Mustang: Sedem generacij brezskrbnosti po ameriško

29.01.2023 02:00

Vse se je začelo z idejo generalnega direktorja Forda, da je napočil čas za avto, ki ni le prevozno sredstvo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
40 let mustanga - dva jubilejna, original in ptič, ki je avtu dal ime. 
Ford

Prva generacija mustanga je bila predstavljena 17. aprila 1964, potem ko so inženirji razvili avto v rekordnih 18 mesecih. Iz prvotne zasnove dvoseda s sredinsko nameščenim motorjem je nastal štirised z dolgim nosom v več karoserijskih različicah, s kratko streho, kot kupe in kabriolet. Za ugodno ceno 2368 dolarjev (današnjih 20.500) so poskrbele številne komponente iz drugih Fordovih modelov, kot sta falcon in fairlane. Prodajne številke so za desetkrat presegle načrtovane in v prvem letu in pol je bilo narejenih več kot milijon primerkov. Leta 1973, ko se je prva generacija končala, je bil mustang že pošteno predrugačen, težji, manj zmogljiv, posledično pa je močno padla prodaja.

Druga generacija je doživela le štiri leta in pol, avto je postal manjši in zaradi novih predpisov tudi manj mišičast. Na trg je prišel tik pred veliko naftno krizo, zato so bili posegi v motorne zmogljivosti logični. Najkrajša generacija prerijskega konjička, ki ni poznala kabrioleta, se je izpela z modelnim letom 1978.

Sedma generacija je bila predstavljena lani jeseni in prihaja v prodajo v drugi polovici leta.
Ford

Leta 1978 je prišla na vrsto tretja generacija, ki se je vlekla vse do 1992., kar 14 let. Avto je sledil oblikovnim smernicam in večkrat spremenil obraz – najprej je imel štiri oglate vdrte luči, od leta 1987 pa je dobil zaprte kompozitne luči, leta 1983 se je prvič vrnila tudi izvedba brez strehe. Zaradi ekonomskih sprememb in stroškov je mustang konec osemdesetih skoraj postal klon mazde MX-6, na srečo so pri Modrem ovalu ta poskus preimenovali v probe.

Konec 1993 je nastopila četrta generacija, ki je trajala deset let, in mustang je spet dobil mišice in kar nekaj oblikovnih navdihov iz prve generacije. Tudi motorji so postali sodobnejši, tisti najbolj naviti v različicah mach 1 in cobra so imeli 240 oziroma 290 kW. Ta generacija je pomenila dokončno vrnitev h koreninam, in po skoraj 30 letih je mustang spet dobil nazaj svoje osnovno poslanstvo, ki ga ni več izpustil iz rok.

Še bolj prepoznavna je bila peta generacija med letoma 2004 in 2013, ko je mustang postal "retrofuturističen" pogled na prvo generacijo, s sodobno tehniko z motorji od 157 kW do Shlebyjeve prisilno polnjenje kreacije GT500, ki je leta 2012 premogla kompresorsko prisilno polnjeni 5,8-litrski V8 s kar 494 kW (671 KM). Ta generacija je imela spet štiri okrogle luči, od tega sta bili dve nameščeni v maski proti logotipu srebrnega mustanga.

Leta 2014 je družina Mustang dobila še šesto generacijo, ki je uvedla nizke zašiljene oči (žaromete) in zadnje luči s pokončnimi elementi kot pri prvi generaciji. Proporci mogočnih bokov, nizka streha in športno ustrojena notranjost so mustanga najbolj približali temu, kaj pomeni ameriški mišičnjak. Glavna beštija v aktualni generaciji je aluminijasti 5,2-litrski V8 s kompresorjem in oznako Predator, ki v različici GT500 premore 567 kW (771 KM). Prvič po 17 letih premora se je 2020 vrnil tudi mach 1 s petlitrskim V8 z oznako coyote.

In ne, ni še konec. V drugi polovici tega leta prihaja na trg sedma generacija v dveh različicah, kot kupe in kabriolet z osnovnim 2,3-litrskim štirivaljnikom in petlitrskim motorjem coyote V8.

(FOTO) Pod lupo: Fordov 60-letnik, ki vliva brezmejni občutek svobode in časa

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta