Valentanovi: Nad Malečnikom imajo dobro vino

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
13.08.2021 02:00
Ekološka kmetija Valentan stoji v vasi Vodole nad Malečnikom. Vodita jo agronoma Metka in Simon Valentan, ki s kmetijo preživljata svojo družino. Glavni vir dohodka je vino, sicer pa poskušajo prodati vse, kar pridelajo
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Simon Valentan
Sašo Bizjak

Na ekološki kmetiji Valentanovih, ki se nahaja na znani vinski cesti Vodole Malečnik, je veliko dela, saj je treba skrbeti za več kot 19 hektarjev obdelovalnih površin, poleg teh pa se ob kmetiji razprostirajo še štirje hektarji njihovega gozda. Mlada družina skrbi tudi za živali, predvsem za prašiče, kokoši ter konje, kmetijo pa pazita hišna ljubljenca, muca Pika in pes Rex. Kot pravi Simon Valentan, sta kmetijo z ženo Metko prevzela od njegovih staršev, ki so se ukvarjali z vzrejo konj, imeli pa so tudi krave. Z ekološkim kmetovanjem sta se seznanila že med študijem in v njem prepoznala edini pravi in sprejemljivi način kmetovanja tako za naravo kot za ljudi.

Zdravo grozdje je osnova ekoloških vin

Valentanova pravita, da jima je zelo pomembno, kako vplivamo na okolje, da zemljo ohranjamo za prihodnje generacije in je ne zastrupljamo, da varujemo tudi vodo. Prav tako je pri njiju posebnega pomena zdrava prehrana, ki jo pridelujeta na domačem vrtu, z njo pa oskrbujeta tudi ljudi. Posebno mesto na kmetiji imajo vinogradi. Ob skrbnih rokah gospodarjev in s pomočjo vetra ter sonca rodijo zdravo grozdje, ki je osnova vrhunskih ekoloških vin, pravita Valentanova. V svoji ponudbi vin imajo Valentanovi suha vina sauvignon, chardonnay, laški rizling, renski rizling, ki je suho ali polsuho vino, rumeni muškat, laški rizling imajo včasih tudi za pozno trgatev. Ker so nekateri njihovi vinogradi tudi stari, je rast bolj umirjena in lahko grozdje pustijo dlje časa na trti, pa kljub temu ne zgnije, kar je za kakovost vina zelo dobro. V preizkušanju imajo tudi bolj odporne sorte, nove sorte, kot sta sauvigner gris in muscaris, od rdečih vin pa je v njihovi ponudbi modra frankinja, za katero so dokazali, da je avtohtona sorta, in sicer da izvira iz okoliša proti Slovenski Bistrici.

Metka Valentan pravi, da je zelo pomembno, da zemljo ohranjamo za prihodnje generacije in je ne zastrupljamo.
Sašo Bizjak

Vabilo na degustacijo ali gibanico

Vina prodajajo v nekaterih trgovinah z vini, pa tudi v določenih restavracijah. Za promocijo se udeležujejo tudi sejmov, a najraje takšnih, kjer gre za ekološke pridelke oziroma vina. Nekaj vin je bilo tudi nagrajenih, a Valentanova pravita, da vin ne bosta več dajala v ocenjevanje, ker je ocenjevanj zelo veliko, hkrati pa je to lahko zelo velik strošek. Poleg tega ekološko vino ni enako konvencionalnim vinom, še poudarita. Obiskovalce z veseljem povabita v vinotoč, na degustacije vin in po predhodni najavi sprejemata goste, ki želijo poskusiti, kar pridelajo. Daleč naokoli pa je ekološka kmetija Valentan znana tudi po domačih dobrotah. Valentanovi namreč doma pečejo kruh iz svojega žita, naredijo slastne gibanice in pripravijo narezke, prav tako iz mesa svoje kmetije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta