Ste v prodajalnah že opazili nenavaden sadež, v obliki lampiončka? Presenečeni boste, kakšen vpliv ima na zdravje

Bonbon Bonbon
08.05.2023 09:55

Perujsko volčje jabolko je pomemben vir vitaminov in fosforja, hkrati je tudi zelo okusno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Perujsko volčje jabolko (Physalis peruviana) je zares sorodnik naše okrasne vrste navadnega volčjega jabolka (Physalis alkekengi), ki mu po domače rečemo lampijončki. Je trajnica in zraste do enega metra v višino. Ima puhasto dlakave liste in stebla. Cvetovi so nekoliko večji kot pri navadnem volčjem jabolku in so rumene barve. Cveti med julijem in oktobrom. Cvetna čaša je zelena in postane pergamentasto prozorna, ko dozori. Zaščiten v cvetni čaši se razvije svetleč se rumen plod. Je sočen in spominja na frnikolo. Zrase do premera okoli dva centimetra. Kot namiguje ime, perujsko volčje jabolko izvira iz Južne Amerike. V naravi raste na visokih tropskih planotah Kolumbije, Čila, Ekvadorja in Peruja. Tam jih nabirajo za lastno uporabo in jih prodajajo na lokalnih tržnicah. Zanimivo je, da so perujsko volčje jabolko za tržišče najprej začeli pridelovati na afriški celini. V 19. stoletju je bilo pomemben pridelek belih naseljencev v Južni Afriki in se od takrat pojavlja kot cenjeno eksotično sadje na tržnicah velikih mest Evrope. Drugod, kjer imajo podobno podnebje, so rastlino začeli gojiti kmalu po tem. Tako jo danes gojijo v v Egiptu, Indiji, na Kitajskem, v Avstraliji in na Novi Zelandiji. Največ ga pridelajo v Braziliji, Venezueli in Čilu. Od tam, preko posrednikov, ki plodove pakirajo, prihaja tudi na police naših trgovin. Zanimivo je, da perujsko volčje jabolko uspeva tudi v zmernem podnebju. Obstajajo podatki, da so ga nekdaj komercialno gojili v Prekmurju in Prlekiji. Posušene plodove so imenovali kar prekmurske rozine.

Nadomestek za rozine

 

Perujsko volčje jabolko spada med razhudnike, kamor prištevamo tudi nekatere predstavnike zelenjave, kot so krompir, jajčevci in paradižnik. Užitni so le okrogli rumeni plodiči, v katerih je veliko semen. Sveži plodovi so bogat vir vitamina A, vrste vitaminov iz skupine B, vitamina C in fosforja. Njihov okus je poseben, grenko-sladko-kisel. Sveže plodove lahko uživamo neposredno ali jih uporabimo za pripravo sadnih solat. Zelo se ujema z avokadom. Lahko ga uporabimo tudi kot eksotično dekoracijo različnim glavnim jedem in sladicam. Plodovi so osnova za pripravo različnih marmelad, džemov in kompotov ter kot nadev za pecivo. Plodovi, nabrani s čašo, lahko ostanejo sveži tudi do tri mesece. Plodove tudi sušijo. Taki so nadomestek za rozine, vendar niso tako sladki.

Za mizo po svetu

Imajo tudi vpliv na naše zdravje. Perujsko volčje jabolko je pomemben vir vitaminov in fosforja v zimskem času. Tako lahko prispeva k boljšemu počutju in pomaga prebroditi sezono prehladov in viroz. V krajih, kjer raste v naravi, poznajo tudi zdravilno uporabo perujskega volčjega jabolka. Sok, iztisnjen iz listov, uporabljajo v ljudskem zdravilstvu za odganjanje črevesnih zajedavcev in proti napenjanju. Cela rastlina in plodovi tudi rahlo odvajajo vodo iz telesa. Za eksperimente s samozdravljenjem pa vseeno ni najbolj primeren. Zanimiv sadež je res pravi izziv za tiste, ki radi potujejo po svetu. Pa čeprav le doma v kuhinji ali za mizo.

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta