporišču blizu črnomorskega pristanišča Odesa.

V bombardiranju ubitih 13 vojakov, ki so branili otok v Črnem morju

Včeraj naj bi bilo na ukrajinski strani med vojaki in civilisti 137 žrtev. Med njimi je tudi 13 ukrajinskih vojakov, ki so varovali manjši otok Zminj (Kačji otok) v Črnem morju in se niso želeli predati ruski vojaški ladji. Umrli so med bombardiranjem, na spletu pa se je razširil posnetek njihovega zadnjega javljanja. Z ruske ladje so jih pozvali, naj se predajo, ukrajinski vojaki pa so odgovorili: "Ruska bojna ladja, je... se." Zelenski je napovedal, da bodo vsi posthumno odlikovani. 

(VIDEO) Ruska mornarica ubila vse ukrajinske vojake na majhnem otoku. Zadnje sporočilo: "Jeb... se"

Putin: Lažje se bomo pogajali z vami kot s to bando neonacistov in odvisnikov od mamil

Vladimir Putin je danes ukrajinsko vojsko pozval, naj prevzame oblast v Kijevu ter vrže z oblasti predsednika Volodimirja Zelenskega in njegove sodelavce: "Vzemite oblast v svoje roke. Mislim, da se bomo lažje pogajali z vami kot s to bando neonacistov in odvisnikov od mamil," je pozval v nagovoru, ki ga je predvajala ruska televizija.

Ruska vojska sicer danes, drugi dan invazije na Ukrajino, prodira v Kijev s treh strani, mesto bi lahko v ruske roke padlo že danes.

Več držav poroča o visokem številu ukrajinskih beguncev

Ruske oblasti poročajo, da so iz vzhodne Ukrajine sprejele več kot 110.000 beguncev. "Rusija je zagotovila humanitarno pomoč ljudem, ki so se morali začasno preseliti iz Donecka in Luganska zaradi nenehnega obstreljevanja s strani ukrajinskih oboroženih sil," je po poročanju agencije Interfax danes povedal zunanji minister Sergej Lavrov.

Madžarska je izrazila pripravljenost za sprejem beguncev iz Ukrajine, je sporočil novoustanovljeni operativni štab za nacionalno varnost, ki ga vodi premier Viktor Orban. Osebe bodo tako lahko zaprosile za azil neposredno na Madžarskem, kar doslej ni bilo mogoče.

Romunija, ki je članica tako EU kot Nata, pa postopoma postaja tranzitna pot za vojne begunce iz sosednje Ukrajine. Po poročanju romunske tiskovne agencije Mediafax je v 24 urah iz Ukrajine v Romunijo vstopilo več kot 10.000 ljudi, kar je dvakrat več kot pred rusko invazijo.

Od 10.624 Ukrajincev, ki so vstopili v državo, jih je 3660 odpotovalo naprej, 11 oseb pa jih je zaprosilo za azil v Romuniji. Romunija ima v azilnih domovih skupaj 1100 mest, od katerih je polovica že zasedenih. Oblasti pa so sicer že izjavile, da bi lahko po potrebi Romunija teoretično sprejela pol milijona beguncev v začasna zatočišča.

Iz Ukrajine je od začetka ruske invazije v manj kot dveh dneh zbežalo več kot 50.000 ljudi, večina v sosednjo Poljsko in Moldavijo, je sporočil visoki komisar Združenih narodov za begunce Filippo Grandi. Opozoril je, da se proti ukrajinskim mejam premikajo še mnogi, in se zahvalil vladam in prebivalcem držav, ki ohranjajo svoje meje odprte in sprejemajo begunce.

V ločenem tvitu se je Grandi še posebej zahvalil moldavski predsednici Maii Sandu, ker je dovolila ljudem, ki bežijo iz Ukrajine, da varno prečkajo meje z Moldavijo. Zagotovil je, da bo UNHCR storil vse, da bodo Moldaviji pomagali pri pridobivanju mednarodne podpore, medtem ko sprejema begunce.

V Černobilu povečana radiacija 

Ukrajinske oblasti so sporočile, da se je raven radioaktivnega sevanja na zaprtem območju okoli nekdanje jedrske elektrarne Černobil, ki so ga v četrtek zasedle ruske sile, močno povečala. Opozorili so, da bi utegnilo imeti to strašne posledice. Država je tudi obvestila Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA), da ne nadzoruje visokoradioaktivnih gorivnih palic iz jedrske elektrarne, v kateri se je leta 1986 zgodila najhujša jedrska nesreča doslej. "V rokah agresorja lahko ta pomembna količina plutonija-239 postane jedrska bomba, ki bo tisoče hektarjev spremenila v mrtvo puščavo," je sporočilo ukrajinsko okoljsko ministrstvo.

Ukrajinski parlament je ločeno sporočil, da podatki avtomatskega nadzornega sistema na območju Černobila kažejo, da je stopnja sevanja gama žarkov višja kot običajno. Dodali so, da je zaradi ruske zasedbe v tem trenutku nemogoče ugotoviti razloge za to spremembo.

Po drugi strani je tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov zatrdil, da je stopnja radioaktivnosti pri nekdanji elektrarni normalna.

Strokovnjaki za zdaj domnevajo, da gre predvsem za učinek povečanega pretoka ljudi in vojaških vozil na območju zaprte nuklearke, kar je povzročilo dvigovanje radioaktivnega prahu s tal. Bolj jih skrbi za delujoče ukrajinske jedrske elektrarne. 

Po eksploziji v četrtem reaktorju elektrarne v Černobilu aprila 1986 so območje okoli elektrarne v velikosti Luksemburga razglasili za zaprto območje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta