Družinski servisi ali lepi krožniki, ki smo jih med letom kupili za svojo dušo, so kot ustvarjeni za posebne dni v letu. "Če je miza lepo pogrnjena, se tudi ljudje lepše obnašajo. In ta kultura prehranjevanja je zelo pomembna. Zagotovo poznate koga, ki ima veliko denarja, a se ne zna obnašati. Čas pri mizi je namenjen povezovanju, ne povzdigovanju glasu," pravi Mirjana Krajnc, vodilna slovenska poznavalka porcelana, katere prodajalna Mimi je v starem mestnem jedru Maribora prava atrakcij - tudi zaradi imenitne božične izložbe. "Adventni čas je in vanj sodi božični servis. Včasih me stranke vprašajo, zakaj bi sploh kupovali božični servis, če pa je božič samo en dan. V resnici ga sploh ne znamo uporabljati. Božični servis se uporablja od prve adventne nedelje do svečnice. Torej več kot dva meseca. V tem času se ga že kar malce naveličaš, zato imam doma dva," pravi ljubiteljica lepih krožnikov in pogrinjkov.
"V grobem lahko pri porcelanu opazimo tri sloge - podeželskega, elegantnega in modernega. Nekaj časa je bil moderen debelejši, konkretnejši porcelan, pri katerem si komaj dvignil deset krožnikov, zdaj pa priljubljenost pridobiva tanek, fin. Tudi tukaj opažamo dve oblikovalski struji - prva je bolj minimalistična, zaznamujejo jo gladke linije in tanke črte, druga pa je bolj tradicionalna, pogosto gre za cvetlične motive," pojasni. Prefinjeni kozarci so enako pomembni kot krožniki. "Kristal še danes, kot del elegantnih pogrinjkov, izpade čarobno. Tako kot porcelan smo ga v otroštvu gledali le v vitrinah in šlo nam je na živce, da ga naše mame in babice niso uporabile. Danes ga vedno pogosteje. Pa tudi trk dveh kristalnih kozarcev zveni prav posebno," pripoveduje.
Pri urejanju mize je treba upoštevati nekaj osnovnih smernic. "Pogrinjek začnemo graditi na podkrožniku, katerega funkcija je, da nanj nalagamo druge krožnike, tako pri formalnih kot neformalnih pogrinjkih. Nato dodamo krožnik za glavno jed, krožnik za juho in desertni krožnik. Lahko jih zložimo na podkrožnik naenkrat, a lepše in za gosta udobneje je, če jih k mizi nosimo sproti. Prtički naj bodo iz blaga. Podkrožnik in jedilni pribor na mizi ostaneta ves čas. Pri priboru bodite pozorni, da ga boste kupili dovolj, saj vam bo pomivanje med prvim in drugim hodom povzročalo nepotreben stres. Previdno pri pranju srebrnine v pomivalnem stroju. Če jo perete skupaj s porcelanom, težav ne bo, če pa dodate še kovinski kos, se lahko pojavi elektroliza, kar pomeni, da bo srebrna prevleka na vsem - razen na srebrnini. Priporočljivi so tudi krožniki za kruh in solatne skledice. Če je pogrinjek samo za dva, ki sta bolj domača, je lahko solatna skleda tudi ena, a naj ne bo plastična. Porcelan lahko pri sestavljanju pogrinjkov, tako Krajnčeva, tudi "recikliramo", kar pomeni, da h kvalitetnim kosom, ki jih že imamo, dodamo nekaj modernejših," poudarja slovenska kraljica porcelana.
"S kombiniranjem vzorcev ne pretiravajte, saj si ne želite, da bo vaš pogrinjek videti kičasto. V kvaliteto je vredno investirati. Poceni krožniki so pogosto slabe kvalitete, robovi se obtolčejo, glazura kloni pod rezi noža. Tak krožnik postane odprt in začne srkati vase. Kvalitetni krožniki so večni, razen če jih seveda ne razbijemo. Saj poznate pregovor: 'Nisem dovolj bogat, da bi kupoval poceni!' Mame študentom pogosto kupijo krožnike za dve osebi. Odlično izhodišče! In če bi ob praznikih sorodnikom povedali, kakšne kose še potrebujete, vam jih bodo z veseljem kupili za darilo, saj bodo vedeli, da vam kupujejo nekaj, kar boste dejansko uporabljali," sklene Mirjana Krajnc.