Prepričan je, da bi se moralo Rusijo prepoznati za podpornico terorizma in da bi morali vsi vpleteni odgovarjati za svoja dejanja.
"Delamo na tem, da bodo resnično boleče za ruski vojaški stroj in rusko državo v celoti," je dejal Zelenski o sankcijah. Glede novega paketa sankcij je imel tudi podroben pogovor s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom, ki se je v sredo mudil v Kijevu, poroča britanski BBC. "Podrobneje bodo sankcije omejile ruski energetski in bančni sektor, izvoz, uvoz in transport," je pojasnil.
Nadaljeval je še, da delajo tudi na tem, da bi demokratične države proti vsem ruskim predstavnikom, ki podpirajo vojno, uvedle sankcije, poroča ukrajinska tiskovna agencija Ukrinform. "Rusijo je treba priznati kot državo podpornico terorizma in ruske oborožene sile se mora priznati za teroristično organizacijo," je poudaril.
Zagotovil je, da bodo morali vsi vpleteni odgovarjati za svoja dejanja. "Vsak priimek, vsak domači naslov, vsak bančni račun, vse bomo izvedeli," je dodal.
V državi se medtem nadaljujejo spopadi predvsem na vzhodu, kjer želi Rusija vzpostaviti nadzor nad regijama Lugansk in Doneck, je sporočila ukrajinska vojska v svojem dnevnem poročilu. Po oceni ukrajinske vojske nameravajo ruske sile nasilno mobilizirati lokalno prebivalstvo južnega mesta Herson.
Ukrajinski vojski je v zadnjem dnevu med drugim uspelo uničiti en tank, več oklepnih enot, protiraketni sistem in tri brezpilotne letalnike.
Ukrajinska delegacija pripravljena oditi v Mariupolj na pogajanja glede evakuacij
Predstavnika ukrajinske pogajalske delegacije sta pripravljena oditi v oblegano mesto Mariupolj na pogajanja o evakuaciji ljudi, je v sredo sporočil eden od njiju, svetovalec predsednika David Arahamija. Evakuacija iz Mariupolja v sredo sicer ni bila uspešna, saj so rešili le za štiri avtobuse ljudi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Mihajlo Podoljak in jaz sva pripravljena priti v Mariupolj na pogovore z rusko stranjo o evakuaciji naših vojaških sil in civilistov," je na Telegramu sporočil Arahamija.
V pogovoru z branitelji mesta se je namreč pojavil predlog za pogajanja glede evakuacije vojakov, je pojasnil Arahamija. "Kar se tiče nas, smo pripravljeni priti na takšna pogajanja takoj, ko dobimo potrditev ruske strani," je dodal.
V sredo je namreč propadel poskus evakuacije ljudi iz Mariupolja. Čeprav so na pot nameravali poslati okoli 90 avtobusov, je uspelo pot opraviti le štirim. "Štirim evakuacijskim avtobusom je uspelo včeraj zapustiti mesto po humanitarnem koridorju," je danes povedala podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk. Danes nameravajo nadaljevati poskus evakuacije žensk, otrok in starejših, je dodala.
Ruske sile že tedne oblegajo Mariupolj, večino mesta je uničenega. Po informacijah ruskih oblasti se je okoli 2500 ukrajinskih sil in 400 tujih borcev zateklo v jeklarno Azovstal. Po podatkih ukrajinskih strani pa je v tovarni tudi okoli 1000 civilistov.
Čečenski voditelj Ramzan Kadirov je sicer na Telegramu sporočil, da bodo danes zagotovo zavzeli tudi jeklarno. "Danes pred ali po kosilu bo Azovstal v celoti pod nadzorom ruskih sil," je napovedal. Ukrajinske sile imajo še dopoldne čas, da se predajo, je dodal.
Rusija naj bi sicer končala svojo operacijo v Ukrajini, ko se bo končala grožnja zveze Nato, je dejal predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksej Poliščuk.
"Posebna vojaška operacija se bo končala, ko bodo vojaki izpolnili svoje naloge. Med njimi je zaščita mirnega prebivalstva Donbasa, demilitarizacija in denacifikacija Ukrajine ter uničenje groženj Rusiji, ki prihaja z ozemlja Ukrajine, ker so ga zavzele države Nata," je dejal.
Ob tem ni pojasnil, na kakšen način Nato grozi Rusiji z ozemlja Ukrajine, piše BBC.
Britansko ministrstvo za obrambo pa je prepričano, da si Rusija želi doseči večji uspeh za dan zmage 9. maja, ki ga obeležujejo v spomin na zmago sovjetskih sil nad nacistično Nemčijo. Glede na informacije s terena pa se ruske sile približujejo mestu Kramatorsk, ki je tarča stalnega obstreljevanja.
Dodatna vojaška pomoč iz ZDA: Težko topništvo, strelivo in brezpilotna letala
Ameriški predsednik Joe Biden je danes v Beli hiši naznanil 800 milijonov dolarjev dodatne vojaške pomoči Ukrajini za obrambo pred rusko agresijo.
Dodatna vojaška pomoč Ukrajini gradi na doslej odobreni pomoči v vrednosti 2,6 milijarde dolarjev in vključuje težko topništvo, strelivo ter brezpilotna letala. Biden je ob tem kongres opozoril, da bo v prihodnje moral potrditi dodatno pomoč, saj je doslej potrjenih 13,6 milijarde dolarjev vojaške in humanitarne pomoči Ukrajini že skoraj izčrpanih.
ZDA prav tako nameravajo olajšati postopke za vstop ukrajinskih beguncev v ZDA. Washington bo obenem skušal zapreti neformalno pot za vstop migrantom preko južne meje z Mehiko. Od ponedeljka naprej ZDA tako ne bodo več rutinsko dovoljevale vstopa v državo vsem, ki se pojavijo na južni meji s prošnjo za azil. To pot je poleg rednih migrantov doslej ubralo več tisoč Ukrajincev in beguncev iz drugih delov sveta.
ZDA nameravajo sprejeti do 100.000 beguncev iz Ukrajine, doslej pa jih je po uradnih podatkih od začetka ruske vojne 24. februarja prišlo 15.000, večina preko meje z Mehiko. Ukrajinske begunce bodo lahko sponzorirale cerkve in druge organizacije kakor tudi posamezniki.
Rusija tudi Kamali Harris in Marku Zuckerbergu prepovedala vstop v državo
Rusija je v odgovor na sankcije, ki jih je Zahod uvedel zaradi invazije na Ukrajino, 29 Američanom in 61 Kanadčanom prepovedala vstop v državo. To med drugim velja za ameriško podpredsednico Kamalo Harris in izvršnega direktorja podjetja Meta Marka Zuckerberga.
Kot so zapisali na ruskem zunanjem ministrstvu, prepoved vstopa ameriškim in kanadskim državljanom uvajajo za nedoločen čas. Za to so se odločili, ker da so ti posamezniki odgovorni za "rusofobno" politiko ZDA in Kanade.
Med kaznovanimi Američani so poleg Harrisove in Zuckerberga med drugim namestnica obrambnega ministra Kathleen Hicks in tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva John Kirby.
Vstop v Rusijo so prepovedali tudi več novinarjem, vključno z voditeljem televizije ABC News Georgeem Stephanopoulosom, kolumnistom Washington Posta Davidom Ignatiusom ter urednikom novičarske spletne strani Meduza, ki poroča o Rusiji, Kevinom Rothrockom.
Med kaznovanimi kanadskimi državljani sta vodja komuniciranja pri kanadskem premierju Justinu Trudeauju Cameron Ahmad in poveljnik kanadskih specialnih sil Steve Boivin.
Pred tem je Moskva sankcije uvedla proti več sto Američanom in Kanadčanom, med drugim proti kanadskemu premierju Trudeauju in ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu. Uvedla jih je kot odgovor na sankcije ZDA in Kanade proti posameznikom iz Rusije zaradi invazije na Ukrajino.
Putin pozdravil uspeh pri zavzetju Mariupolja
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je danes na srečanju z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom zatrdil, da je ukrajinsko pristaniško mesto Mariupolj z izjemo jeklarne Azovstal pod nadzorom ruskih sil, kar je Putin pozdravil. Ob tem je ukazal le še obleganje jeklarne, kamor so se zatekli ukrajinski vojaki, in ne več napada nanjo.
"Preostale ukrajinske bojne enote so se zabarikadirale na območju industrijskega kompleksa jeklarne Azovstal," je povedal Šojgu na srečanju, ki so ga prenašali po televiziji.
Čečenski lider Ramzan Kadirov je na Telegramu objavil, da je Mariupolj "končno padel", Putin pa je izrazil zadovoljstvo glede uspeha ruskih sil pri "osvoboditvi Mariupolja" in napovedal odlikovanje udeleženih vojaških sil, poroča nemška tiskovna agencija dpa. "Vsi so junaki," je dodal.
Ruski predsednik je še ukazal, da se jeklarne ne napade, ampak le še oblega, poroča ruska tiskovna agencija Tass. "Moramo razmisliti o ohranitvi življenj in zdravja naših vojakov in poveljnikov," je dejal.
Rusija oglobila Google zaradi posnetkov iz Ukrajine
Moskovsko sodišče je danes oglobilo tehnološko podjetje Google, ker naj to ne bi želelo umakniti spornih posnetkov o ruski invaziji v Ukrajino s spletne platforme YouTube, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Sodišče je podjetju naložilo plačilo več glob v skupni višini 11 milijonov rubljev (123.700 evrov).
Eden od posnetkov prikazuje domnevni telefonski pogovor med ruskimi vojaki in njihovimi sorodniki v domovini, na katerem se vojaki pritožujejo nad številnimi žrtvami v svojih vrstah. Na drugem posnetku pa naj bi na vojake, ki so se poskušali umakniti pred ukrajinsko protiofenzivo, streljale lastne enote, je poročanje ruskih državnih tiskovnih agencij povzela AFP.
Googlova storitev za gostovanje videoposnetkov je že dalj časa tarča Rusije. Tehnološki velikan je namreč razjezil Kremelj, ker ne želi umakniti vsebin, ki so v Rusiji prepovedane, v začetku tega meseca pa je blokiral uradni medijski kanal spodnjega doma ruske Dume na YouTubu.
Rusija je na začetku vojne 24. februarja hitro omejila dostop do nedržavnih medijev. Ruska sodišča so prepovedala Facebook in Instagram ter ju označila za "ekstremistični" organizaciji, prepovedali so tudi Twitter. Vsi trije mediji so še vedno dostopni prek storitev VPN, ki prikrijejo lokacije uporabnikov.
Večina Rusov dobiva novice z državne televizije in drugih medijev pod nadzorom vlade, ki upoštevajo stroga pravila glede poročanja o vojni v Ukrajini, še piše AFP.
Šojgu je zagotovil, da je območje jeklarne v celoti blokirano in da jo bodo zavzeli v roku treh ali štirih dni.
Šojgu naj bi pred tem Putinu povedal še, da je na območju industrijskega kompleksa tovarne Azovstal, ki vključuje tudi obsežen podzemni bunker, še vedno okrog 2000 ukrajinskih borcev, poroča britanski BBC.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ukrajinske enote, sestavljene iz marincev in pripadnikov bataljona Azov, ki je povezan s skrajno desnico, po navedbah BBC pohvalil, ker so se več tednov upirale ruskim napadom.